Szatmár megye

Vége a tavaszi vándorlásnak, minden madárfaj hazatért

A gyurgyalag hazatértével lezárul a hazavándorlási időszak / Fotó: Vajda Béci
2024.06.09 - 10:42
Május végén, június elején ér véget a költöző madárfajok hazavándorlása Közép-Európában, a napokban az utolsóként hazatérő gyurgyalagok is megérkeztek.

Éber szatmári madarászok az elmúlt napokban fedezték fel a délen telelők közül utolsóként hazaérkező gyurgyalagok egy raját Krasznabéltek fölött, ezzel a költöző madarak tavaszi hazavándorlási időszaka hivatalosan és életszerűen is véget ért égövünkön.

A méhészmadárként vagy piripióként is ismert, színes tollú madár csak rovarokat eszik, második nevét onnan kapta, hogy méheket, darazsakat is előszeretettel fogyaszt. Nemcsak utolsóként érkezik a vándorok közül, de az elsők között is távozik. A faj példányai már augusztus végén útra kelnek dél felé, mert onnantól kezdve már csak a meleg égövön találnak maguknak elegendő rovart.

Egyre kevesebben

A vándormadár-populáció csökkenése sajnos akuttá vált, egyre kevesebb gólyafészeknek akad lakója tavasztól, de a madarászok kaptak olyan jelentést is, hogy három fecskefészekből egynek lett lakója ebben a költési szezonban.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Elsők a pacsirták, utolsók a gyurgyalagok

Február óta zajlik a vándormadarak hazatérése, nagy részük mostanra már itthon van, május végén zárul a nagy tavaszi madávonulás égövünkön.
Szatmár megye

Februári fagyok: Itt a madár-etetési időszak

Későn érkezett a tél, kitolódott a madáretetési időszak kezdete is, de hóban és ilyen nagy hidegben igencsak szükség van a élelemmel való rásegítésre.
Belföld

A madaraknál a hímek hosszabb életűek

Az állatvilágban a hímek és nőstények jelentősen eltérhetnek egymástól halandóság, élettartam, a megbetegedések kockázata, valamint az egészségi állapot tekintetében. Az emlősöknél, így az embernél is a nőstények hosszabb ideig élnek, mint a hímek.