Szatmár megye

Elsők a pacsirták, utolsók a gyurgyalagok

A színpompás gyurgyalagok érkeznek utolsókként a vándormadarak közül. (Fotó: freepik.com /wirestock)
2024.04.20 - 07:02
Február óta zajlik a vándormadarak hazatérése, nagy részük mostanra már itthon van, május végén zárul a nagy tavaszi madávonulás égövünkön.

Béldi Miklós először 1962-ben kiadott, Ismerjük meg a madarakat című könyve foglalkozik részletesebben a tájainkon honos madarak vándorlási szokásaival, jelen írásunk csak vázlatos formában foglalkozik azzal, melyik ismertebb vándormadarunk mikor tér haza.

hirek/2024/aprilis/elsok-a-pacsirtak-utolsok-a-gyurgyalagok-golya-vajdabeci-com.jpg
A gólyák március elej óta itthon vannak, kotlanak, hamarosan kikelnek a kisgólyák. (Fotó: vajdabeci.com)
Két hónap

A vándormadarak hazatérése egy elég hosszadalmas folyamat, február végétől kezdődően két hónapon át húzódik.

A hazaindulást és az -érkezést — akárcsak az őszi elindulást — több tényező befolyásolja: az illető madárfaj hőigénye, a táplálékul szolgáló állatok, a rovarok és növények hőigénye és előfordulása. A tápláléknak nem is annyira annak pillanatnyi mennyisége a döntő, hanem az ezzel kapcsolatos sok évszázados bekódoltság a madár genetikájába.
Számít még a telelőhely távolsága, mert például a gólyák itthonról való elindulásuk után is sokáig találnának még táplálékot, mégis augusztus végén elindulnak. Az egyes egyedek lemaradását pedig az egyed fizikai állapota befolyásolja.

hirek/2024/aprilis/elsok-a-pacsirtak-utolsok-a-gyurgyalagok-barazdabillegeto-vajdabeci-com.jpg
A barázdabillegető is az elsők között érkezik. (Fotó: vajdabeci.com)
Az elsők

Március elején az elsők között jelentkezik a hideg tél esetén Dél-Európában telelő mezei pacsirta, de ez a madár néha már február végén is itthon lehet. A szintén a közelben, kicsivel délebbre telelő seregély szintén korai faj, Szatmárnémetiben már elején is észlelték kis csapatát.
Ugyancsak korán, az elsők között érkezik a Kárpát-medencében rendszeresen fészkelő barázdabillegető, a vizekhez kötődő bíbicek csapatai, amelyek az Atlanti-óceán partvidékén és Északnyugat-Afrikában eltöltött tél után érkeznek haza, akár már február végén.

hirek/2024/aprilis/elsok-a-pacsirtak-utolsok-a-gyurgyalagok-kakukk-vajdabeci-com.jpg
Ha szól a kakukk, le lehet ülni a földre... (Fotó: vajdabeci.com)
Március közepén tér haza az örvös galamb és a házi rozsdafarkú, de ilyet is láttak Szatmárnémetiben már március elején is. Március közepi érkező a csicsörke, a vörös vércse vagy a vörösbegy, az első tavaszi hónap második felében jön haza a fehér gólya és a szürke gém.
Április elején, amikor már több rovarra számít, érkezik meg a füsti fecske, majd pár nappal később a molnárfecske és a fecskék közül a legkésőbb érkező, a vizekhez kötődő parti fecske. Április elején érkezik a kakukk, ennek a madárnak az érkezéséhez kötődő mondás, hogy ha megszólal a kakukk, le lehet ülni a földre, mert már van annyira meleg. Április eleji érkező a búbos banka is.

Az utolsók

Április közepén tér haza közép-afrikai telelőhelyéről legszebb hangú madarunk, a fülemüle, vagy más nevén a csalogány, az udvarló hímek éneke májusban éjszaka is hallatszani fog. Április vége a sárgarigó érkezésének ideje, s ez idő tájt várható a ma már ritkán hallható fürj érkezése is.
A hazatérés időszaka május első napjaiban ér véget, ekkor jelenik meg mifelénk utolsóként a gyurgyalag vagy méhészmadár és a kis légykapó.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

„Szlovák” volt az egyik elpusztult gólya

Visszakövették a zsadányi tömeges gólyaelhullás egyik példányának útját.
Szatmár megye

Marad az áramütés, mint halálok

Szlovák gyűrű volt az egyik madártetem lábán.
Szatmár megye

Nem tudni pontosan hogy történt a gólyapusztulás

Az állategészségügy vizsgálja, hogy áramütésen kívül okozhatta-e más is a nagy madarak halálát.