Szatmár megye

Februári fagyok: Itt a madár-etetési időszak

Széncinegék és kékcinegék egy téli madáretetőn. (Fotó: mme.hu)
2023.02.09 - 10:32
Későn érkezett a tél, kitolódott a madáretetési időszak kezdete is, de hóban és ilyen nagy hidegben igencsak szükség van a élelemmel való rásegítésre.

December helyett, ezen a télen februárban kezdődik a téli énekesmadár-etetési szezon, ezért a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a legfontosabb tudnivalókat közölte annak érdekében, hogy mind számunkra, mind pedig az énekesmadarak számára kedvező legyen az etetési szezon.
Mint írják, a madarakat nem csak azért etetjük, hogy életben maradjanak, a cél saját gyönyörködtetésünk is. A mintegy ötven potenciális etetőlátogató madárfaj megfigyelése egyedülálló élményt kínál.

Egész hónapban fog kelleni

Az egyesület közleményében emlékeztetnek, hogy az énekesmadár-etetési időszak az első fagyok beköszöntétől ezek megszűnéséig, azaz - idén -, várhatóan márciusig fog tartani. Az etetők madárforgalma elsősorban a tél keménységétől, a hótakaró vastagságától és tartósságától függ. Enyhe teleken az etetőket látogató madarak faj- és egyedszáma gyakran csak fele, harmada a megszokottnak.

Mit esznek a madarak?

Az énekesmadaraknak téli eleségként adható többek között napraforgó, alma, bogyók és állati zsiradék. Ezek valamelyike már önmagában is elegendő lehet; valamint az ivó- és fürdővíz, a befagyott itatókban a naponkénti vízcsere. Bármi mással kísérletezni felesleges, és a madarakra nézve kockázatos lehet.
Az egyesület azt is hangsúlyozza, hogy az énekesmadarak téli etetésével szemben a vízimadarak etetése tömegesen sodorhatja veszélybe, betegítheti meg és ítélheti pusztulásra az állatokat, ami ellen világszerte küzdenek a hatóságok és a természetvédelmi szervezetek.

Vízimadarakat ne!

A vízimadarak életmódja alapvetően tér el a klasszikus etetőket látogató énekesmadarakétól, ezért számukra az etetés életveszélyes kockázatot jelent, mert kikapcsolja a téli túlélést szavatoló vonulási viselkedést, ami tömeges jégbe fagyásukat okozza. Növeli a zsúfoltságot, a madarak közötti agressziót, az ebből eredő sérülésveszélyt és a fertőző betegségek terjedését. A tömeges érintkezés ránk is veszélyes, ez különösen a madárinfluenza kapcsán jelent madárra és emberre egyaránt óriási kockázatot.

Princz Csaba

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Vége a tavaszi vándorlásnak, minden madárfaj hazatért

Május végén, június elején ér véget a költöző madárfajok hazavándorlása Közép-Európában, a napokban az utolsóként hazatérő gyurgyalagok is megérkeztek.
Szatmár megye

Melegrekordok dőltek meg

Február, itt a nyár! – vagy legalábbis az április. Melegrekordok dőltek meg a Kárpát-medencében mindenhol, Romániában soha nem volt még ilyen enyhe február mint az idei.
Szatmár megye

Nagy hőingadozással jön a hideg

Tavaszias idő után hirtelen lehűlés jön, tizenhét fok különbség is lesz a mai legmelegebb és a szombat hajnali leghidegebb között.