Egészség

Védelem az allergiás személyeknek

2020.12.17 - 08:24

Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyek az egészséges embereknél semmilyen reakciót nem váltanak ki. A leggyakoribb allergének a pollen — például a parlagfűé —, élelmiszerek, gyógyszerek, állati szőrök, poratka, nehézfémek. Sokan nem is gondolnák, de egyre több az allergiás személy: az Európai Allergológiai és Immunológiai Társaság (EAACI) becslése szerint 2025-re minden második európai lakos valamilyen allergiában fog szenvedni. Bár Romániában még semmilyen hivatalos adatbázis nem áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hányan szenvednek valamilyen allergiában, a szakemberek egybehangzó véleménye szerint a páciensek száma folyamatosan nő.

A képviselőház által kedden elfogadott tervezet, amelyet már csak az államfőnek kell kihirdetnie ahhoz, hogy életbe lépjen, jogi keretet biztosít az allergiás betegségben szenvedő emberek védelmére, életének biztonságossá tételére és jogainak tiszteletben tartására. A jogszabály egyaránt vonatkozik azokra, akiket allergiás betegséggel diagnosztizáltak, illetve azokra, akik esetében felmerül a gyanú, hogy allergiás betegségben szenvednek.

A jogszabály hatálya alá esnek a következő allergiás betegségekben szenvedő személyek: asztma, allergiás rhinitis, ételallergia, allergiás rhinoconjunctivitis, allergiás dermatitis, anafilaxia. Nem esnek ezen jogszabály hatálya alá azok a személyek, akiknél élelmiszer-intoleranciát vagy lisztérzékenységet diagnosztizáltak vagy feltételeznek.

A törvény célja az allergiás betegségekkel diagnosztizált vagy feltételezetten ilyen betegségekben szenvedő emberek azonosításának és nyilvántartásba vételének a megkönnyítése, kezelésük javítása, állapotuk jobbítása, a szövődmények kialakulásának megakadályozása, és az iskolai, sport- és munkahelyi környezetbe történő beilleszkedésük megkönnyítése.

Az érintettek számára a törvény garantálja, hogy diszkriminációmentességet élvezzenek az iskolákban, kórházakban, gyerektáborokban, azokban is, amelyek élelmezési szolgáltatást is nyújtanak, feltéve, hogy az illető intézményt előzetesen tájékoztatják az allergiás betegség tényéről. Az iskolának kötelessége biztosítani az allergiás betegségben szenvedő vagy feltételezetten abban szenvedő gyermek számára a program szerinti étkeztetést. Az ilyen gyermek élelmiszeradagját külön edényben kell szállítani és felszolgálni.

Az allergiás betegségekben szenvedő emberek allergiatesztjének költségeit az allergológus szakorvos ajánlása alapján az Országos Egészségbiztosító Pénztár fedezi. Az anafilaxiás sokk veszélyének kitett, 18 év alatti személyek ingyenesen évi egy adrenalinadagra jogosultak az allergológus által kiállított orvosi igazolás alapján — olvasható az elfogadott tervezetben. A törvénytervezet az allergiás betegségekben szenvedő emberek országos jegyzékének létrehozásához is jogi keretet szolgáltat. Az érintett betegek nyilvántartásba vétele az allergológus szakorvosok kötelessége lesz.

Nagy szükség volt rá

Az elmúlt évek során különböző szervezetek és egyesületek több ízben is igyekeztek felhívni a hatóságok és a törvényhozók figyelmét arra, hogy Romániában nincs megoldva a speciális diétára szorulók óvodai-iskolai közétkeztetése, nem részesülnek kedvezményben még a laborvizsgálatok esetében sem, de a legapróbbak sem kaphatnak kedvezményes, speciális tápszert, csak ha a szüleik saját költségen vásárolják meg azt. A vérvizsgálatok és különböző tesztek összköltsége egy évben meghaladja a 2000 lejt is — ezt a törvénytervezet indoklásában is olvashatjuk —, ugyanakkor például a tejfehérjére allergiás kicsik esetében a speciális tápszerek értéke a 400 lejt is meghaladja havonta.

Dr. Tallián Katalin allergológus és immunológus szakorvostól megtudtuk, hogy Szatmár megyében is nagyon sok lakos küzd különböző allergiás megbetegedésekkel, a leggyakoribb a légúti allergiák közül a háziporatka-allergia, a pázsitfű- és a parlagfű-allergia, a gyermekek körében egyre gyakoribb a tejfehérje-allergia, de előfordul a dió-, mogyoró- és szezámmag-allergia is, illetve vannak olyan szatmáriak, akik a méh- vagy darázscsípésre allergiásak.

A doktornő szerint dicséretes, hogy végre törvény született az allergiás lakosok védelmében, jelenleg ugyanis semmilyen országos adatbázis nincs arra vonatkozóan, hány romániai lakos szenved különböző allergiás betegségekben, de az is tarthatatlan volt, hogy a vérvizsgálatokat a pácienseknek kellett fizetniük saját zsebből — magyarázta.

Vannak olyan lakosok, akiknél nagyon súlyos allergiás reakció is kialakulhat: az olyan allergének, mint a dió vagy a mogyoró, a hal és a tenger gyümölcsei, illetve gyermekeknél a tej- és tojásfehérjék, ritkábban a rovarcsípés nyomán akár anafilaktikus reakciók is felléphetnek. Allergiás vészhelyzetben életmentő lehet az adrenalin — ennek árát is állja a törvény életbelépésétől az egészségbiztosító. Mint megtudtuk, ez sem éppen olcsó mulatság, hiszen legalább kétszáz lejbe kerül egy darab autoinjektoros EpiPen készítmény.

A most elfogadott törvénytervezet esetében a képviselőházé volt a döntő szó, így az államelnöki kihirdetését és a Hivatalos Közlönyben való megjelenését követően életbe léphet.

Bumbuluţ Krisztina

Fotó: parents.com

 

Ajánljuk még a témában:

Mi újság?

Ne hanyagoljuk el a parlagfűirtást!

A parlagfű-allergia tünetei általában nyár végén, kora ősszel jelentkeznek, amikor a parlagfű pollenje kezd elterjedni a levegőben. Időben pusztítsuk el a gyomnövényt, ugyanis irritálhatja a felső légutakat, ami az arra érzékenyeknél köhögéshez, ziháláshoz vezethet.
Mi újság?

Parlagfű: ne hanyagoljuk az irtást!

A parlagfű irtása fontos és hasznos — legfőképp az allergiások, de nem mellékesen a pénztárca számára is, ugyanis aki az irtást nem végzi el, az borsos pénzbírságra számíthat.
Szatmárnémeti

Egyre több az allergiás megbetegedés

A hazai lakosság negyede szenved az allergia valamilyen formájától. Allergiás nátha, allergiás asztma, atópiás dermatitisz, ételallergia — nemcsak az európai országok polgárai körében, hanem idehaza is egyre gyakoribbak az allergológusok szerint.