A pollenhelyzetről Romániában egyelőre csak egy internetes oldalon tájékozódhatunk, a weather.com/ro honlapon, amely szerint Szatmárban is egyre magasabb az említett növények pollenszórása, de a magyarországi népegészségügyi központ oldala is naprakészen mutatja, hogy a határ mentén éppen mire kell felkészülniük az allergiás személyeknek.
A platán és a tölgy pollenkoncentrációja a közepes - magas tartományban van, az eperfaféléké közepes. A nyír, a kőris, a bükk, az ostorfa, a komlógyertyán, valamint már a dió virágporának mennyisége jellemzően az alacsony - közepes tartományban alakul, míg a ciprus- és tiszafaféléké, illetve a fűzé jellemzően alacsony, esetenként még elérheti a közepes szintet. Alacsony koncentrációban jelen van még a levegőben a juhar, a gyertyán, a sásfélék, valamint már pázsitfűfélék és a fenyőfélék pollenje is.
A kültéri allergén gombák spóraszáma jellemzően az alacsony - közepes tartományban alakulhat.
A pollenszezon ezen időszakában egyre többféle allergén virágpora van jelen egyszerre a levegőben, már megjelentek az átmeneti időszak allergénjeinek pollenszemei is, a pázsitfű pollenkoncentrációja várhatóan egyre több helyen elérheti a tüneteket okozó közepes szintet. A pázsitfűre érzékeny allergiásoknál fokozódó tünetekre lehet számítani, melyek elsősorban orrfolyás, tüsszögés, illetve köhögés formájában jelentkezhetnek.
Megjelent a levegőben a „nyárfaszösz”, ami azonban a tévhittel ellentétben nem okoz pollenallergiás tüneteket, mivel valójában a nyárfa terméséből és annak szél által való elterjedését segítő, üres, levegővel telt, allergén fehérjéket nem tartalmazó részeiből áll.
Akiknél ebben az időszakban jelentkeznek pollenallergiás tünetek, azoknál valószínűleg a levegőben aktuálisan jelen lévő allergén növények pollenszemei okozhatják ezeket.
Kiemelten fontos, hogy a pollenallergiás betegek figyeljenek a megelőzésre és a tünetek enyhítésére. Az allergológus szakorvosok azt javasolják, hogy az allergiás személyek 1–2 héttel a tünetek várható megjelenése előtt kezdjék el a gyógyszeres kezelést, és szükség esetén kérjék kezelőorvosuk tanácsát.
Bumbuluţ Krisztina