Szatmárnémeti

Válaszolhatnak a betegelégedettségi kérdésekre

Magyar nyelven is megválaszolhatjuk a kórház betegelégedettségi kérdőívét / Fotó: SZFÚ archív
2021.07.19 - 18:00

Az Egészségügyi Minisztérium és a hazai kórházak több különböző csatornán is arra próbálnak fényt deríteni, hogy a betegek mennyire elégedettek az egészségügyi intézményekben folyó gyógyító és ápoló munka minőségével. A pácienseknek a legtöbb kórházban — például a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban is — lehetőségük van egy kérdőíven névtelenül értékelni a kapott egészségügyi szolgáltatásokat, azonban kevesen élnek ezzel a lehetőséggel. A kérdőíves értékelést 2016-ban vezették be, de kevesen töltik ki azt, mert az emberek nem bíznak abban, hogy ez valóban biztosítja a teljes névtelenséget, pedig ezeken is lehetne jelezni, ha bárki kenőpénzt kért vagy fogadott el.

Nemcsak papíralapon, hanem telefonos üzenetben és online is rákérdez az intézmény arra, hogyan értékelik a páciensek, illetve gyermekek vagy öntudatlan, döntésképtelen betegek esetén azok hozzátartozói az egészségügyi ellátás színvonalát. A SMS-ben kiküldött felmérés egyébként nem hosszú, bár bővült az elmúlt esztendőben, így tíz helyett jelenleg tizenkét pontot tartalmaz — tudtuk meg a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház egyik kezeltjének kiküldött kérdőívből. Ráadásul azoknak a magyar anyanyelvű betegeknek sem jelenthet problémát, akik nehezebben birkóznak meg a román nyelvvel, hiszen mindkét nyelven fel vannak tüntetve a kérdések és a válaszok.

Az első kérdésben arra kíváncsi az egészségügyi intézmény, hogy mennyire elégedett a páciens a kórházi beutalás folyamatával, majd arra kíváncsi, hogy milyennek találta az orvos, valamint az asszisztensek által nyújtott szolgáltatásokat. Az iránt is érdeklődik az intézmény, hogy milyennek találták az ápolók, takarítók, beteghordozók által nyújtott szolgáltatásokat, s értékelni lehet a kórtermek és mosdók kényelmét, tisztaságát, a kórházi ágynemű és ruházat minőségét, azt, hogy mekkora a rend és a tisztaság az egészségügyi intézményben, valamint arra is kíváncsi a kórház, hogy megfelelő volt-e a kórházi koszt a beutalás idején.

Arra is rákérdeznek ugyanakkor, hogy a kórházi bennfekvés ideje alatt mennyire volt elégedett a kezelt az adott kórházi osztály személyeztével kialakult kapcsolatával, milyen volt a kórházi légkör, hangulat, illetve hogy ajánlaná-e más személynek, hogy a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban kezeltesse magát. 

Természetesen nem csak a kórház kérdez, a páciens vagy hozzátartozó is megfogalmazhatja véleményét a kórházi szolgáltatásokról, illetve leírhatja javaslatait, melyekkel javítani lehetne az ellátás minőségén. A kórház vezetősége és dolgozói ugyanis szeretnének javítani, jobbítani az intézményben folyó gyógyító és ápolási munka minőségén, ehhez pedig nélkülözhetetlen az érem másik oldalának, a betegeiknek a véleménye, észrevételei és javaslatai. A kérdőív kitöltése önkéntes, és név nélkül történik, ugyanakkor minden kórházból kiutalt betegnek, aki megadta a telefonszámát, elküldik ennek elérhetőségét, és természetesen várják a válaszokat.

Inkább elégedettek voltak

A járvány évében, 2020-ban nem jelent meg a betegelégedettségi kérdőívek — SMS és online — kiértékelése, ellenben tavalyelőtt összesítették az eredményeket, melyeket az Egészségügyi Minisztérium tett közzé. Ami tehát a korábbi felméréseket illeti, 2019 elején például a választ adó páciensek zöme elégedett (az SMS-ben válaszolók 50%-a, a webes kitöltők 70%-a) vagy nagyon elégedett (SMS: 25%, web: 20%) volt a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház nyújtotta egészségügyi szolgáltatásokkal, nagyon elégedetlennek csupán az SMS-ben válaszolók negyede mondta magát, míg elégedetlennek az internetes kérdőív kitöltőinek 10 százaléka.

Az orvos hozzáállásával sem volt gond a válaszolók szerint, egyetlen olyan válasz sem érkezett, amelyben valaki nagyon elégedetlen lett volna, az internetes kérdőívek kitöltőinek 10 százaléka volt elégedetlen, míg elégedett volt az SMS-ben válaszolók 33,3 százaléka és a webes felületen válaszolók fele, nagyon elégedettnek mondta ugyanakkor magát az SMS-ben megkérdezettek 66,7 százaléka és az internetes kérdőív kitöltőinek 40 százaléka.

A tisztaságra sem igazán érkezett panasz: az SMS-ben válaszolók közül senki nem elégedetlenkedett, 33,3 százalékuk szerint megfelelő volt a kórházi higiénia, míg 66,7 százalékuk nagyon elégedett volt, az internetes kérdőív kitöltőinek viszont már a 30 százaléka elégedetlenkedett, a többi válaszoló azonban elégedettnek vagy nagyon elégedettnek mondta magát.

Többen nyilatkozták viszont azt, hogy bár be voltak utalva a kórházba, mégis maguknak kellett megvásárolniuk bizonyos gyógyszereket, tisztasági szereket: az SMS-felmérésre válaszolók 50 százaléka vásárolt gyógyszert, míg az internetes kérdőív válaszadóinak 20 százaléka vallotta ugyanezt. Az asszisztensek munkájával az SMS-ben válaszolók 100 százaléka elégedett volt, a weben érkezett válaszok alapján 10 százalékuk nagyon elégedetlen volt, 20 százalékuk elégedetlen, a betegek fele elégedett, 20 százalékuk pedig nagyon elégedett. Az SMS-válaszadók 100 százaléka ajánlotta tavalyelőtt másnak is, hogy a megyei kórházban kezeltesse magát, míg az internetes válaszadóknak a 80 százaléka — pont ugyanennyien érezték ugyanakkor jól magukat a kórházból való kiutalásukat követően. A válaszadók közül, úgy a telefonos kérdőívben, mint a webes felületen, akkor mindenki azt válaszolta ugyanakkor, hogy nem kértek tőlük hálapénzt a kórházban.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Egészségügy: kevés a munkavállaló sok az ellátott

Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő állami hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa.
Szatmárnémeti

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba

Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.