Szatmárnémeti

Titoktartás a síron túl is

2020.06.19 - 14:40

Levélben kereste meg szerkesztőségünket az egyik hűséges olvasónk, akit az elmúlt hónapban hatalmas veszteség ért, elveszítette hűséges társát, a feleségét, akivel több mint 60 évig éltek boldog házasságban. A hölgy az elmúlt másfél évben betegségben szenvedett, május 12-én pedig olyan rosszul érezte magát, hogy riasztani kellett a mentőszolgálat szakembereit. A mentősök rövid idő alatt meg is jelentek olvasóink otthonában, és beszállították a hölgyet a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályára, ahonnan az ellátását követően beutalták a belgyógyászati osztályra. A beutalt páciens és férje telefonon folyamatosan tartották egymással a kapcsolatot, másnap, május 13-án azonban nem sokkal a beszélgetésüket követően az asszony elhunyt.

Olvasónk, mivel az elhalálozást és temetést követően nem kapott zárójelentést a kórházból, hivatalos úton kérelmezte ennek kiadását az egészségügyi intézményben, ahonnan viszont azt a választ kapta, hogy az egészségügyi adatok bizalmasak, sem a páciens állapotáról, sem az elvégzett vizsgálatok eredményéről, diagnózisról és kezelésről szóló információkat nem adhatják ki, még a beteg elhunyta után sem. A bizalmas adatok csak abban az esetben oszthatók meg egy harmadik személlyel, ha ehhez a páciens a kifejezett hozzájárulását adta.

Minderről az egészségügyi reformokról szóló 46/2006-os és a páciensek jogairól rendelkező 46/2003-as törvény rendelkezik — tudtuk meg Marc Adriantól, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház vezérigazgatójától, aki azt is hozzátette, hogy érthető, hogy a hozzátartozók mindent tudni szeretnének szerettük elhunytának körülményeiről, senki nem lenne ezzel másként, de — és ebben az esetben sajnálatos módon — követniük kell az előírásokat. Bizalmas információ ugyanis csak akkor adható meg, ha a beteg kifejezett hozzájárulását adja, vagy ha a törvény kifejezetten megköveteli. Lehet tehát a beteg rokonait, hozzátartozóit tájékoztatni a kivizsgálások alakulásáról, diagnózisról, kezelésről, de csak a beteg beleegyezésével.

„A törvény úgy ítéli meg, hogy az örökösöknek nincs joguk az elhunyt személyes orvosi adatainak átvételére, mivel az öröklés nem jelenti ezt a jogot is. Ezért az örökösök az elhunyt életében megadott meghatalmazás hiányában nem jogosultak kérésre, és nekünk nincs jogunk átadni az elhunyt személyes orvosi adatait az örökösöknek” — mondta.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Egészségügy: kevés a munkavállaló sok az ellátott

Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő állami hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa.
Szatmárnémeti

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba

Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.