Vidék

Sokat kell tanulni, sok az új feladat

2021.02.11 - 15:12
Kallós Zsolt, Kolcs község polgármestere új alapokra helyezi a helyi közigazgatást, a jelentősebb beruházási munkálatokat pályázati úton elnyert forrásokból igyekszik finanszírozni. A legnagyobb gondot a földgázhálózat kiépítésének a folytatása jelenti.

— A katedráról került a polgármesteri székbe. Hogy ment a váltás?

— Elég sok mindent meg kell tanulnom, hiszen a polgármester munkája teljesen más, mint a tanáré. Sokkal többrétű, mindig jelentkezik valami új feladat.

— Egy kezdő polgármester sok mindent örököl az elődeitől. Ezeken kell változtatni, vagy csak folytatni kell?

— Mindenképp kell változtatni, nemcsak azért, mert az elődök rosszul csinálták, hanem azért is, mert változnak az elvárások és a lehetőségek is. Mindig vannak újítások, fejlődési lehetőségek, melyekhez alkalmazkodni kell.

— A községben folyamatban van a víz-, a szennyvíz- és a gázhálózat kiépítése. Milyen ütemben haladnak a munkálatok? Mikor lesz befejezve az infrastruktúra kiépítése? Kezdjük a vízhálózattal!

— A vízhálózattal nincsenek különösebb gondok, mert annak kiépítése előrehaladott stádiumban van. Dobrácsapátiban van még egy kis utca és Nagykolcson, ahol még nincs elhelyezve a vezeték. Ahol már van vezeték, sokan még nem csatlakoztak rá, de azt bármikor megtehetik. A vízhálózatot az Apaserv működteti, a cég vezetése azt tanácsolja, hogy aki szeretne rácsatlakozni a hálózatra, náluk jelentkezzen, mert korábban voltak problémák a szerződések megkötésével.

— A vízhálózat kiépítését követi vagy azzal együtt történik a szennyvízhálózat kiépítése. Ez hogy halad?

— 2020. december 9-től rendelkezik a kivitelező cég a munkavégzési engedéllyel. Ettől a dátumtól számítva kilenc hónap alatt kell befejeznie a munkát Szamoslippón, Szamoskrassón, Nagykolcson, Kiskolcson és Szamoskóródon. Dobrácsapáti külön van. Ez a szerződés még nincs aláírva, ami nem jelenti azt, hogy később lesznek elvégezve a munkálatok, mint az említett falvakban. Februárban aláírjuk ezt a szerződést is, és elkezdődhet a munka. A szennyvízhálózatra úgy lehet rácsatlakozni, ha a háztartás vagy a cég már rákapcsolódott a vízhálózatra. Sokak számára úgy tűnik, hogy a szennyvízdíj megnöveli a kiadásokat, de azt is figyelembe kell venni, hogy a szennygödör havonta történő kiszippantása is pénzbe kerül.

hirek/2021/februar/11/kallos-zs1.jpg
Problémák adódtak a szamoskrassói kultúrotthon felújítása körül / Fotó: Kocsis Zoltán

— Természetes, hogy a huszonegyedik században egyre nagyobb az igény a földgázra. Mikor lesz lehetőség a község minden háztartásában földgázt használni?

— Arra gondoltunk, hogy a földgázhálózat kiépítésére pályázatot készítünk. Pályázni két község tud. Kolcs és Pusztadaróc község pályázhatna, viszont a két községben 1400 csatlakozási igény van — minimum ezer kérés kell legyen ahhoz, hogy elfogadják a pályázatot —, de háromezer kellene ahhoz, hogy a pályázat pozitív elbírálásban részesüljön. A pályázat kifutási ideje három év. Ha még csatlakoznának községek azért, hogy meglegyen a háromezer igénylő, három év múlva lehetne gázhálózat a községben. Viszont tudni kell azt is, hogy azt a céget, amelyik már készített földgázhálózatot a községben — nálunk ez a Concordia —, a törvény valamilyen módon kötelezi, hogy folytassa a hálózatbővítést. Most az a kérdés, hogy várjunk három évig, vagy reménykedjünk abban, hogy kötelezővé válik a hálózatbővítés, és még ebben az évben folytatódik a hálózat kiépítése. Ennek a munkálatnak a finanszírozási költségeihez hozzá kell járulnia a községnek is, de ha pályázatot írunk, szintén ki kell fizetni a tervet és az engedélyeztetéseket. Kiskolcson egyébként úgy lett kiépítve, hogy az önkormányzat fedezte a beruházás költségeinek 60%-át; akkor azt mondta a cég, hogy ha folytatni akarjuk a hálózat kiépítését Szamoskóródon és Dobrácsapátiban, akkor fizessük a költségek 90%-át. A Concordiának egyébként van vagy 52 települése, ahol ki kellene építenie a gázhálózatot, és most azt a törvényi szabályozást várják, aminek alapján eldőlhet, hogy a munkálatok során mi legyen a prioritás.

— Minden projekt elindításához szükség van az önrészre. Ennek fedezése biztosított? A járvány milyen hatással volt a helyi bevételek alakulására?

— A járványidőszakban nem csökkentek a helyi bevételek, a cégek működnek, a lakosság fizeti a helyi adókat és illetékeket, de jó lenne még néhány céget behozni a községbe. Megtörténhet, hogy ebben az évben kevesebb pénzt kapunk a központi leosztáskor, mint tavaly, de szerencsére sikerült tartalékolni az elmúlt év végén, s ehhez jött még egy év végi költségvetés-kiegészítés, ami hozzásegített ahhoz, hogy ne maradjon üres a kassza. Volt a községnek közel ötszázezer lej adóssága — a tanács kölcsönt vett fel, hogy felújítsa és bővítse a községházát —, ezt sikerült egy összegben kifizetni, egyébként 2022 végéig kellett volna törleszteni. Ha a központi költségvetésből leosztásra kerülő összeg nem lesz sokkal kevesebb a tavalyinál, akkor felújítjuk a mezei utakat, Dobrácsapáti és Szamoskóród között bővítjük a villanyhálózatot stb. Elég komoly összeget kell költeni a sportterem felújítására, amivel már az átadáskor is gondok voltak. Problémák vannak a vízvezetékekkel: amikor a zuhanyzót használják, átáznak a falak, és megjelenik a salétrom. A falakról lepattogzott a vakolat, az ablakokat nem lehet bezárni, nem működik a fűtési rendszer stb. Szintén problémák adódtak a szamoskrassói kultúrotthon felújítása körül. A munkálatok elvégzését elnyerő cég alvállalkozóra bízta a kivitelezést, az alvállalkozónak állítólag nem fizetett, az pedig abbahagyta a munkát. Egyelőre nem lehet tudni, milyen jogi lépéseket lehet tenni. Hogy sikerekről is beszéljek, fel van újítva a szamoskrassói óvoda, így végre civilizált körülmények között várják a gyerekeket.

hirek/2021/februar/11/kallps-zs-2.jpg
A szamoskrassói óvodában civilizált körülmények várják a gyerekeket / Fotó: Kocsis Zoltán

Elek György

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Pusztadaróc színtiszta zöld!

Letette az esküt Pusztadaróc község polgármestere, alpolgármestere és a tanácsosok. Tizenhárom tanácsosi székben tizenhárom RMDSZ-es tanácsos ül. Nyolcadik mandátumát kezdi Găman Mihály.
Szatmár megye

Tizenhárom RMDSZ-es tanácsos Szatmárnémetiben

Nemcsak az újrázó polgármesterek és a megyei tanácselnök munkája lett elismerve a június kilencedikei helyhatósági választásokon, hanem a velük együtt dolgozó helyi tanácsoké és a megyei testületé is.
Belföld

A polgármesteri mandátumok 6,81%-át szerezte meg az RMDSZ az országban

A Szociáldemokrata Párt (PSD) a polgármesteri mandátumok 53,24%-át, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a 34,69%-át, az RMDSZ pedig a 6,81%-át szerezte meg a vasárnapi önkormányzati választásokon.