Nagykároly

Nagykároly: felhőszakadás, ereszvíz és hulladék is oka volt az áradásnak

2025.09.09 - 10:25
Óriási mennyiségű csapadék hullott Nagykárolyra hétfőn délután — de az áradást a háztartási elvezető rendszerbe vezetett ereszcsatorna és főleg nem oda való, jelentős mennyiségű hulladék is okozta.

A hétfő esti hatalmas esőzés Nagykároly több pontján is nehézségeket okozott. Az elhárítási és mentesítési munkálatokról Giurgiu-Kovács Mónika nagykárolyi polgármester számolt be részletesen.

Giurgiu-Kovács Mónika.

A városközpontban, az Eliberării lakónegyedben és az Ágoston utca – Kaplonyi utcával való kereszteződésében órákig tartottak a felszínen összegyűlt víz elvezetésének munkálatai.

Az elhárításon ott azóta is folyamatosan dolgoznak (szeptember 9., 13 órakor) az Apaserv Rt. szakemberei. A keletkezett károk elhárításában pedig a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal illetékesei is részt vesznek.

Amint azt az Apaserv képviselői elmondták, a hiba legfőbb oka az volt, hogy a hirtelen lehullott nagy mennyiségű esővizet nem tudta elvezetni a város csatornarendszere.
Szatmár megyére, szeptember 8-án harmadfokú vihar és csapadék-figyelmeztetés volt érvényben, 30 – 40 liter esővel négyzetméterenként, nagyon rövid idő alatt.

Fővezetékdugulást okoztak a hulladékok

A felhőszakadás hozta rengeteg víz miatt miatt eldugult az Ágoston utca és a Kaplonyi út alatt húzódó fővezeték. A dugulás elhárítása során deszkát, ruhaneműt és hatalmas mennyiségű nedves törlőt szedtek ki a vezetékből, miközben a hálózat nem az ilyen, hulladéknak számító dolgok elvezetésére van kialakítva.

A nagykárolyi városvezetés ezúton is szeretné felhívni a lakosok figyelmét arra, hogy ügyeljenek arra, hogy ne kerüljön szemét a szennyvízelvezető hálózatba!

Mivel a városi csatornázási rendszerben felgyűlő szennyvíz mind a Kaplonyi út melletti ülepítőbe kerül, ebben a körzetben keletkezett a legnagyobb probléma és gyakorlatilag az egész város rendszere bedugult.

Esővíz belevezetve

A szakemberek szerint a másik probléma az volt, hogy a magánházaknál bevezették az ereszcsatornák vizét is a háztartási kanalizálási rendszerbe, így a háztetőkről való esővizet is a szennyvíz-elvezető rendszernek kellene elnyelnie, azonban erre nincs kapacitása.

Emiatt az Apaserv illetékesei ellenőrzéseket fognak végezni annak érdekében, hogy mindazok, akik eddig bevezették az esővizet a szennyvízelvezető rendszerbe, azok szüntessék meg ezt a rossz szokásukat, mert olyan problémákat okoznak, ami mindenki életére hatással van!

Kapacitás-növelés

„Hogy enyhítsük az Ágoston és Kaplonyi utcai kanalizálási gondjait, a néhány hónapon belül esedékessé váló Constantin Mille utca újraaszfaltozása során egy új, nagyobb elvezetőképességgel bíró vezetéket helyez itt üzembe az szennyvízelvezető, ezáltal csökkentve az ilyen helyzetek kialakulásának esélyét” —  jelentette be az eset nyomán a polgármester. 

Hírszerkesztő

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Tovább fokozódik a meleg!

Tizenegy erdélyi megyére másodfokú hőségriadó van érvényben pénteken, de az ország többi részében sem fázik senki.
Szatmárnémeti

Párakapuk és csobogók: működnek a kánikula-enyhítők

Helyükre kerültek Szatmárnémetiben a párakapuk, megkapták a revíziót az ivókutak, működik már mind.
Szatmárnémeti

Tíz év, tíz nagyberuházás

Polgármesteri karrierértékelőt tartott saját maga által, saját maga számára a 10 éve várost vezető Kereskényi Gábor.