Belföld

Patthelyzeti megoldás: Kelemen Hunor (?)

Fotó: Gönczy Tamás
2021.11.11 - 10:35
„A forradalom után 31 évvel nem elképzelhetetlen, hogy magyar nemzetiségű miniszterelnöke legyen az országnak, ha csak adott időtartamra is” — véli Turos Lóránd szenátor.

Kedden kezdődtek, szerdán pedig kicsit meg is akadtak a kormányalakítási tárgyalások a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek frakciója között — pedig a körvonalazódott menetrend szerint november 17-én véleményezik a szakbizottságok a miniszterjelölteket, és 18-án szavaz a parlament a kabinet beiktatásáról.

„Mi azt javasoltuk, legyen egy céldátum, lehetőleg minél közelebbi, hogy mielőbb megalakulhasson a kormány — november 18-a tartható. Egyrészt a kormányprogramon már dolgozunk, a fejezetekről tárgyalunk, és remélem, hét végére be is tudjuk fejezni, ugyanakkor hosszadalmas munka is, hiszen a különböző elképzeléseket vagy éppen elveket kell összeegyeztetni. Ezzel párhuzamosan dolgozunk a koalíciós protokollumon is, ami nem kevésbé fontos és fajsúlyos dolog. Vitathatatlan tény, és mindig hangsúlyoztuk is: a politikai pártok felelőssége, hogy egy koalíció működőképes legyen. Ezért fontosak az alapelvek — ha alaposan megvitatjuk, jól, félreérthetőségeknek, félreértelmezéseknek helyt nem adva letárgyaljuk, és mindegyik fél tartja magát a megegyezettekhez, akkor az a koalíció működni fog” — fogalmazott megkeresésünkre Turos Lóránd szenátor. Hozzátette azt is: a kormány szerkezetével kapcsolatos tárgyalásokon olyan döntés körvonalazódik, amelynek értelmében az RMDSZ megtartja eddigi tárcáit: „Az RMDSZ és a többi politikai párt is meg van elégedve a szövetség minisztereinek munkájával. Nem látjuk okát, hogy valamit is változtassunk, úgy indulunk neki, hogy maradjanak.”

Ám míg a tárcavezetők kapcsán — eddig legalábbis — nincs különösebb ellentét, addig a kormányfő személye körül annál inkább, s ennek következtében kissé el is akadtak a tárgyalások. Bár úgy tűnik, egy, Romániában még példa nélküli s eléggé szokatlan megoldás azért körvonalazódik: „Jó megoldás lenne, ha a koalíciós pártok rotációban adnák a miniszterelnököt — ilyenre Romániában még nem volt példa, Európában és a világban sem túl gyakran, de nem is elképzelhetetlen, nem is kivitelezhetetlen. Per pillanat patthelyzet állt elő a miniszterelnök személyével kapcsolatban: a Szociáldemokrata Párt ódzkodik attól, hogy elfogadja Florin Cîţut, hiszen nemrég buktatták meg; a Nemzeti Liberális Párt viszont ragaszkodik ahhoz, hogy a pártelnök legyen a miniszterelnök, és szociáldemokrata miniszterelnököt sem akarnak — ilyen körülmények között életképes megoldásnak tűnik a „vetésforgó” gondolat, mint ahogy az is: annak érdekében, hogy időt nyerjünk, és a kormánycsapat jobban össze tudjon csiszolódni, az RMDSZ adja az első kormányfőt. A tárgyalások során nyitottság volt erre. Persze arról se feledkezzünk meg, hogy az Alkotmány értelmében a miniszterelnököt az államfő jelöli, azaz Klaus Iohannisnak is szava van ebben — de így, 31 évvel a forradalom után nem elképzelhetetlen, hogy magyar nemzetiségű miniszterelnöke legyen az országnak, ha csak adott időtartamra is” — mondta.

Szabó Kinga Mária

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Az RMDSZ kormányozna, de feltételekkel

2028-ban az AUR és az S.O.S. România jelentik majd az alternatívát?
Belföld

RMDSZ: a kormány azonnal különítsen el pénzt a települések és az ország fejlesztésére!

„Jelentős lemaradása van így is a kormánynak az építkezések, beruházások kifizetése tekintetében, a tavaly ősszel bénító csapást mért az állam a fejlődésre, most ezt tovább súlyosbítja!”
Belföld

Románia energetikai helyzete: a román ipar teljesítményének sötét tükre

Antal Lóránt, az RMDSZ szenátorának kezdeményezésére létrejött az energymap.ro