Szatmárnémeti

Negyedórás látogatás-búcsúzás engedélyezett

Fotó: SZFÚ archívum
2021.04.13 - 20:08
A kórházban haldokló koronavírusos betegtől egy hozzátartozója búcsúzhat el, s a látogatás legtöbb 15 percig tarthat, akárcsak az utolsó kenet feladása, a papi szolgálat — a védőfelszerelést mindkét esetben a kórház biztosítja számukra, ingyenesen.

Pár nappal korábban lépett hatályba az egészségügyi minisztérium azon rendelete, amely a bő egy éve tartó szigorításon enyhítve lehetővé teszi, hogy a kórházban fekvő, nagyon súlyos állapotban lévő, haldokló koronavírus-fertőzöttől elbúcsúzhasson a család, valamint a pap feladhassa az utolsó kenetet.

„Kidolgozás alatt van a gyakorlati eljárás módja a törvényes keret figyelembevételével, s egy-két napon belül már alkalmazva is lesz. Mivel nem vagyunk Covid-támogatói kórház (a fertőző, a régi és az új kórház), ezeket az eljárási módokat összhangba kell hozni a többi osztállyal, az intenzív terápia működésével. S mivel a látogató (családtag, pap, lelkész) nem egészségügyi dolgozó, hogy bizonyos mozdulatsorok rutinból, teljesen automatikusan történjenek — például a kesztyű vagy a fátyolköpeny levétele —, úgy döntöttünk: egy kisfilmen keresztül mutatjuk meg nekik, hogy kell helyesen magukra ölteniük/levenniük a védőfelszerelést, hogy az valóban biztonságosan védje az egészségüket — hiszen ne feledjük, nagyon fertőző környezetbe lépnek majd be, ugyanakkor az sem hiányzik, hogy esetleg ők hozzanak be valamiféle egyéb fertőzést a páciensekhez” — fejtette ki megkeresésünkre Adrian Marc, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere.

A páciensnek (a kezelőorvos/szolgálatos orvos jóváhagyásával) joga van felekezetének megfelelő egyházi szolgálathoz, s a kérést a nagyon súlyos, öntudatlan állapotban lévő betegek esetében értelemszerűen családjuk tolmácsolja telefonon keresztül az orvosnak. A beteghez csak egy pap, lelkész mehet be, egyetlen alkalommal, teljes védettséget biztosító védőruhában (amelyet a kórház ingyenesen bocsát rendelkezésére), csak olyan kegytárgyakat vihet magával, amelyeket a belépés előtt/a kilépés után le lehet fertőtleníteni, viszont szigorúan tilos a nyílt láng vagy parázs használatát igénylő tárgyak (gyertya, füstülő stb.) használata — a szolgálat pedig legtöbb 15 percig tarthat.

Hasonló szabályok vonatkoznak a haldokló szerettüktől elbúcsúzni akaró családtagokra is: a látogatási kérés/engedély előbb verbálisan, telefonon keresztül intéződik, majd a látogatáskor írásos formában is megkapják az engedélyt. A beteghez (a kezelőorvos/szolgálatos orvos jóváhagyásával) egyetlen hozzátartozó mehet be, egy alkalommal, legtöbb 15 percre, természetesen ő is védőruhában, amelyet a kórház szintén ingyenesen bocsát rendelkezésére, maximálisan betartja az egészségvédelmi előírásokat — és semmiféle tárgyat nem vihet be a kórterembe.

Természetesen ugyanezen lépések és szabályok vannak érvényben a nagykárolyi és avasfelsőfalui (Covid-támogató) kórházakban fekvő páciensek esetében is.

 

Meghaladta a 34 ezret a beoltottak száma

 

Április 13-án a megye fertőzöttségi mutatója tovább, 1,7 ezrelékre csökkent, és 12 360 igazoltan koronavírus-fertőzöttet tartott nyilván hivatalosan a közegészségügyi igazgatóság, ami azt jelenti, hogy a legutóbbi tájékoztatás óta 62 új esetet regisztráltak, az újratesztelt páciensek közül pedig 16-nak lett ismét pozitív a teszteredménye. Ám nemcsak a fertőzöttségi szint, hanem a kórházba beutalt koronavírus-fertőzöttek száma is napról napra csökken: a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban 50, a szatmárnémeti tüdőkórházban 14, a Nagykárolyi Városi Kórházban 76, az Avasfelsőfalui Városi Kórházban 32 pácienst kezelnek — közülük 20-an (kilencen a nagykárolyi, tizenegyen pedig a megyei kórházban) szorulnak intenzív terápiás ellátásra.

A gyógyultak száma elérte a 11 516-ot, mivel újabb 46 páciensnek sikerült legyőznie a kórt, de sajnos az elhunytak száma 298-ra emelkedett — egy 69 éves női páciens a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban veszítette életét a vírusfertőzés szövődményeinek következtében.

Házi vagy intézményes karanténban 615-en vannak (olyanok, akik az úgynevezett sárga zónához tartozó országokból érkeztek), házi elszigeteltségben pedig 359-en (kórházi kezelésre nem szoruló, teljesen tünetmentes vagy enyhe tüneteket produkáló, de igazoltan koronavírus-fertőzött személyek és családtagjaik). Az elvégzett tesztek száma 85 572, vagyis az előző adatközlés óta 520 mintát elemeztek, és ezek 15%-a lett pozitív.

Az elmúlt 24 órában 1060-an kapták meg a koronavírus elleni vakcinát, s ezzel a január 5-én kezdődött oltáskampány keretében a közegészségügyi igazgatóság számításai szerint már 34 330 személyt immunizáltak a megyében, mellékhatások pedig kilenc esetben fordultak elő, helyi reakció formájában.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Egészségügy: kevés a munkavállaló sok az ellátott

Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő állami hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa.
Szatmárnémeti

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba

Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.