Szatmárnémeti

Kevesebb beutalás, több fertőzés

2021.03.03 - 19:12

Az Országos Statisztikai Intézet által szolgáltatott adatok szerint 2020. január–szeptember között 14 555 kórházon belüli fertőzés történt, amelyek 27 ember halálához vezettek. Egy évvel korábban ugyanebben a periódusban 12 999 kórházon belüli fertőzést jelentettek, amelyek 36 személy életét követelték. Tavalyelőtt összesen 23 139 nozokomiális fertőzést jelentettek az egészségügyi intézmények, amelyek 59 életet követeltek — a tavalyi esztendőről még nem tették közzé a teljes képet.
A 2020-as 14 555 nozokomiális fertőzésből 3900 légúti volt — ide értendők azok is, akik a kórházban fertőződtek meg a SARS-CoV-2 vírussal, 5133 emésztőrendszeri, 1943 húgyúti fertőzést észleltek, 1136 esetben a műtéti heg fertőződött el, 1024 vérmérgezést is jegyeztek, 477 bőrfertőzést, míg 161 esetben az injekció helye fertőződött el. A legtöbb nozokomiális fertőzést az intenzív terápiás osztályokról jelentették, szám szerint 3456-ot, majd a sebészet (2713), gyermekosztály (412), szülészet (274), újszülöttosztály (221), nőgyógyászat (183) és a dialízisosztály (110) következett, míg az összes többi kórházi osztály esetében összesen 7096 kórházon belüli fertőzést jelentettek.
Szatmár megyéből a dokumentum szerint 2020 első 9 hónapja során összesen 169 kórházon belüli fertőzést jelentettek, ezek közül egyet a gyermekosztályról, egyet az újszülöttosztályról, 37-et az intenzív osztályról, 16-ot a sebészetről jelentettek, 5 esetben a dialízist kapott páciensek fertőződtek meg, míg további 109 fertőzést egyéb osztályokról jelentettek.
A Román Egészségügyi Figyelő elemzése szerint eközben a kórházi beutalások száma jelentősen visszaesett az előző évekhez képest. Míg 2020 januárjában 0,5 százalékkal, februárban pedig 3,28 százalékkal nőtt a beutalások száma 2019-hez képest, addig a következő hónapokban folyamatosan csökkent: márciusban 26,8 százalékkal, áprilisban 70,98 százalékkal, májusban 61,48 százalékkal, júniusban 45,57 százalékkal, júliusban 41,84 százalékkal, augusztusban pedig 42,56 százalékkal. Az év második felében stabilizálódott a nyári hónapokban regisztrált visszaesés, mindenütt nagyjából 40 százalékkal volt kevesebb a beutalások száma az előző év azonos időszakához képest.
Bár jóval kevesebb volt a beutalás, mégis nőtt a nozokomiális fertőzések száma, ám Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter szerint még így sem teljes a kép: a szakember szerint ugyanis továbbra sem jelentenek minden egyes esetet a kórházak.

Mik a nozokomiális fertőzések?

A nozokomiális fertőzések a betegségek egy olyan csoportját jelölik, melyek a kórházi vagy egészségügyi intézményben való tartózkodás alatt vagy az onnan való távozás után jelentkeznek olyan betegeknél, akik nem a fertőzés miatt kerültek kórházba. A kritériumok alapján legalább 48 órának, de legfeljebb 30 napnak kell eltelnie a fertőzés jelentkezése után, hogy azt kórházinak lehessen nevezni.
A kórházi fertőzések kialakulásának legfőbb oka, hogy a páciensek jóval fogékonyabbak a betegségekre: a kórházba kerülők gyakran idősebb vagy éppen koraszülött, gyengébb, alultáplált személyek, sokszor mozgásukban is korlátozottak. Már az a betegség, ami miatt kórházba kerülnek, legyengítheti az immunrendszerüket. A kórházba kerülő személyeken gyakran lehet seb, felfekvés, ödéma vagy más bőrsérülés is, emellé társulhatnak a beavatkozások miatti kockázati tényezők (például a katéter, a légzést segítő tubus), a gyógyszerek, a korábbról meglévő betegségek is.
A leggyakoribb betegségek közé tartoznak a tüdő- és torokgyulladás, a légúti és a húgyúti fertőzések, valamint a hasmenéses betegségek. A nyílt sebek, fekélyek, felfekvések is könnyen elfertőződhetnek. Természetesen az egyes osztályokon különböző fertőzések veszélyeztetik jobban a betegeket. A betegségeket a legtöbbször a Staphylococcus aureus, az Escherichia coli, a Proteus, a Klebsiella, az Enterobacter, a Serratia marcescens és a Legionella baktériumok okozzák. Vérátömlesztés, dialízis, endoszkópia vagy injekcióbeadás során terjedhet a rotavírus, a hepatitisz, a cytomegalovirus, a HIV, az influenza, a herpes simplex vagy a varicella — szerencsére erre elég kicsi az esély. Az elnyúló antibiotikumos kúrák következményeként könnyen elszaporodhatnak a szervezetben a különböző gombák is.
A kórházon belüli fertőzések megelőzésében kiemelten fontos az eszközök és a kezek fertőtlenítése, a környezet rendszeres, fertőtlenítő takarítása, a sterilitás szabályainak betartása, valamint a fertőző hulladékok szabályszerű kezelése és megsemmisítése.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Egészségügy: kevés a munkavállaló sok az ellátott

Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő állami hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa.
Szatmárnémeti

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba

Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.