Interaktív összefoglalót készített a Panorama arról, hogyan alakult a romániai lakosság egészségi állapota az elmúlt 30 évben, valamint azt is bemutatja, hogyan épül fel a közegészségügyi rendszer. Egyetlen kattintással megtudhatjuk a legfontosabb tudnivalókat arról, melyek azok a betegségek, amelyek a legtöbb halálesetet okozzák egy adott megyében, de azt is, melyek azok a kórképek, amelyekben az elhalálozások száma elmarad az országos átlagtól.
Átböngésztük mi is a közegészségügyi statisztikákon alapuló összefoglalót, melybe azt is belefoglalták még többek között, hogy egy adott megyében hány közkórház működik, vagy éppen hány orvos praktizál.
Érdekes tények a romániai és európai lakosok egészségéről
Egy átlagos romániai újszülöttnek 86 százalékos az esélye arra, hogy élete első két évében beoltsák a gyermekbetegségek elleni vakcinákkal, ez egy európai csecsemő esetében 94 százalékos.
Mire a romániai gyermek iskoláskorba cseperedik, 12 százalékos az esélye, hogy elhízott lesz, ez az európai társaik esetében átlagosan 18 százalékos. Ami a hazai tinédzsereket illeti, nagyjából 23 százalékos az esélyük arra, hogy rendszeresen sportoljanak, miközben az európai átlag jóval magasabb, 34 százalék.
A romániai, 30 év körüli felnőttek 40 százaléka esetében esélyes, hogy soha nem keresték még fel a háziorvosukat, ez európai viszonylatban 25 százalékos.
Az 50 év feletti hazai lakosság 60 százalékánál esélyes, hogy szívbetegségben fog elhunyni, ellenben az európai átlag 37 százalékos. Egy romániai lakos várható élettartama 75 év, az európai átlag azonban öt évvel magasabb, elérve a 80 évet.
Elkerülhető halálozások
Az elkerülhető halálozási arány Romániában a harmadik legmagasabb az Európai Unióban. A vezető halálokok a szív- és érrendszeri betegségek, a tüdőrák és az alkohollal összefüggő halálozások. A prosztatarák és az emlőrák több áldozatot követel a kezelhető okok miatti halálozások kategóriájában.
A State of Health in the EU 2021 jelentés szerint, 2020-ban a COVID 19 is jelentős halálok volt Romániában, csak ebben az évben 15 979 halálesetet tulajdonítottak a koronavírus fertőzésnek. A szélütés országosan is több mint 40 ezer halálesetet okozott, míg a tüdőrák miatt több mint 10 000 romániai halt meg.
Romániában a rák okozta halálozási teher is jelentős, 2020-ban körülbelül 95 ezer új esetet regisztráltak, és ugyanabban az évben mintegy 54 ezer halálesetet. Az a tény, hogy Románia az európai átlag felett van a rák okozta halálozások tekintetében, nemcsak a rosszindulatú tumorok korai diagnosztizálásának hiányosságaira utal, hanem a betegek kezelésének elégtelenségére is – mutat még rá az idézett jelentés.
Négy szatmári közkórház, közel 360 orvos
Szatmár megyében a születés körüli, perinatális időszakban jegyzett kórképek, a mentális zavarok és a veleszületett fejlődési rendellenességek gyakoribb halálokok az országos átlagnál, ezzel szemben az endokrin betegségek okozta halálozások ritkábban fordulnak elő a megyében, és elmaradnak az országostól. Mind a fertőző, mind az idegrendszeri betegségek a romániai átlagnál kevesebb halálesetet okoznak.
Szatmár megyében négy közkórház működik: Szatmárnémetiben a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház és a tüdőkórház, Nagykárolyban és Avasfelsőfaluban pedig a városi kórházak. Szatmárnémetiben 1147 kórházi ágy van összesen, Avasfelsőfaluban 244, Nagykárolyban 230, Bikszádon 84, Tasnádon pedig 51.
Megyénkben egy orvosra 910 páciens jut. A legtöbb orvos Szatmárnémetiben praktizál, 267 szakember dolgozik a megyeszékhelyen, Avasfelsőfaluban 40, Avasújvárosban egy, Sárközújlakon kettő, Erdődön szintén kettő, Nagykárolyban 34, Tasnádon pedig 13 orvos rendel.
A teljes összefoglalót, valamint a megyékre is lebontott interaktív térképeket ITT böngészhetik!
Bumbuluț Krisztina