Szatmárnémeti

Hamarosan stroke-központ is lesz

2021.03.03 - 08:52

Gyors ütemben haladnak a neurológia épületének munkálatai, s Adrian Marc kórházmenedzser reményei szerint májusban átköltözhet új, 2500 négyzetméteres, kétszintes, a főépülethez 25 négyzetméteres átkötőfolyosóval csatlakozó modern otthonába az osztály és az orvosi testület — s elkezdheti működését a stroke-központ is.

Az agyi érkatasztrófa (stroke, agyvérzés, gutaütés, szélütés) világszerte az elhalálozási okok hármas „toplistájának” résztvevője, Romániában pedig a második leggyakoribb halálok, s rohanó, stresszes korunknak „köszönhetően” aggasztó mértékben nőtt előfordulása a fiatalok körében is. A statisztikák halálozási adatai riasztók (az országban óránként négyen veszítik életüket agyi érkatasztrófák miatt), de még riasztóbb azoknak a száma, akik maradandó károsodással, rokkantsággal élik túl — miközben ha gyors szakellátásban részesül(né)nek, szinte teljes egészében maradványtünetek nélküli a gyógyulás. „Szatmárnémetiben 1973-ban kezdte el működését a neurológiai osztály, és a lassan fél évszázad alatt egyetlenegy felújítás sem történt a régi kórház épületében lévő osztályon. Ráadásul az áldatlan állapotok és a Szamos két partja közötti megosztottság miatt (a kórtermek az egyik parton, a sürgősségi és a modern diagnosztikai eszközök a másikon vannak) fel sem merülhetett egy stroke-központ létrehozása — miközben szavakkal elmondani sem lehet, milyen nagy szükség lett volna rá már évtizedek óta. Amikor nekikezdtünk a neurológiai osztály konténerépületének papírmunkáihoz, lehetőségünk nyílt egy határon átnyúló pályázathoz való csatlakozásra is, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház által kidolgozott, 2,4 millió euró összköltségvetésű, AVC – Added Value for Cooperation in Stroke Situations elnevezésű projekthez — amelynek köszönhetően gyorsan, valóban percek alatt meg lehet majd állapítani, hogy a betegnek vérzéses vagy érelzáródásos stroke-ja van-e, az azonnali kezelés módját, illetve annak kivitelezését, valamint az utókezelés és a kórtörténet nyomon követését is a 75 ágyas, új neurológián. Egyébként az átkötőfolyosó a neurológiáról egyenesen az imagisztikára, az új CT-hez vezet, hiszen gyors közbelépést igénylő esetekben ezek a percek is rengeteget számítanak, a központnak pedig ügyeleti vonala is lesz. A stroke teljes gyógyítására csak egy nagyon szűk, néhány órás időszakban van lehetőség (a vérrögoldó kezelésnek négy és fél óra, a katéteres vérrög-eltávolításnak pedig hat óra az az úgynevezett időablaka, amelyen belül alkalmazható az eljárás) — viszont ha az illető ebben az időintervallumban megfelelő szakellátásban részesül, szinte teljes egészében maradványtünetek nélkül gyógyul meg, mert nem károsodik az agy, és visszatérhet megszokott életéhez, nem válik részlegesen vagy teljesen magatehetetlenné, kiszolgáltatottá” — magyarázta Marc, hangsúlyozva azt is: „Dolgozunk, hogy mielőbb kész legyen az egész, remélem, májusban befejezzük, s átköltöztethetjük a betegeket és az orvosi testületet. Talán szerénytelenségnek tűnik, de büszkén mondom: két hatalmas célkitűzést valósítottunk meg, és hamarosan XXI. századnak megfelelő körülmények között és felszereltséggel tudjuk majd ellátni a neurológiai problémákkal küszködő, valamint agyi érkatasztrófás eseteket, akik számára — ismétlem — valóban minden perc számít.”

Szabó Kinga Mária

Fotó: Szatmár Megyei Tanács

Ajánljuk még a témában:

Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Egészségügy: kevés a munkavállaló sok az ellátott

Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő állami hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa.
Szatmárnémeti

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba

Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.