Egészség

Frontok jönnek-mennek: hogyan védekezhetünk?

2020.06.18 - 15:07

„Napjainkban egyre gyakrabban fordul elő szélsőséges időjárás és front. Leginkább a frontokra helyezném a hangsúlyt, hiszen a nagy meleg és hideg nem a legnagyobb probléma, ezek ellen általában valamilyen úton-módon védekezni tudunk. Ami gondokat okozhat, az maga a változás folyamata, amit frontnak nevezünk. Rengeteg külső tényező hat az emberi szervezetre, amihez az emberi szervezet születéstől alkalmazkodni képes. A kor előrehaladtával azonban az alkalmazkodási képesség beszűkül, a krónikus és a civilizációs betegségek pedig még inkább korlátozzák azt. Ezért van az, hogy egy idős, krónikus betegségekben szenvedő személy már csak korlátozottan tud alkalmazkodni bizonyos változásokhoz. Ilyen külső tényező lehet a hőmérséklet, széljárás, páratartalom, elektrosztatikus tér, a Hold különböző fázisaiban a Földre és az élőlényekre gyakorolt hatása. A nyári periódusban, amikor változékony az időjárás, rendkívüli módon beszűkül az ember alkalmazkodási képessége, és rengeteg olyan problémával találkozunk, amelyek normális körülmények között nem fordulnak elő” — magyarázta dr. Láng László.

Az egészségünket fenyegető problémákból, amelyek a nyári időszakban a legjellemzőbbek, az alábbiakat emelte ki a háziorvos: „A vérnyomásos betegek esetében megugrik a vérnyomás, az idegrendszeri betegségekben szenvedőknek romlik az állapota, viszont bárkinél kialakulhatnak alvászavarok, ingerlékenység, fáradékonyság, koncentrációzavar, és még sorolhatnám, számtalan egyéni feltételrendszertől függő működési zavar előállhat.”

Ahhoz, hogy meg tudjuk óvni egészségünket az időjárás-változás és frontok okozta negatív hatásoktól, az elsődleges dolog az, hogy javítsuk a szervezetünk alkalmazkodóképességét, amely igen tág sémája az egészséges életmódra való törekvésnek, mutatott rá a családorvos. Az egyik leghatásosabb módszer a rendszeres testmozgás, sportolás, amely által kitűnő edzettségi állapotot érhetünk el; továbbá az egészséges táplálkozás, a túlsúly, a túlzott alkoholfogyasztás elkerülése, a dohányzás kerülése, amennyiben lehetséges. Nagyon fontos a stresszhelyzetek elkerülése, amennyiben pedig ez nem kivitelezhető, azok megfelelő kezelése, amelyre már számos technika és gyakorlat áll rendelkezésünkre. Ezek azok a dolgok, amikre közvetett módon oda tudunk figyelni, hívta fel a figyelmet dr. Láng László, rámutatva arra is, hogy a krónikus betegek — például a vérnyomásos betegek — esetében gyakran szükség van a gyógyszeres kezelések újrahangolására, amely a gyógyszermennyiségek csökkentéséből vagy ellenkezőleg, azok növeléséből áll, de sokkal körültekintőbbek kell hogy legyenek a hőmérséklet-ingadozásokra. Ezeket figyelembe véve a szubjektív kellemetlenségektől eltekintve a komolyabb problémák elkerülhetőek, összegzett a családorvos, megemlítve azt is, hogy ezek olyannyira tudományosan megalapozott tények, hogy nagy, nemzetközileg elismert klinikákon például meteorológusokat is alkalmaznak. A komoly fronthatások jelentésekor a nagyon nagy rizikójú műtéteket például rendszeresen átütemezik, mert kimutatták, hogy a front emberre gyakorolt negatív hatásai, még ha minimálisan is, de befolyásolhatják a műtétek sikerességét.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A vírushelyzetnek a fele sem tréfa

Rohamosan terjed a koronavírus-fertőzés Szatmáron, egy igazolt megbetegedésre 20 lappangó fertőzés jut. Akik fertőzésre utaló tünetet észlelnek magukon, vegyék fel a kapcsolatot a háziorvosukkal!
Szatmárnémeti

A háziorvosokról megfeledkeztek

Az új keretszerződés értelmében mától több házi konzultációt végezhetnek a családorvosok, és új egészségügyi szolgáltatásokat is nyújthatnak. Az ágazat finanszírozása viszont nem nőtt.
Szatmárnémeti

Most oltassunk influenza ellen!

Most érdemes influenza ellen oltatni, hogy a lakosság már megfelelő védelmet élvezzen a téli ünnepek ideje alatt. A Szatmár megyei családorvosok megkapták az eddig igényelt vakcinamennyiséget, érdemes telefonon érdeklődni az immunizálási lehetőségről.