Szatmárnémeti

A háziorvosokról megfeledkeztek

Fotó: Mediafax
2021.07.01 - 11:15
Az új keretszerződés értelmében mától több házi konzultációt végezhetnek a családorvosok, és új egészségügyi szolgáltatásokat is nyújthatnak. Az ágazat finanszírozása viszont nem nőtt.

A kormány által jóváhagyott szolgáltatáscsomagokról és a keretszerződésről szóló határozat, amely a 2021–2022. évi egészségügyi ellátások, gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök, technológiák biztosításának feltételeit szabályozza az egészségbiztosítási rendszerben, és amely mától lép életbe, módosítja a háziorvos és a beteg közötti kapcsolattartást, lehetővé teszi, hogy az orvos több vizsgálatot végezzen el a páciens otthonában. Míg eddig évi négy konzultációt fizetett ki a pénztár, addig ettől a hónaptól már havonta egynek megtéríti a költségét. A háziorvosok ugyanakkor felkészültségüknek megfelelően új egészségügyi szolgáltatásokat is nyújthatnak pácienseiknek: többek között 24 órás ambuláns vérnyomásmérést, EKG elvégzését és értelmezését a szív- és érrendszeri betegségek megfigyelése céljából. A keretszerződés bevezet még egy plusz otthoni orvosi vizitet a kismamák számára is, a szülést követő 4. héten. A krónikus betegek ugyanakkor továbbra is igénybe vehetik a háziorvosok és szakorvosok által nyújtott távkonzultációkat.

„A mától érvényes egészségügyi keretszerződéssel nem az a gond, hogy plusz feladatokat ró a családorvosokra, hanem az, hogy nem csak idén, de hosszú évek óta a prioritási lista végére kerülünk finanszírozás szempontjából” — szögezte le érdeklődésünkre dr. Láng László családorvos. Mint megtudtuk, a háziorvosi rendelők költségvetése nagyjából azonos a tavalyival, legfeljebb 5 százalékos növekedésről lehet szó, amiből nagyon nehezen lehet kigazdálkodni a fenntartásukat. Mivel azonban már évek óta csak ígérik, hogy korrigálni fogják a családorvosi rendszerre szánt keretet, nagyon kellemetlen így tengődni évről évre. Elvárások vannak, megfelelő támogatást viszont nem kapnak a szakemberek. A finanszírozási gondok mellett ugyanakkor komoly problémát jelentenek a háziorvosokra rótt adminisztratív terhek is, ezzel kapcsolatban ellenben szintén csak ígéretet kaptak, hogy jövőre enyhítenek rajtuk.

A koronavírus-járvány első hónapjaiban, amikor a szakorvosi rendelők és kórházak bezárták a kapukat, hatalmas nyomás alá kerültek a háziorvosok, naponta 50–60 beteget láttak el, emellett pedig 60–70 telefonhívásra is válaszoltak, ám akkor is kitartottak. „Ezután is ki fogunk tartani, hiszen nehezebb időket is megéltünk már” — tette hozzá Láng doktor. A szakember azt is kiemelte, hogy az egyik legbántóbb dolog, hogy ilyen keret mellett nem tudnak decens béreket biztosítani az asszisztenseknek. Az állami kórházak, járóbeteg-rendelők nővéreinek évek óta kétszeresére emelték a fizetését. A háziorvosi rendelőkben dolgozó asszisztensek ugyanolyan képzettséggel rendelkeznek, mint a kórházakban, poliklinikán dolgozó kollégáik, mégis feleannyi a fizetésük. „Egy általános orvosi praxisban a munkamennyiség mellett legalább két nővérre lenne szükség, ám jelenleg még egy kolléga fizetését is alig tudjuk kigazdálkodni” — magyarázta a szakember.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Június végéig maradnak a pontértékek - egyelőre befagyasztották a konfliktust

A Román Orvosi Kamara (CMR) elnöke csütörtökön bejelentette, hogy a döntéshozókkal lezajlott tárgyalások eredményeként az egészségügyi alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban a szolgáltatásokért járó pontértékek 2024. június 30-áig nem változnak, a 2023 utolsó negyedévére megszabott szinten maradnak.
Szatmár megye

Influenza: két patikában oltanak Szatmár megyében

Hétfőn, október 2-án elrajtolt Romániában az influenza elleni oltási kampány. Új szabályozás lépett életbe, mostantól a vakcinát az igénylőnek kell kiváltania a patikából, amivel vagy visszamegy a családorvoshoz, vagy a patikus oltja be. Szatmár megyében egyelőre két patikában oltanak.
Szatmárnémeti

Rövidesen háziorvosok nélkül maradunk

Néhány éven belül családorvosok nélkül maradhat Románia. Jelenleg több mint 500 hazai településen nincs háziorvos, a szakemberek 48%-a pedig 60 éven felüli. Sorra ürülnek a praxisok, és az elöregedés, valamint az utánpótlás hiánya miatt nincs, aki ezeket betöltse.