Szatmár megye

Pár éven belül családorvosok nélkül maradunk

A Szatmár megyei háziorvosok csaknem fele elérte már a nyugdíjkorhatárt (Fotó: MTI)
2025.02.26 - 08:42
Öt éven belül a családorvosok 90%-a nyugdíjas lesz. Ki fogja ellátni akkor a pácienseket? Úgy néz ki, megfelelő finanszírozás és humánerőforrás nélkül, hamarosan kiürülnek a háziorvosi rendelők.

A Szatmár megyei háziorvosok csaknem fele elérte a nyugdíjkorhatárt, de továbbra is rendelnek, mivel ezen a szakterületen orvoshiány van – közölte az Agerpres hírügynökséggel a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CAS).  

"A Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár 128 szerződést kötött az alapellátást biztosító szolgáltatókkal, amelyek 162 háziorvost foglalkoztatnak. Közülük 97-en városi környezetben, 65-en pedig vidéken dolgoznak. Ami a háziorvosok életkorát illeti, közülük 75-en már teljesítik a nyugdíjazás feltételeit" – tájékoztatott a CAS.  

A Román Orvosi Kamara alelnöke, dr. Călin Bumbuluț szatmárnémeti háziorvos elmondta, hogy több probléméval küszködik a családorvosi rendszer, és ha nem avatkoznak be időben, néhány éven belül nagyon súlyossá válhat a helyzet.  

"Ez egy országos méretű gond, kivéve Bukarestet, Kolozsvárt és Jászvásárt. Mindenhol háziorvoshiány van. Az orvosok több mint 55%-a 60 év feletti. A hátrányos helyzetű térségekben úgynevezett „orvosi sivatagok” alakultak ki, ahol az elérhető orvosok száma rendkívül alacsony. Az idős orvosok tovább dolgoznak, vannak, akik 80 évesen is praktizálnak. Szeben megyében például egy 95 éves orvos is aktívan dolgozott nemrég. Egy cikkben olvastam, hogy Franciaországban egy 96 éves orvos is még rendelt. Tehát ez nemcsak nálunk probléma: Európa-szerte mintegy 200 ezer fős hiány van az alapellátásban dolgozó szakemberekből. Romániában több mint 500 olyan település van, ahol egyáltalán nincs háziorvos" – mondta Bumbuluț doktor.  

Szerinte az egyik fő probléma az alapellátás alulfinanszírozottsága. Rámutatott, hogy az ügyeleti központokban 2007 óta nem történt változás, az óradíj továbbra is bruttó 40 lej maradt, emiatt a központok fele bezárt.  

"Szükség lenne több helyre a rezidensképzésben. Értem, hogy nincs rá elég pénz, de az a kifogás, hogy nincs elegendő oktatóorvos, nem állja meg a helyét, hiszen ez megoldható lenne áthelyezésekkel. Sok tapasztalt háziorvos szívesen tanítaná a fiatalokat. Az államnak nem évi 600 rezidensi helyet kellene biztosítania, amikor a szükséglet legalább 1000 lenne. Ha évente 1000 új háziorvost képeznének, akkor 5 év alatt legalább 5000 új orvost kapnánk, ami részben pótolná a hiányt. A természetes elöregedés miatt egyértelmű, hogy akik most 90 évesek, jobb lenne, ha az unokáikkal töltenék az időt. Elfogadhatatlan, hogy nincs egy országos stratégia, amely biztosítaná az egyensúlyt a rendszerben, mert előfordulhat, hogy pár éven belül egyszer csak nem lesznek családorvosok" – jelentette ki.  

Elmagyarázta, hogy egy új háziorvosi generáció képzése hosszú évekig tart, és ha évente 1000 új háziorvos kerülne a rendszerbe, az is csak részben enyhítené a jelenlegi hiányt. Rámutatott arra is, hogy míg Németországban egy háziorvosnak 700–800 betege van, addig Romániában átlagosan 1800 beteget kell ellátnia egy szakembernek.

"Sokan hagyják el a rendszert – betegek lesznek, sajnos sokan meghalnak –, emiatt most túlterheltség van. Harminc éve még verseny volt közöttünk. Nagykárolyban például hat hónapig nem volt háziorvos, mert senki sem akarta elfogadni az ingyenesen felajánlott rendelőt és lakást az önkormányzattól. A rendelő bezárt, a betegeket más orvosok vették át" – mutatott rá Bumbuluț.  

"Ahhoz, hogy kilábaljunk ebből a helyzetből, először is finanszírozásra van szükség, utána humánerőforrásra, majd felszerelésre. A 2022-es PNRR-alapokra várunk, most 2025 van, és eddig csak a bútorokat kaptuk meg. De nem bútorokra van szükségünk, hanem orvosi felszerelésre. Minden rendelő azt igényelte, amire szüksége van. Folyamatosan halljuk, hogy nem használjuk fel az európai uniós forrásokat, miközben nem rajtunk múlik – én például már benyújtottam az előzetes számlákat is. Kértünk mikroanalizátorokat, EKG-készülékeket, ultrahangos készülékeket azoknak, akik rendelkeznek a megfelelő képesítéssel. Időközben két használt ultrahangot vettünk. Én is vennék egy csúcstechnológiás ultrahangot, ha lenne rá 150 ezer euróm, de ki tudja ezt megfizetni? Senki" – tette hozzá.  

Elmondása szerint az elmúlt közel 20 évben egyetlen új háziorvos sem kezdett praktizálni Szatmár megyében.  

"Szatmárra közel 20 éve nem érkezett új háziorvos. Romániában évente 5,5 orvosi konzultáció jut egy főre, ami több mint 100 millió konzultációt jelent évente, különböző bonyolultságúakat. Ezek 80%-át az alapellátás végzi el. A politikusok erre nem is gondolnak. A legnagyobb probléma a finanszírozás. Csodák pedig nincsenek" – mondta a háziorvos.  

A megyében négy olyan község van, ahol nincs háziorvos: Borválaszút, Szokond, Sződemeter és Berekszó. 

"Vannak olyan területek, ahol az orvosok nem akarnak elhelyezkedni, mert a szakma maga nem vonzó és nagyon megterhelő is. Szeretnénk figyelmeztetni: ha így folytatódik, 5 év múlva a háziorvosok 90%-a nyugdíjas lesz. Én is nyugdíjba vonulok 8 év múlva, és ezzel még a fiatalabb orvosok közé tartozom Szatmár megyében. Az épületben, ahol dolgozom, ketten-hárman vagyunk, akik még nem nyugdíjasok – a többiek már 63, 68 és 70 évesek" – zárta Bumbuluț doktor.

Bumbuluţ Krisztina

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Június végéig maradnak a pontértékek - egyelőre befagyasztották a konfliktust

A Román Orvosi Kamara (CMR) elnöke csütörtökön bejelentette, hogy a döntéshozókkal lezajlott tárgyalások eredményeként az egészségügyi alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban a szolgáltatásokért járó pontértékek 2024. június 30-áig nem változnak, a 2023 utolsó negyedévére megszabott szinten maradnak.
Szatmár megye

Influenza: két patikában oltanak Szatmár megyében

Hétfőn, október 2-án elrajtolt Romániában az influenza elleni oltási kampány. Új szabályozás lépett életbe, mostantól a vakcinát az igénylőnek kell kiváltania a patikából, amivel vagy visszamegy a családorvoshoz, vagy a patikus oltja be. Szatmár megyében egyelőre két patikában oltanak.
Szatmárnémeti

Rövidesen háziorvosok nélkül maradunk

Néhány éven belül családorvosok nélkül maradhat Románia. Jelenleg több mint 500 hazai településen nincs háziorvos, a szakemberek 48%-a pedig 60 éven felüli. Sorra ürülnek a praxisok, és az elöregedés, valamint az utánpótlás hiánya miatt nincs, aki ezeket betöltse.