Szatmárnémeti

A vírushelyzetnek a fele sem tréfa

Fotó: Gönczy Tamás
2021.09.09 - 08:45
Rohamosan terjed a koronavírus-fertőzés Szatmáron, egy igazolt megbetegedésre 20 lappangó fertőzés jut. Akik fertőzésre utaló tünetet észlelnek magukon, vegyék fel a kapcsolatot a háziorvosukkal!

Bár rengetegen gondolják még mindig viccnek a járványhelyzetet és a koronavírust, a helyzet egyáltalán nem derűs: egyetlen hét alatt hatalmasat nőtt a Szatmár megyei fertőzöttek száma, 100 igazolt napi esetre pedig legalább 2 ezer lappangó megbetegedés jut. Egyre több a súlyos beteg is, főként olyan személyek, akik az utolsó pillanatig tagadják a vírus létezését, és mindenféle házi gyógymódokkal próbálják kikúrálni magukat — gyakran sikertelenül. Így aztán nagyon rossz állapotban, a COVID-19 megbetegedés súlyos szövődményeivel kerülnek kórházba, sokszor egész családok.

Dr. Láng László háziorvos, a Szatmári Családorvosok Szövetsége alelnökének praxisában négy hónap is eltelt úgy a tavaszi-nyári időszakban, hogy egyetlen igazolt koronavírusos beteget sem vettek nyilvántartásba, az elmúlt egy hétben viszont minden egyes nap legalább 7–8 új eset igazolódik. „Szó szerint berobbant a járvány Szatmár megyében és Szatmárnémetiben” — magyarázta érdeklődésünkre a szakember, kiemelve: arra kér minden lakost, akinél bármilyen felső légúti megbetegedésre utaló tünet jelentkezik, hogy minél rövidebb időn belül vegye fel a kapcsolatot a családorvosával. Legyen szó orrdugulásról, torokkaparásról, torokfájásról, lázról, köhögésről — érdemes mihamarabb egyeztetni a háziorvossal. Az íz- és szaglásvesztés a koronavírusos esetek nagyjából 40 százalékánál jelentkezik, viszont szinte biztosan a SARS-CoV-2 vírus okozza, a köhögés és a nehézlégzés pedig a súlyosabb betegséget jelzi. A patikában kapható koronavírus-gyorstesztek használatát csak akkor ajánlja a szakember, ha az előírások szerint használják azokat a lakosok. Ha ugyanis nem jól veszik le a mintát, nem nyúlnak elég mélyre a mintavételi eszközzel, akkor nem ad megbízható eredményt.

Kerülni a zsúfoltságot

Kerüljük a zsúfolt helyeket, s ha lehet, a halasztható szakorvosi vizsgálatokat — például egy szemészeti éves ellenőrzés — ne most vegyük igénybe, amennyiben pedig háziorvosi vagy szakorvosi konzultációra jelentkezünk, mindig kérjünk előzetesen időpontot, és igyekezzünk betartani (se korábban, se később érkezni), hogy elkerülhető legyen a zsúfoltság a zárt váróteremben.

A krónikus betegek, akiknek esetleg csak receptre van szükségük, ezt előzetesen jelezzék a háziorvosnak! A receptet egy megadott e-mail-címre is el tudja küldeni a szakember, így be sem kell menni érte, ha pedig a páciens nem rendelkezik drótpostafiókkal, akkor a családorvos előre megírhatja a receptet, így szinte csak „beszaladni” kell érte a rendelőbe.

Még nem késő oltatni

„A páciensek nagyjából fele a nyaralása alkalmával fertőződött meg a koronavírussal, és sajnos az oltottak is megbetegszenek — igaz, jóval kisebb arányban és esetükben nagyon enyhe lefolyású a betegség. Négy oltatlan koronavírus-fertőzöttre jut egy oltott beteg, ám az oltott személyek esetében a betegség az esetek 98 százalékában nagyon enyhe lefolyású” — magyarázta Láng doktor.

Azt is hozzátette, hogy még mindig nem késő oltatni azoknak, akik eddig nem tették meg, hiszen ez óriási rizikótól szabadítja meg az immunizáltakat. „Ez a vírus jövő tavaszig biztos velünk marad, tegyünk meg mindent ellene!” — összegezte a szakember.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Szatmárnémeti

Újragyulladhat az éjjel kiégett elektromos autó

Szatmárnémetiben, a Traian sugárúton, a Kossuth-kertnél lévő töltőállomásra kötött villanyautó égett hétfő éjjel mint a fáklya!