„Jelentős változások előtt áll — de mondhatom úgy is, hogy szinte teljesen megújul — a szatmári egészségügy, amely nem csupán magasabb szintű ellátást fog nyújtani a betegeknek, de remélhetőleg sokkal vonzóbb lesz a fiatal orvosok, szakorvosok számára is” — fogalmazott kereken két évvel ezelőtt Pataki Csaba megyei tanácselnök, amikor aláírta a ROcHUs — Care for health in Satu Mare and Szabolcs-Szatmár-Bereg counties elnevezésű projekt együttműködési megállapodását, amellyel letevődött a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház új, hatemeletes, 13 200 négyzetméteres, helikopterleszállós épületszárnyának ha nem is gyakorlati, de alapköve.
Kedden pedig aláírták a finanszírozási szerződést is, amivel „egy hároméves folyamat mérföldkövéhez jutottunk, s ami ugyanakkor azt is jelenti, hogy kevesebb idő alatt épül majd fel az új szárny, mint amennyit az előkészítésre fordítottunk. Nehézkesen indult, de most már sínen van. A mai szerződés-aláírás a közel 24 millió euró összértékű projekt tervezési-lebonyolítási fázisának második részét képezi, és egy nagyon fontos pillanat a beruházás megvalósításához vezető úton. Hangsúlyoznom kell, hogy ennek az összegnek a jó részét, 11,5 millió eurót a Románia–Magyarország Határon Átnyúló Program keretében, pályázaton nyert a megye, 1,5 milliót kormánytámogatásból finanszíroznak, a fennmaradó összeget pedig a megyei tanács költségvetéséből.
Ez egy nagyon régóta várt befektetés, az új épület a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház részét fogja képezni, és 6 szintes lesz, 6 műtővel és egy helikopterleszállóval fogja kiszolgálni az egészségügyi intézmény valamennyi, sebészeti beavatkozásokat végző részlegét — ultramodern, európai színvonalon. S nem mellékesen: az első olyan kórházak között lesz Romániában, amelyeket a forradalom után, európai és kormánytámogatásokból építenek fel” — fogalmazott lapunk megkeresésére Pataki Csaba tanácselnök. Hozzátette azt is, hogy a finanszírozási szerződés lebonyolítási ideje 27 hónap, azaz ennyi idő alatt kell felépüljön a kórházi szárny, s mivel a megvalósíthatósági tanulmány elkészült, a tenderfüzetet is összeállították, és két héten belül közbeszerzésre bocsáthatják az épület tervezését és kivitelezését. „Hogy napra pontosan mikor tudjuk licitre kiírni, az már nem tőlünk, hanem az Országos Közbeszerzési Hatóságtól függ, amelynek rá kell bólintania — de reményeim szerint ezzel a beruházással kapcsolatban ez lesz az utolsó olyan mozzanat, amikor másoktól függünk, s onnantól már a mi kezünkben lesz az irányítás” — mondta.
Szabó Kinga Mária