Szatmárnémeti

Alig maradt intenzív büntetlenül

2020.12.15 - 10:22

Csaknem 1500 szankciót róttak ki a hatóságok az elmúlt egy hónapban az ország kórházainak intenzív osztályain végzett ellenőrzések nyomán, ezek közül 1402 figyelmeztetés, 91 pénzbírság volt, összesen 448 401 lej értékben — tájékoztat az országos katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU). Az ellenőrzéseket a Piatra Neamţon történt kórháztüzet követően rendelték el.

Összesen 292 megelőző ellenőrzést hajtottak végre, és 1921 hiányosságot azonosítottak a tűzvédelem területén, közülük 138-at már az ellenőrzések alatt orvosoltak.

A tűzvédelem területén feltárt fő hiányosságok közé tartozott, hogy működésképtelenek voltak a tűzérzékelő, -jelző és figyelmeztető berendezések, és elmulasztották ezek karbantartását, illetve voltak olyan helyek is, ahol ezek egyáltalán nem léteztek; volt, ahol tűzbiztonsági engedély vagy berendezés nélkül működtek, volt, ahol működésképtelenek voltak a bel- és kültéri tűzcsapok, illetve elmulasztották ezek karbantartását. Máshol nem ellenőrizték a tűzoltó felszereléseket; nem ellenőriztették megfelelő engedélyekkel rendelkező szakemberekkel az elektromos berendezéseket, hibás, túlterhelt vagy rögtönzött elektromos berendezéseket használtak, nem jelölték ki megfelelőképpen a menekülési útvonalakat, illetve elmulasztották megteremteni a vészhelyzeti evakuálás feltételeit.

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban sem maradt el az ellenőrzés — igaz, itt tulajdonképpen az intenzív terápiás osztálynak ideiglenesen otthont adó volt szív- és érsebészeti osztályon vizsgálódtak. Az érsebészet rövid ideig működött itt, ellenben a helyiségek jó állapotban vannak, alkalmasak voltak az intenzív terápiás kezelésre szoruló páciensek ideiglenes befogadására. Komoly problémákra nem derült fény, de 500 lejes pénzbírságban részesült az intézmény — tudtuk meg Marc Adriantól, a kórház menedzserétől.

Az egészségügyi intézmény intenzív terápiás osztálya a nyár második fele óta felújítás alatt áll, amire már nagyon rég szükség is volt, hiszen itt közel fél évszázada, 1973 óta nem történt teljes korszerűsítés. A munkálatok során kicserélnek mindent a legújabb szabványoknak megfelelően, de szerkezetileg is átalakul az osztály. Bár a tervek szerint ebben a hónapban már vissza kellett volna költöznie az intenzívnek a korszerűen felújított részbe, ez sajnos januárig csúszik, mivel előre nem látható problémák merültek fel. Végül a tetőszerkezetet is fel kellett újítani, mivel beázások voltak, ugyanakkor a tervezettnél nagyobb ajtókat kell beszerelni, így ezek plusz tervezést és kivitelezést igényeltek — magyarázta Marc.

Addig is, míg elfoglalhatja korszerűen felújított helyét a kórházban az intenzív terápiás osztály, a szakemberek mindent megtesznek azért, hogy a segítségükre szoruló lakosok megfelelő ellátásban részesüljenek. Az elmúlt 2–2,5 év munkájának köszönhetően sikerült elérni azt, hogy nem kevesebb mint 14 képzett intenzív terápiás szakorvosa legyen az osztálynak, így nem csak a sürgősségi kórházban tudják biztosítani az ügyeletet — egyszerre három helyen is: az intenzív terápiás osztályon, a műtőblokkban és a sürgősségi osztályon —, de a Nagykárolyi Városi Kórház Covid-intenzív osztályán is tudnak segíteni, ahova jelenleg is 3–4 szatmári orvos jár ügyeletezni, hogy tartani tudják a frontot.

„Szatmár megyében a COVID-19 elleni harcban eddig is maximális erőfeszítéseket tettek a szakemberek. Több intenzív terápiás ággyal rendelkezünk, mint sok, Szatmárnál nagyobb megye, hiszen 16 ágy van a koronavírusos betegek számára Szatmárnémetiben és 12 Nagykárolyban” — magyarázta a menedzser, hozzátéve, hogy igyekeznek mindent megtenni a súlyos állapotban levő páciensekért. Bár most 2–3 szabad ágy is van a megyében a lefelé hajló járványgörbe hozadékaként, a kórház igazgatója ismételten arra kéri a lakosságot, tartsák be a szabályokat, vigyázzanak a maguk és embertársaik egészségére.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Egészségügy: kevés a munkavállaló sok az ellátott

Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő állami hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa.
Szatmárnémeti

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba

Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.