Szatmárnémeti

Alig 10 lejből kell jót főzni a kórházakban

A mai ebéd a legtöbb páciens számára erdélyi csorba és csirkepaprikás lesz (Fotók: SZFÚ archívum)
2022.04.04 - 09:30
Milyen ételt lehet kihozni napi 7–10–11 lejből? Pont ott, ahol a legjobbat kellene adni, hogy a lakosok egészségi állapota minél hamarabb javuljon, a hazai kórházakban ennyi jut átlagosan egy személy étkeztetésére. Nem egy ételre, hanem a teljes napi fejadagra.

Sokszor és sokak által emlegetett téma a kórházi menü, az pedig köztudott, hogy sajnos a romániai egészségügyi intézményekben eléggé szegényes az étel, amit a betegek elé tesznek. Jelenleg az állam átlagosan napi 11 lejt biztosít egy kórházban ápolt beteg egész napos, tehát reggeliből, ebédből és vacsorából álló étkeztetésére. Ez az összeg tavaly áprilisig 10 lej volt, akkor kormányhatározattal 1, igen, pontosan egy lejjel emelték — hívta fel a figyelmet az elmúlt héten közösségi oldalán Beatrice Mahler, a bukaresti Marius Nasta Intézet menedzsere.

A kórházigazgató azt írta, a hazai kórházakban álmodni sem lehet a normalitásról, vagyis arról, hogy a betegek egy sor lehetőség közül kiválasszák, mit ennének. Ebből az összegből csak vitaminokban szegény és ismétlődő fogásokat lehet elővarázsolni, desszertről pedig jobbára csak álmodozhatnak a kórházban fekvők. A kórházaknak nincs lehetőségük saját forrásokból kiegészíteni ezt az összeget, mert ugyan milyen saját forrásai lehetnek egy krónikusan alulfinanszírozott kórháznak? — teszi fel a kérdést Beatrice Mahler.
Az igazán neheze még csak most jön, mivel az utóbbi hetekben az élelmiszerárak elszabadultak, a beszállítók pedig várhatóan elkezdik felmondani a kórházakkal kötött, veszteségessé váló szerződéseket. „És akkor mit fogunk csinálni a kórházakban? Mit fognak enni a betegek, ha már most, amikor a beszállítók még a régi árakkal dolgoznak, ennyire szegényes az élelmiszerek változatossága?” — írja a kórházigazgató.

Úgy tűnik, volt értelme annak, hogy felszólalt, hiszen a hét vége felé Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt elnöke is megszólalt ez ügyben, és ő is a közösségi oldalán jelentette be, hogy a napi keretet, amelyet egy kórházi beteg reggelijének, ebédjének és vacsorájának biztosítására fizet az állam, megduplázzák. Ugyancsak megemelik a kétszeresére a gyerekotthonokban lakó gyermekek étkeztetésére szánt napi összeget is — írta még Ciolacu. A PSD-elnök azt ígérte, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetre való tekintettel az intézkedést „nagyon hamar” elfogadják a parlamentben.
Ciolacu ezt követően az alakulat székhelyén újságíróknak is nyilatkozott, leszögezve, hogy dr. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a napokban a pénzügyminiszter és a kormányfő elé terjeszti a javaslatot, és lehetséges, hogy már ezen a héten elfogadják. „Ez nem hóbort vagy alamizsna, a gazdasági helyzet kényszeríti ki ezt a lépést, és a kormánynak kell szabályoznia” — tette hozzá.

Átlagosan 600 betegre főznek

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban naponta 550–700 páciens élelmezését kell megoldani a konyhán: az új és a régi kórház, valamint a fertőző betegségek osztályán kezelt páciensek számára a Prahovei utcai épületben lévő konyhán készítik el az ételeket, míg a tasnádi részleg számára minden héten egyszer kiszállítják az alapanyagokat, az itt ápolt betegeknek ugyanis helyben főzik meg az ételeiket, így friss és meleg koszt jut az itt kezelt betegeknek. 
Komoly munka és tervezés előzi meg a heti menü összeállítását, hiszen minőségben és mennyiségben is meg kell felelni az előírásoknak, ráadásul 38 speciális menüt kell összeállítani, minden diétának biztosítva a megfelelő kalóriamennyiséget is — a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház konyhája legalábbis ennyiféle ételt készít ezen a héten. 

Az ellátott páciens számára előírt diétától függően a napi kalóriamennyiség 1500–3200 között változik. Az égési sérültek számára például 3200 kalória az előírt, hiszen nekik több energiára van szükségük a gyors regenerálódáshoz, míg a műtét után lévő pácienseknek érthető módon jóval kevesebb, 1500 kalória van előírva. A legtöbben, a páciensek mintegy 50 százaléka a közös rendnek megfelelő ételt kapja, ezt naponta átlagosan 10 lejből kell összeállítania a kórháznak. A legkevesebből a kísérők — például a beteg gyermekeikkel beutalt anyák — ételét kell összeállítani, erre mindössze 7 lejt fordíthatnak a konyhán, de ettől függetlenül számukra is három étkezést kell biztosítsanak. A diabéteszes felnőttek számára 15 lej a napi fejadag, a gyermekeknek 17 lej 50 bani, a nemrég szült kismamáknak 15 lej, csakúgy, mint az égési sérülteknek, a pszichiátriai betegek menüje 12 lej egy napra, a 0–3 éves gyermekeké ugyanúgy 10 lej, mint a közös törzsé, míg a nagyobb, 3–16 év közötti gyermekek étkeztetésére legfeljebb 12 lejt lehet költeni.

„A reggeli a nap legfontosabb étkezése a kórházban, ez bőségesebb kell legyen, ekkor kapják meg a gyógyszereiket is a páciensek. A napi fejadag 40 százalékát ezért a reggelire fordítjuk, szintén 40 százalékát az ebédre, 20 százalékát pedig a vacsorára” — tudtuk meg dr. ing. Ionuţ Risteától, a megyei kórház élelmezési részlegének vezetőjétől, aki azt is elmondta, hogy egyre nehezebb feladat mindezt megoldani, hiszen hatalmas áremelkedések voltak az elmúlt időszakban.

hirek/2022/aprilis/4/korhazi-koszt-3.jpg
A kórház konyhájának megnyitása óta helyben főzik a páciensek elé kerülő menüt

60 százalékkal drágább alapanyagok

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház élelmiszer-beszállítókkal kötött keretszerződése éppen most jár le. A közbeszerzési eljárás nyomán 12 hónapra kötöttek szerződést, most pedig újabb eljárást kellett kezdeményezni, újabb keretszerződést kell kötni. A rohamosan növekvő élelmiszerárakkal azonban nem tudni, hogyan fog megfelelő élelmezést biztosítani a pácienseknek, hiszen az átlagosan napi 10 lejes menü magában foglal egy reggelit, ebédet és vacsorát, a kezelt betegség típusától függően pedig akár uzsonnát is. 

Az élelmezési részleg vezetője néhány példát is felsorolt: míg a disznócombot tavaly év végén még 14 lej 50 banis kilónkénti áron szerezték be, most ugyanazt a terméket 21 lejen alul senki nem hajlandó eladni, a csirkemell kilóját pedig szintén 14 lej 50 baniért vásárolták, most azonban 20 lejen felüli árat kérnek érte, a csirkecomb ára 12 lej 37 baniról 20 lejre ugrott, a csirkemáj kilogrammját korábban 6 lej 20 baniért szállították a kórháznak, jelenleg azonban 11 lejen felül van ennek is az ára, az előre csomagolt, 250 grammos kenyeret 0,77 lejért szerezték be eddig, most azonban a 200 grammosat is csak 1,1 lejért lehet a legolcsóbban megvásárolni, az olajat pedig eddig 3 lej 60 baniért szerezték be literenként, most azonban 9–11 lejbe kerül.
„Az alapanyag-mennyiség, amit korábban leszerződött a kórház, legfeljebb 2–3 hétre elegendő, maximum egy hónapra, de utána nem tudom, hogyan boldogulunk majd napi 10 lejből a megemelkedett árakkal. Ha legalább 5 lejjel emelnék a fejkvóta árát, már az is hatalmas segítség lenne, ha pedig valóban megkétszerezik, akkor ismét lesz miből gazdálkodni” — magyarázta érdeklődésünkre Ristea. 

Egy gyors számítást is végeztünk egyébként a jelenlegi árakkal, amelyből kiderült: nem hogy egynapi étel, de már egy ebéd is alig jön ki a fejkvótából a megdrágult alapanyagok felhasználásával. Április 4-én, hétfőn például a 10 lejes menü a következőből áll: reggelire 250 gramm kenyeret, 200 gramm aludttejet, mézet, pástétomot, sajtot és teát kapnak a betegek, ebédre erdélyi csorba és csirkepaprikás lesz kuszkusszal, míg vacsorára túrós puliszka kerül a páciensek elé. Mindez frissen, melegen, az ebéd és a vacsora hőtartó, egyszer használatos dobozokban, míg a reggelihez minden hozzávalót külön csomagolva kapnak meg a betegek — ez utóbbiakat nem a konyha alkalmazottai rendezik, adagolják, hanem már eleve a beszállítóktól így érkeznek, így lett leszerződve. Persze az élelmezési részleg személyzete — Szatmárnémetiben tizenkét szakács, hat szakácssegéd, három dietetikus, két sofőr, két raktáros, egy takarító, valamint természetesen a részleg vezetője, Tasnádon pedig három szakács — igyekszik úgy főzni, hogy a lehető legjobbat hozza ki a fejkvóta értékéből és a rendelkezésre álló alapanyagokból. Emellett igyekszik odafigyelni egyéb szempontokra is, péntekenként például húsmentes levest kínálnak a kórházban, hiszen vannak sokan, akik böjtölnek, illetve minden ételt olyan ízesre készítenek, amennyire csak lehet. Mindezt azonban úgy kell megoldani, hogy ne haladja meg a 2008/429-es kormányhatározatban meghatározott kórházi fejkvóta értékét, hogy beleférjen a 7–10–12–15 lejes értékbe.

hirek/2022/aprilis/4/korhazi-koszt-2.jpg
A lehetetlen határát súrolja, hogy a fejkvóta összege elég legyen reggelire, ebédre, vacsorára

Desszertről csak álmodozhatnak

Egy beteg ember számára nagyon fontos lenne a változatosság, jó lenne, ha desszertet, gyümölcsöt, befőttet is tudnának kínálni az ebéd mellé, erre azonban a jelenlegi keret mellett nincs lehetőség. „Mi ebből a kevésből is mindennap megpróbálunk változatos és ízletes ételeket készíteni, elégedetté tenni a betegek többségét, hiszen semmi a világon nem lehet mindenkinek az ínyére. Sajnos ott jut a legkevesebb az élelmezésre, ahol a gyors gyógyulás érdekében minőségi alapanyagokat kellene használni. A betegek legtöbbje egy egész életen át fizette az egészségügyi hozzájárulást, jogosan várná el, hogy megfelelő ellátásban részesüljön, ha egészségügyi probléma miatt kórházba kerül. Mi megtesszük, amit tudunk, de sajnos a keret szempontjából meg van kötve a kezünk” — tette hozzá az élelmezési részleg vezetője.
A konyhai koszt mellett igyekeznek magát az élelmezési részleget is a lehetőségekhez mérten rendben tartani. Az elmúlt két hétben ezért felújítási, fertőtlenítési munkák is zajlottak — ezért kaptak ebben az időszakban száraz vacsorát a páciensek, és nem főtt ételt. A konyhai dolgozók ugyanis minden hajnalban 5-kor kezdtek, 6-ig kitakarították a helyiségeket, majd elkészítették a reggelit és az ebédet, utóbbival küldték fel a pácienseknek a vacsorát is, ami a reggelihez hasonló, előre csomagolt, hideg étel volt. Délután kettőig befejezték a munkát és elpakoltak, hogy kora délutántól egészen estig a felújítási munkálatokra is legyen lehetőség.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Egészségügy: kevés a munkavállaló sok az ellátott

Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő állami hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa.
Szatmárnémeti

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba

Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.