Szatmárnémeti

Abba lehet hagyni az etetést

Tengelic (avagy stiglinc) az etetőn (Fotó: greendex.hu)
2022.03.02 - 13:50
A tavaszi enyhülés beálltával abba lehet hagyni a téli madáretetést, hiszen a napos órákban már megjelennek az első rovarok is, és a sarjadó növényzet, a hó alól előbukkanó természetes maglelőhelyek is megfelelő táplálékbázist kínálnak a madaraknak.

Ritkítani kell az etetők töltésének gyakoriságát, a szatmári madarászok szerint ilyenkor jellemzően a magevők járnak még rá az etetőkre, mert ezek a fajok most még ritkában lelnek természetes táplálékra, mint például a rovarevő cinege, amelyik már most is talál akár termetes kifejlett legyeket is a déli órákban.


A Magyar Madártani Intézet ornitológusai szerint oda kell figyelni, milyen madarak járnak ilyentájt az etetőre. Ha különösen a magevők (tengelic, zöldike, erdei pinty, meggyvágó) továbbra is rájárnak a felkínált élelemre, az etetést március végéig, április elejéig-közepéig is folytatni lehet úgy, hogy az eleségben a napraforgómag mellett egyre nagyobb arányban szerepeljenek az olyan apró magvak, mint a köles, vagy amilyenek az állatkereskedésben is beszerezhető, pintyeknek és papagájoknak való keverékek. Emellett továbbra is legyen alma felkínálva a madaraknak. Amelyik etetőre cinege, rozsdafarkú, füzike vagy vörösbegy járt, az ebben az időszakban hirtelen elnéptelenedik, mert a meleg déli órákban már találnak maguknak megfelelő természetes táplálékot a rovarevő, áttelelő énekesek. P. Cs.

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Vége a tavaszi vándorlásnak, minden madárfaj hazatért

Május végén, június elején ér véget a költöző madárfajok hazavándorlása Közép-Európában, a napokban az utolsóként hazatérő gyurgyalagok is megérkeztek.
Szatmár megye

Februári fagyok: Itt a madár-etetési időszak

Későn érkezett a tél, kitolódott a madáretetési időszak kezdete is, de hóban és ilyen nagy hidegben igencsak szükség van a élelemmel való rásegítésre.
Belföld

A madaraknál a hímek hosszabb életűek

Az állatvilágban a hímek és nőstények jelentősen eltérhetnek egymástól halandóság, élettartam, a megbetegedések kockázata, valamint az egészségi állapot tekintetében. Az emlősöknél, így az embernél is a nőstények hosszabb ideig élnek, mint a hímek.