Szatmárnémeti

A visszaállás forgatókönyvein dolgoznak

Fotó: SZFÚ archív
2021.06.05 - 17:05
Fokozatosan állnak vissza a normál működésre a Szatmár megyei kórházak, a napokban úgy a szatmári, mint a nagykárolyi, az avasfelsőfalui és a tasnádi egészségügyi intézmények is azon dolgoznak, hogy a mindenki számára legmegfelelőbb forgatókönyvet dolgozzák ki.

A csökkenő járványmutatók tükrében jelenleg azon dolgoznak a Szatmár megyei kórházak, hogyan szervezzék meg minél körültekintőbben, a páciensek és az alkalmazottak számára a legzökkenőmentesebben a betegellátást, a visszatérést a teljes nyitás felé. Sok mindent számba kell venni, hiszen a koronavírus egy darabig még biztosan „köztünk marad”, még hosszú ideig számítanak COVID-19-ben szenvedő páciensekre, azonban a nem COVID-19-ben szenvedő betegek ellátása sem késhet. A járványgörbe laposodásával komoly döntéseket kell hozniuk az intézményeknek, választ adva olyan kérdésekre, hogy az új helyzetben mi legyen például a COVID intenzív terápiás részleggel, hol működjön, hogyan oldják meg azoknak a betegeknek az ellátását, akiknek nem igényelt sürgős beavatkozást az állapotuk, ám mostanra nem tűr halasztást a kezelésük.

„Azok közül, akiknek nem volt súlyos, életveszélyes az állapotuk, sokan nem jutottak megfelelő kezeléshez, éppen ezért megnövekedett betegszámra számítunk az elkövetkező időszakban. Azért, hogy megfelelő körülmények között kaphassa meg minden páciens a neki járó, szükséges ellátást, át kell rendezkedni, fel kell készülni” — magyarázta megkeresésünkre Marc Adrian, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere. A kórházaknak saját szabályrendszert kell kidolgozniuk, amelyen ezekben a napokban is dolgoznak. A szatmári intézmény és annak tasnádi részlege, a Nagykárolyi Városi Kórház, az Avasfelsőfalui Városi Kórház, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság, a prefektúra és a Szatmár megyei önkormányzat a zökkenőmentes átállás érdekében az elmúlt hét végén már szervezett egy találkozót, amelyen arról tárgyaltak, hogyan tudnák megoldani a rendelkezésre álló infrastruktúra és személyzet mellett a visszaállást a COVID előtti időszakban megszokotthoz — mégis kicsit másképp, előre leszögezett szabályok, óvintézkedések mellett, minél több szolgáltatást kínálva. „Több forgatókönyvön dolgozik mindegyik egészségügyi intézmény, így a megyei sürgősségi kórház is, amelyekről a hatóságokkal közösen fogunk dönteni a jövő hét folyamán” — magyarázta a kórházigazgató.

A megyei sürgősségi kórház egyik forgatókönyve szerint a koronavírusos betegek kezelését a járványkórházban oldanák meg, a felső emeleten, míg a nem COVID-patológiás fertőző betegeket a földszinten kezelhetnék. Komoly kérdés, hogy mi történjen a COVID intenzív terápiával, most például csak gyanús eseteket kezelnek.

„Jövő héten már bizonyosan eldől, milyen forgatókönyv és szabályrendszer alapján rendezkedünk be a COVID utáni időszakra. Fel kell készüljünk a megnövekedett betegszámra is” — mondta Marc Adrian.

Rendes látogatás még nincs

Mivel a kormány döntése alapján jelenleg is veszélyhelyzet van Romániában, ezért a kórházi betegek látogatása továbbra sem lehetséges, csupán néhány kivétellel. A megszokott értelemben vett látogatási idő nincs a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban, viszont néhány esetben kivételt tesznek: amennyiben egy páciens állapota kritikus, és az orvosa is jónak látja, a megfelelő járványvédelmi óvintézkedések betartása mellett engedélyezik a rövid látogatást. Készülnek azonban arra, hogy hamarosan nyitnak e téren is, ám erről is a jövő hét folyamán születhet döntés — magyarázta érdeklődésünkre a kórházigazgató.

Apás szülés

Pár évtizeddel ezelőtt még rengetegen felhördültek volna, ha esetleg egy apuka bent szeretett volna lenni a szülőszobán gyermeke világra jötténél. Ma már azonban szinte természetes, hogy sok apuka akar vajúdó párja mellett állni, érzelmi támaszt nyújtani. A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház bármennyire is szeretné, hogy ezt problémamentesen lehessen kivitelezni a szülészeten, a meglévő épületi infrastruktúra szempontjából gondjai vannak ennek megoldásával. „Szeretnénk biztonságos körülmények között biztosítani a családok számára, hogy együtt lehessenek a gyermekük világrajövetelénél, ennek azonban több feltétele is van, amelyet sajnos az épületi problémák akadályoznak. Az 1970-es években, amikor a kórházat felhúzták, teljesen mások voltak az igények. A jelenlegi elvárásoknak azonban ez már egyáltalán nem felel meg, éppen ezért próbálunk folyamatosan pályázni, bővíteni, felújítani, hogy amennyire lehet, meg tudjunk felelni a modern követelményeknek. Ahhoz, hogy ezt a lehetőséget biztosítani tudjuk, több helyre lenne szükség” — magyarázta. Azt egyelőre nem tudják megoldani, hogy a vajúdás időszaka alatt végig bent legyen az apuka születendő gyermeke édesanyjával, viszont igyekeznek lehetőséget nyújtani arra, hogy „minél közelebb” legyen, hogy láthassa újszülött gyermekét. Apás szülésre egyébként a járvány előtti időszakban is volt példa, amennyiben erről a család egyeztetett a szülész-nőgyógyásszal, aki beleegyezett ebbe.

Azért legyenek óvatosak!

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház közössége az elmúlt néhány hétben egy kicsit fellélegezhetett, alacsonyabb volt a koronavírusos betegek száma, csökkent a nyomás az egészségügyi dolgozókon. Bár úgy tűnhet, hogy megszabadultunk a járványtól, ez sajnos még nem jelenthető ki ilyen határozottan. Azért, hogy ne kerüljön ismét felszálló pályára a vírus terjedése, továbbra is be kell tartani a járványvédelmi szabályokat: ne feledjük az oly sokszor emlegetett alapos kézmosást, a helyes maszkhasználatot, a zsúfoltság kerülését! „Úgy tűnik, kezd visszatérni a régi kerékvágásba az életünk. Tegyünk meg mindent azért, hogy ez így is maradjon!” — üzente a kórházmenedzser.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Egészségügy: kevés a munkavállaló sok az ellátott

Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő állami hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa.
Szatmárnémeti

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba

Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.