Szatmárnémeti

Visszajelzés a tanárok munkájáról

Fotó: freepik.com
2021.04.22 - 11:00
Néhány napja Radu Szekely oktatási államtitkár számolt be arról, hogy a következő tanévtől a diákoknak lehetőségük lesz visszajelzést készíteni a tanárok munkájáról. A tervezet szerint a kérdőíves értékelést névtelenül töltik majd ki a gyerekek, ezáltal segítve hozzá a pedagógusokat munkájuk hatékonyabb értékeléséhez.

A Szatmárnémetiben tett keddi látogatása során az államtitkár elmondta, hogy az elmúlt napokban sokkal többet beszélt a „feedback”-ről, mint eddigi életében összesen. Arról van szó, hogy a diákoknak lehetőségük nyílik értékelést adni a pedagógusok munkájáról, azaz visszajelzést adnak a pedagógusnak.

Ez mindenki számára előnyös lesz, ugyanis a diákokat gondolkodásra készteti, ugyanakkor a tanároknak is segítséget nyújt ahhoz, hogy javítsanak saját teljesítményükön. Ez egy olyan eszköz lesz, melyet minden entitás megkíván, hogy visszajelzést kapjon a nyújtott szolgáltatásáról.

Azonban nem kell megijedni, hiszen a diákok véleménye semmilyen módon nem befolyásolja majd a pedagógusok bérezését vagy bármilyen egyéb, munkához köthető tevékenységét, azonban segíthet a pedagógusoknak abban, hogy javítsanak saját teljesítményükön vagy amennyiben nagyon jó minősítést kapnak a diákoktól, akkor segítsenek kollégáiknak.

Szekely arról is beszámolt, hogy a diákoknak elméletileg 2016 óta lehetőségük van a visszajelzés elküldésére, ám azóta nem sikerült gyakorlatba ültetni a vonatkozó jogszabályt. Most viszont azon dolgoznak a minisztériumban az Országos Diáktanáccsal (CNE) együtt, hogy megalkossák az alkalmazási módszertant és a kérdőívet. A kérdőíveket névtelenül töltik majd ki a gyerekek, így semmi nem gátolja meg őket abban. hogy őszintén el merjék mondani a véleményüket.

Az államtitkár arra is kitért, hogy a beérkezett jelzéseket tanintézményen belül beszélik majd meg, osztályok szintjén, a kollégák és az iskolaigazgatók jelenlétében. A minisztérium szeretné, ha a következő tanévtől országos viszonylatban működne a visszajelzés, és a kérdőívet úgy állítják össze, hogy zárt kérdéseket is tartalmazzon, ugyanakkor lehetőséget biztosítson a diákoknak a saját véleményük megfogalmazására is.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Mi újság?

Egy tízes tanári jegy lett Szatmár megyében

Közzétette kedden a meghatározatlan időre szóló tanári állásokra pályázó pedagógusok elsődleges vizsgajegyeit az oktatási minisztérium, és mint kiderült, az óvások benyújtása és elbírálása előtt Szatmár megyében mindössze egy tanárnak sikerült színtiszta tízes jegyet szereznie. A fővárosban, ahol a legjobbak az arányok, 17 tízes jegy született.
Jegyzet

Már eltanácsolni sem lehet a diákokat?

A rengeteg, szeptember elsejétől életbe lépő tanügyi módosítás egyik leginkább sarkalatosabb pontja az a bekezdés, miszerint a következő tanévtől nem tanácsolhatnak el egyetlen diákot sem az oktatási intézmények az iskolákból, mivel minden tanulót megillet az oktatáshoz való jog – véli a szaktárca.
Mi újság?

Nem lesz jövőre ajándékozás az iskolákban?

Az új tanév egyik legnagyobb (ha nem is szakmai) újítása, de még inkább kihívása, hogy betiltják a tanároknak szánt „figyelmességeket” és az ehhez kapcsolódó pénzgyűjtést. Hogy mennyire lesz ez a rendelkezés betartva, az kérdéses, de a szülőkön múlik.