Mi újság?

Nem lesz jövőre ajándékozás az iskolákban?

Több újdonság is várja a diákokat, szülőket és pedagógusokat az új tanévben Fotó: Pixabay
2022.07.12 - 09:59
Az új tanév egyik legnagyobb (ha nem is szakmai) újítása, de még inkább kihívása, hogy betiltják a tanároknak szánt „figyelmességeket” és az ehhez kapcsolódó pénzgyűjtést. Hogy mennyire lesz ez a rendelkezés betartva, az kérdéses, de a szülőkön múlik.

Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, fontos módosításokat tervez az oktatási minisztérium szeptembertől: több tanügyi módosítás mellett úgy döntöttek a tárcánál, hogy a következő tanévtől betiltják az iskolapénzeket és a diákok, szülők általi pénzgyűjtést. 
A rendelet értelmében az új tanévben tilos lesz az iskolákban a diákoktól és a szülőktől pénzt kérni, gyűjteni, például a tanároknak szánt ajándékok vásárlására — olvasható az oktatási minisztérium honlapján. Mint írják: beszüntetnek minden olyan rendelkezést, amely lehetőséget biztosít a tanintézményeknek arra, hogy a tanulók szüleitől pénzt kérjenek, bár azt nem említik, hogy mi történik abban az esetben, ha a szülők mégis pénzt gyűjtenének a pedagógusok számára. 

Hogy mit szólnak ehhez a tanárok?

Pesek Attila gyakorló szatmári pedagógust kérdeztük meg, mi a véleménye az új szabályozásról, aki elmondta: szerinte eddig sem a tanárokon múlt a dolog. Kihangsúlyozta, hogy nemcsak tanárként, de édesapaként is érintett a témában, és nagyon sok esetben tapasztalta, hogy a szülők vesszőparipája az ajándékozás, a tanárok többsége egyáltalán nem vár el semmiféle plusz figyelmességet a munkájuk elvégzéséért. Mint mondta: mindig, mindenhol akadnak kivételek, így nyilván természetesen vannak olyan pedagógusok is, akik szeretik, ha megajándékozzák őket, esetleg el is várják, sőt, túlkapásokról is hallott már, de úgy véli, emiatt nem szabad általánosítani, és az egész tanári szakmára „vizes lepedőt” húzni. Mindig voltak, vannak, lesznek ilyenek — de a többség tényleg a diákok érdekeit nézi, és ha egy diák jól felel, jól teljesít, nekünk az a legelismerőbb ajándék. Szerinte a szülőkön múlik a tanároknak szánt ajándék vásárlására való gyűjtés visszaszorítása, így fontos, hogy mindenki tudatosítsa magában ennek feleslegességét, szabályok és rendeletek nélkül is. 

Mi van még?

A fent említett módosítások mellett az oktatási tárca azt is leszögezte: a szülői bizottságok azon lehetősége, hogy pénzt gyűjtsenek az osztályközösségek fejlesztésére és korszerűsítésére, nem szűnik meg, ezt továbbra is támogatni lehet. 
A rendelet szerint a bizottságnak feladata, hogy többek között támogassa az osztályközösségek anyagi fenntartását, fejlesztését és korszerűsítését.
A következő tanévben a rendelet értelmében egyébként csak egyszer számítanak majd átlagot a diákoknak, és az értékelési módszer is változik: ezentúl a tantárgyak esetén adható minimális osztályzat száma N+3, ahol N az illető tantárgy heti óraszáma.
Járay Zsanett

Ajánljuk még a témában:

Mi újság?

Egy tízes tanári jegy lett Szatmár megyében

Közzétette kedden a meghatározatlan időre szóló tanári állásokra pályázó pedagógusok elsődleges vizsgajegyeit az oktatási minisztérium, és mint kiderült, az óvások benyújtása és elbírálása előtt Szatmár megyében mindössze egy tanárnak sikerült színtiszta tízes jegyet szereznie. A fővárosban, ahol a legjobbak az arányok, 17 tízes jegy született.
Jegyzet

Már eltanácsolni sem lehet a diákokat?

A rengeteg, szeptember elsejétől életbe lépő tanügyi módosítás egyik leginkább sarkalatosabb pontja az a bekezdés, miszerint a következő tanévtől nem tanácsolhatnak el egyetlen diákot sem az oktatási intézmények az iskolákból, mivel minden tanulót megillet az oktatáshoz való jog – véli a szaktárca.
Belföld

Még nem fizették ki teljesen a tanároknak a tavaly májusi tananyagpótló órákat

Még nem fizették ki teljesen a tanároknak a 2021. májusi tananyagpótló órákért járó pénzt, jövő hónapban azonban pótolják a mulasztást - jelentette ki kedd este az oktatási miniszter.