Szatmárnémeti

Virtuális laboratóriumot avattak

Fotó: A szerző felvétele
2021.05.14 - 09:00
A Mircea Eliade Általános Iskolában egy határon átívelő projekt révén virtuális laboratóriumot alakítottak ki és szereltek fel VR-szemüvegekkel, ezáltal könnyebbé válhat a tanulás.

Tegnap egész napos konferencia zajlott a szatmárnémeti Mircea Eliade Általános Iskola újonnan létesített interaktív laboratóriumában „A virtuális valóság egyesíti a Kárpátokat: Interaktív iskolai laboratóriumok” határon átívelő projekt keretében. A Román-Ukrán Operatív Program 2014–2020 (www.ro-ua.net) keretén belül nyert támogatást a szatmárnémeti Mircea Eliade Általános Iskola és a turci Anghel Saligny Műszaki Líceum két kárpátaljai oktatási intézménnyel. A projekt összértéke 332 580,5 euró (1 566 454,16 lej), melyből a szatmári iskoláknak 165 644 euró (780 183,24 RON) jutott.

A tegnapi konferencián Anişoara Boitor főtanfelügyelő gratulált a projektben részt vevő iskoláknak, s elmondta, hogy ez az első projekt volt, melybe beiktatása másnapján bekapcsolódott, és örül annak, hogy csodát végeztek el a projekt keretében. Örvendetes, hogy a virtuális realitást a tanítási folyamatban is alkalmazzák, mert ez a diákok számára kissé megfoghatatlan, de egy olyan világba kapnak betekintést, ami eddig csak képzeletben történhetett. Ez a laboratórium és ezek a felszerelések feltételei egy magas szintű oktatási tevékenységnek, és jövőre már az eredményei is láthatók lesznek majd, fogalmazott a főtanfelügyelő, rámutatva arra is, hogy nem elég egy iskolát felszerelni, hanem használni is kell ezeket az eszközöket. És minden bizonnyal a diákok szeretik a technológiát és az újat, ami most a tanulásukat fogja megkönnyíteni.

Adrian Cozma parlamenti képviselő is részt vett az eseményen, aki kihangsúlyozta, hogy a jövő technológiájához alkalmazkodni kell, ugyanakkor rávilágított, hogy ki kell használni az európai uniós pénzalapokat, ez a jövő.

A projekt menedzsere, Mariana Greta Sălăgean, az Eliade pedagógusa elmondta, hogy ez egy olyan projekt, melynek célja, hogy növelje a diákok motivációját és teljesítményét, innovatív, korszerű oktatási módszereket bevezetve, ugyanakkor abbeli reményének is hangot adott, hogy ezáltal jobban megértik majd a diákok környezetünk történéseit is. A projekt keretében kialakították az iskolában a virtuális labort, beszerezték a VR-szemüvegeket, asztalokat, székeket, szekrényeket, laptopot vásároltak, míg az iskola 23 tantermét flexibilis kamerával (flex cam), videóprojektorral, vetítővászonnal szerelték fel, mindezek az oktatást hivatottak megkönnyíteni.

Ezenkívül a projekt keretében a pedagógusok képzésére is sor került, a napokban zajlanak a workshopok, amelyeken betekintést nyerhetnek a VR-szemüvegek használatába, illetve a virtuális világba. A képzéseken részt vevő pedagógusok élvezettel próbálják ki a számukra is újdonságnak számító technológiai eszközt. Ezenkívül a projekt révén az Eliade diákjainak, előkészítőtől nyolcadik osztályig heti 1 angolórát tartottak, hogy jobban elsajátítsák az angol nyelvet. Ez azért vált lehetővé, mert a VR-szemüvegek szoftvere angolul van, így elengedhetetlen az angol nyelvtudás a használatukhoz. Ugyancsak a projekt révén a célcsoportba tartozó diákok, akik beilleszkedési nehézséggel küzdöttek, segítséget kaptak az iskolai tanácsadótól.

„Mivel a beszerzések időszakában megtakarítottunk egy bizonyos összeget, azt 3D-s nyomtató és 10 kis robot vásárlására szeretnénk fordítani” — jelentette be a projektmenedzser, aki kihangsúlyozta, hogy a diákoknak szükségük van az új technológiákra. Természetesen a tanár nem hiányozhat az osztályból, a kréta sem kell hiányozzon egy pedagógus kezéből, de 5–10 percre elkalauzolhatja a gyereket a virtuális világba, hogy láthassa, milyen is a realitás a való világban. A projekt révén a tanulók megtanulnak számítógép segítségével tervezni és alkotni a Scratch programozási nyelv elsajátításával. A tegnapi találkozón részt vettek az ukrán partnerek képviselői is, akik beszámoltak az eredményeikről. Elmondták, hogy a gyerekeket elvarázsolja az új technológia, ugyanakkor azt is bejelentették, hogy egy európai uniós versenyre is benevezték a projektet, és bíznak benne, hogy Brüsszelben is sikerrel járnak.

A találkozó végén a résztvevők kipróbálhatták a VR-szemüvegeket, és betekintést nyerhettek a cápák világába, az esőerdőkbe, „ellátogattak” a Marsra és az egyiptomi piramisokhoz, s végezetül az emberi szív működését is megfigyelhették.

hirek/2021/majus/13/eliade-virtual-lab.jpg
Fotó: Szabó Kinga

A virtuális laboratórium iránt már jelentős az érdeklődés, ami nem is csoda, hiszen térségünkben egyedülálló kezdeményezésről van szó, és már más szatmárnémeti iskolák is jelezték, hogy szívesen elvinnék majd diákjaikat az Eliadéba, hogy kipróbálják a VR-szemüvegeket. A projekt és a virtuális laboratórium népszerűsítése érdekében a Mircea Eliade Általános Iskola diákjai és pedagógusai szerda délben szórólapokat osztogattak a megyeközpontbeli Coposu sétányon.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Az olvasó hangja

Kárpát-medencei Magyar Feltalálók, Tudósok és Felfedezők Csapatversenye

A Kárpát-medencei Magyar Feltalálók, Tudósok és Felfedezők Csapatversenye tavaly fogadta először a Romániából érkező csapatokat, ám a COVID-19-pandémia miatt a versenyt elhalasztották.
Szatmárnémeti

Veszélyben a magyar tagozat az Eliadéban

A Mircea Eliade Általános Iskolában kérdéses az előkészítő osztály beindulása, mivel a tervezett 16 gyerek helyett eddig mindössze ötöt írattak be ide szüleik. Az osztály beindításához legalább tíz főre lenne szükség, továbbra is várják a leendő kisdiákokat.
Szatmárnémeti

Oktatás a virtuális valóságban

Rendhagyó és innovatív, határon átnyúló pályázatban vesz részt két Szatmár megyei iskola: interaktív laboratóriumok létesülnek, a virtuális valóság segítségével teszik még vonzóbbá a tanulást.