Az olvasó hangja

Kárpát-medencei Magyar Feltalálók, Tudósok és Felfedezők Csapatversenye

A Mardekár csapat felkészítő tanárukkal, Mátyás Beátával. A csapattagok balról jobbra: Mutter Tamás, Osváth Regina, Lőrincz Csilla és Vani Nóra - Fotó: Fehér Renáta
2021.06.05 - 16:01
A Kárpát-medencei Magyar Feltalálók, Tudósok és Felfedezők Csapatversenye tavaly fogadta először a Romániából érkező csapatokat, ám a COVID-19-pandémia miatt a versenyt elhalasztották.

Idén, a 2020/2021-es tanévben ismét megszervezték a versenyt, amit többek között a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Stiefel Eurocart Kft. és a Tárnoki II. Rákóczi Ferenc Sportiskolai Általános Iskola bonyolított le.

A verseny hiánypótlásként olyan tudásanyagot közvetített a tanulók számára, amellyel a különböző tantárgyak tananyagának feldolgozása során csak kis mértékben találkoztak. Megismerhették azokat a híres magyar személyeket, akik valamilyen módon megváltoztatták a világot, mint például a neves erdélyi matematikusunk, Bolyai János, Teleki Sámuel, aki elsőként lépett a Kenya-hegyre, és Rátai Dániel, a Leonar3Do nevű 3D-s berendezés megalkotója.

A csapatversenyben két kategória van, az 5–6. osztályosok és a 7–8. osztályosok. Idén a szatmárnémeti Mircea Eliade Általános Iskolából két csapat nevezett be a VI. D osztályból: a Tormamag csapat, melynek tagjai Maróthy Ádám, Magda Barbara, Orosz Szabolcs és Tolvai Alexandru, illetve a továbbjutó Mardekár csapat, amelynek tagjai: Lőrincz Csilla, Mutter Tamás, Vani Nóra és Osváth Regina. Felkészítő tanárunk Mátyás Beáta matematikatanár.

Az előforduló február 16-án zajlott, a Mardekár a romániai csapatok közül második helyen végzett 93 ponttal és 55 százalékkal. A Tormamag csapat sajnos nem jutott tovább.

A középdöntőben, április 13-án minden csapattag külön gépen, online dolgozott, és a romániai csapatok közül a harmadik helyen jutott tovább a döntőbe 358 ponttal.

A döntő végül május 18-án zajlott le, az eredményhirdetést pedig 26-án tették közzé egy videó formájában a YouTube-on. Ennek alapján egyéni eredményekből a csapat legalacsonyabb tagja, Osváth Regina érte el az I. helyezést 152 ponttal a 158-ból, míg a Mardekár a VI. helyen végzett a döntőben részt vevő csapatok közül.

Hogy mi a véleményem erről a versenyről, és miként éltem meg? Nem mondom, hogy könnyű volt megtanulni legalább 38 személy munkásságát iskola, gyógytorna és vírusjárvány mellett, de mindenképpen megérte látni a nevemet a videóban. Jó volt megismerkedni a C- és a P-vitamin felfedezőjével, Szent-Györgyi Alberttel vagy éppen Asbóth Oszkárral, az első helikopter megalkotójával. Úgy éreztem, mintha én is ott lettem volna Sass Flóra és a férje, Samuel White Baker mellett, mikor megtalálták a Nílus második forrástavát.

A verseny témája valóban elgondolkodtató, hiszen e személyeknek a legtöbbje nincsen benne a két ország tantervében, de így bárki megismerheti az életüket és világot megváltoztató találmányaikat. És ha ti, kedves olvasóim, beneveztek az osztálytársaitokkal, elérhetitek a verseny egyéni legmagasabb pontszámát, sőt, ha mind a négyen jól teljesítetek, akár dobogós helyen végezhettek a végső döntőben. Csak egy kis szorgalom és odaadás, és bárhova eljuthattok.

Köszönetet szeretnék mondani Mátyás Beáta tanárnőnek, hogy felkészítette a csapatunkat, biztatott minket a végsőkig, és hitt abban, hogy a csapatunk jó eredményt ér el. Hálás vagyok mindenért, tanárnő, és köszönöm a segítséget!

A Mardekár csapat nevében,

Osváth Regina, VI. D

 

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Virtuális laboratóriumot avattak

A Mircea Eliade Általános Iskolában egy határon átívelő projekt révén virtuális laboratóriumot alakítottak ki és szereltek fel VR-szemüvegekkel, ezáltal könnyebbé válhat a tanulás.
Szatmárnémeti

Veszélyben a magyar tagozat az Eliadéban

A Mircea Eliade Általános Iskolában kérdéses az előkészítő osztály beindulása, mivel a tervezett 16 gyerek helyett eddig mindössze ötöt írattak be ide szüleik. Az osztály beindításához legalább tíz főre lenne szükség, továbbra is várják a leendő kisdiákokat.
Szatmárnémeti

Oktatás a virtuális valóságban

Rendhagyó és innovatív, határon átnyúló pályázatban vesz részt két Szatmár megyei iskola: interaktív laboratóriumok létesülnek, a virtuális valóság segítségével teszik még vonzóbbá a tanulást.