Szatmárnémeti

Van, akinek jár, van, akinek nem

2020.12.03 - 07:33

A koronavírusos betegeket gondozó egészségügyi és kisegítő személyzetnek járó bérpótlékot az alapbér 85 százalékáig emeli meg a kormány — tájékoztatott a napokban Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője. A pótlékemelést kormányhatározat és sürgősségi kormányrendelet rögzíti.

A Ludovic Orban vezette kabinet döntése értelmében a Covid-19-cel diagnosztizált páciensek kezelésével foglalkozó egészségügyi intézmények egészségügyi-orvosi, illetve kisegítő személyzete a különlegesen veszélyes munkakörülmények miatt az alapbére 75 százalékától 85 százalékáig terjedő összeget kapja meg pótlékként.

A mentőszolgálat személyzetének pótlékát az alapbér 80 százalékában állapították meg — mondta Ionel Dancă. Eközben Nelu Tătaru egészségügyi miniszter is arról beszélt, hogy növelik a mentősöknek járó bérpótlékot. „A mentősök 55 százalékos pótlékot kaptak. Ez most 25 százalékkal egészül ki” — mondta újságírók érdeklődésére a tárcavezető múlt héten Jászvásáron. Így az emelés eredményeképpen a mentősök 80 százalékos bérpótlékot fognak kapni.

Az egészségügyi és a szociális rendszerben dolgozókat tömörítő, több mint százezer tagot számláló Sanitas szakszervezet pozitívan fogadta a döntést, hiszen az elmúlt két hónapban többek között ezért is küzdött, tárgyalt. Az érdekvédelem a figyelmeztetéseket követően októberben első ízben japán sztrájkot szervezett, majd sztrájkőrséget állt a kormány épülete előtt, eközben pedig folyamatosan egyeztetéseket eszközölt. A bérpótlékok helyzete mellett viszont számtalan más hiányosságra is felhívta a kormány figyelmét, amelyekre a legutóbbi kormányülésen hozott döntések nem adnak megoldást. A Sanitas szerint az állandó kapkodás, a felszerelés- és szakemberhiány és a túlpolitizált menedzsment krónikus betegségeiben szenvedő egészségügyi rendszer is gyógyításra, átfogó ágazati reformra, átgondolt és végigvitt megújulásra szorul. Abban reménykedik, hogy a december 6-i választás után alakuló új kormány hajlandó lesz majd arra, hogy megvitassa és megoldja a felmerült problémákat, melyeket az elkövetkező időszakban ismertetni fog.

A családorvosok semmit nem kaptak

A romániai családorvosok, a háziorvosok asszisztensei és egyéb munkatársak semmilyen béremelésben, pótlékban, kockázati ösztönzőben nem részesültek a koronavírus-járvány kirobbanása óta, sőt, a pandémia ideje alatt átlagosan 30 százalékkal csökkent a családorvosok és a háziorvosi rendelők jövedelme — osztotta meg a hírt dr. Călin Bumbuluţ családorvos, a Szatmári Orvosi Kamara elnöke, az országos kamara alelnöke.

A családorvosi rendelőknek ugyanis hatalmasat nőttek a kiadásaik az év eleje óta, hiszen be kellett szerezniük a fertőtlenítőszereket, védőfelszereléseket, tartaniuk kellett a frontot, amikor tavasszal két hónapra bezártak a poliklinikák — ám mindezért semmilyen ösztönzésben nem részesültek, a többletköltségeik nem lettek megtérítve.

Jelenleg egy hazai családorvosnak átlagosan 6–10 SARS-CoV-2-fertőzésgyanús páciense van naponta, akiknek a legtöbbjénél be is igazolódik a betegség — többségük esetében azonban nincs lehetőség PCR-teszt elvégzésére, hiszen annyira túlterheltek a közegészségügyiek és a kórházi laboratóriumok. A szakorvos kollégáik és kórházak arra figyelmeztették már a családorvosokat, hogy ha nem életbevágó, ne küldjék a sürgősségire pácienseiket, mert eltelhet akár egy nap is, míg eldől, hogy mi lesz velük — addig ugyanis, míg nincs meg a koronavírustesztjük eredménye, várakozniuk kell. Így nem marad más hátra, csak az, hogy a családorvos felügyelje az összes COVID-19-ben szenvedő pácienst, azokat is, akiket hivatalosan nem tesztelnek le, mindenkivel napi rendszerességgel tartsa a kapcsolatot, s eközben lássa el a krónikus betegeket.

A családorvosok többet dolgoznak, mint általában, igaz, sok esetben telefonon tartják a kapcsolatot a páciensekkel, amiért eddig nem járt juttatás. Csökkent a rendelőben a konzultációk száma, hiszen sokan ódzkodtak és ódzkodnak továbbra is attól, hogy személyesen keressék fel orvosukat, mert félnek a megfertőződéstől, így inkább telefonálnak — az Országos Egészségbiztosítási Pénztár viszont ezeket a konzultációkat nem számolja el. Eközben a családorvos azért is aggódhat, hogy vajon a telefonos konzultáció során megfelelően ítélte-e meg a betege állapotát. Nagy a felelősség, nagy a nyomás és a stressz, magas a megfertőződés veszélye, a családorvosok, asszisztenseik, a kisegítő személyzet mégsem részesült semmilyen plusz juttatásban, így nem csoda, hogy csalódottnak és megalázottnak érzik magukat — emelik ki a szakemberek.

Bumbuluţ Krisztina

Fotó: healthline.com

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Szatmárnémeti

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív

Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.