Hosszas tervezést és szervezést követően szervezik meg a Szatmári Vadásztalálkozót, amely egyben a partiumi és a Hármashatár mentén élő vadászoknak is lehetőséget nyújt arra, hogy immáron a határokon átnyúlva tarthassanak szakmai és baráti találkozót.
“Nagyon régi vágyam az, hogy egy igazán nívós rendezvénnyel mutassuk meg, mennyire szép hagyomány a vadászat s mennyivel többet jelent, mint amennyit a nagyközönség lát belőle” – magyarázta Mészáros István, a FOLK Alapítvány elnöke, aki maga is hosszú évek óta gyakorolja ezt a tevékenységet és fiát is magával viszi már, hogy családi hagyomány válhasson belőle.
Elmondta azt is, hogy A FOLK Alapítvány csaknem tíz éve van jelen a legnagyobb Szatmár megyei hagyományőrző rendevényeken vadászati standjaival és hagyományteremtő kezdeményezéseivel, hogy ujjá tudják éleszteni ezt a nemes hagyományt. Tudatában vannak annak, hogy bár a vadászat az emberiséggel egyidős tevékenység, több évszázada csak egy szűk elit kiváltsága, de a céljuk az, hogy a lakosság szélesebb rétegeivel is megismertessék. Szerveztek már 2019-ben a Szatmári vadászat múltja és jelene néven szakmai találkozót és ennek folytatásaként a Partiumi Vadászok Találkozóját, amely inkább regionális, mintsem megyei jellegű volt. Egy másik projekt kapcsán fedezték fel, hogy valamikor volt egy Szent Hubertuszról elnevezett kápolna a megyében, amely ugyan megsemmisült, de úgy gondolják, érdemes arra, hogy a vadászat védőszentjének emléket állítsanak neki a huszonegyedik században is, amely másrészt turisztikai horderővel is bírna. A FOLK Alapítvány tagjai is részt vettek Szatmár megyét képviselve a Budapesten megrendezett Vadászati Világkiállításon.
Hagyományőrzés
“Szeretjük és tiszteljük a hagyományt, és annak mélyen gyökerező alapjait: a természet iránt érzett felelősséget, az állat méltóságának megőrzését, az önfegyelmezést és önmérsékletet, és magát a hagyományápolást” – tette hozzá a Mészáros István, majd beavatott a rendezvény részleteibe is.
A szakmai találkozóra szeptember 9-én, Nagykárolyban a Károlyi Kastélyban kerül sor és stílusosan a „A vadászok kara” Carl Maria von Weber A bűvös vadász operájának részletével kezdődik a Dinu Lipatti Filharmónia fúvósainak előadásában, kíséri az Artemis férfikórus. A köszöntők után szó lesz arról, hogy a vadászati szakmai egyesületeknek milyen szerepük van a fenntartható gazdálkodásban, beszélnek majd a Romsilva szerepéről a romániai vadgazdálkodásban, de kitérnek a vadászat jogi és etikai nüanszaira is, majd érdekes előadást hallhatnak a Szatmár megyei vadászat történelméről.
Szombaton Szatmárnémetiben a Kossuth-kertben gyűlnek össze a vadászok, hogy megmutassák, az elejtett vadból ki főzi a legízletesebb bográcsban készült ételt, de lesznek olyanok is, akik halételekkel kápráztatják el az érzékeket. Emellett lesz vadásztrófea-kiállítás is és a felnőttek mellett a gyermekek megcsodálhatják a vadászvizslákat és más vadászatra idomított ebeket is „munka” közben — mintha valaki ablakot nyitna a vadászat egy kis szeletére a megyeközpont szívében.
A találkozóra érkeznek meghívottak a szomszédos megyékből, Magyarországról és Szlovákiából is, így végre megvalósul egy több országon átívelő együttműködés annak érdekében, hogy egyrészt megőrizzék a hagyományokat, másrészt pedig lehetőséget teremtsenek az együttműködésre az állatok és a környezet védelme érdekében. A találkozó főtámogatói a Szatmár Megyei Tanács és a Nemzeti Együttműködési Alap.
Közlemény