Vidék

Vigyázzunk az őzgidákra a kaszáláskor!

Csak egy hónapos koruk után váltja le a lapuló reflexet a menekülési reflex az őzgidáknál. (Fotók: vajdabeci.com)
2024.06.13 - 09:36
A mezőgazdasági kaszálási munkák során fokozottan ügyelni kell az őzgidák és az egyéb vadászható, valamint védett fajok védelmére – hívják fel a gazdálkodók figyelmét a Szatmár megyei vadásztársaságok.

Az őzek ellési ideje részben egybeesik a széna és a szilázs betakarítási időszakával; a gidák két-három hetes korukig nem mozdulnak el születési helyükről, megóvásukat segítheti a gazdák és a vadászok szoros együttműködése, figyelmeztetnek a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleménye nyomán a szatmári vadászok.

hirek/2024/06-junius/vigyazzunk-az-ozgidakra-a-kaszalaskor-4.jpg
Riasztás, vagy áthelyezés

Az ilyenkor elfekvő pár napos, illetve pár hetes őzgidák a kaszálógépek munkavégzése miatt veszélyben lehetnek, ezért a betakarítás során vadriasztó láncot vagy egyéb, hanghatáson alapuló vadriasztó eszközt kell használni.
Ugyanakkor ha a gazdálkodó értesíti a területileg illetékes vadásztársaságot a tervezett kaszálás időpontjáról és helyszínéről, akkor a vad egy szomszéd táblára áthelyezve biztonságba kerülhet.

hirek/2024/06-junius/vigyazzunk-az-ozgidakra-a-kaszalaskor-1.jpg
Lapuló reflex

Az őzgidák a megszületésüket követő két-három hetet a földhöz lapulva töltik, az őket elrejtő növényzetben. Ezt „lapuló reflexnek” is nevezik, így védekeznek a ragadozók ellen életük ezen szakaszában, valamint a színezetük mintája is rejtőzködő – ez az életben maradásuk kulcsa. Az őzekben a menekülési reflex csak később alakul ki. Életük első heteiben minden őket érő hanghatásra, zavarásra ösztönösen lelapulnak, nem mozdulnak, még a hangos munkagépek közeledésére sem.

hirek/2024/06-junius/vigyazzunk-az-ozgidakra-a-kaszalaskor-3.jpg
Nem megfogni!

Semmiképp nem javasolt, hogy ha – akár mezőgazdasági területen, akár máshol – őzgidát találunk, azt esetleg megfogjuk, simogassuk vagy hazavigyük, mivel az emberi szag miatt a suta nem fogadja vissza a gidát, amely így elpusztul.

Princz Csaba

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Nagyon korán kezdődött a kukorica aratása

Októberben szoktak ráfordulni a kombájnok a máléföldekre…
Szatmárnémeti

Talajtani szárazság sújtja Szatmár megyét

Szatmár megyében a jelenség mérsékelt és erős megnyilvánulását állapítottak meg.
Szatmárnémeti

Itt az ideje a parlagfűirtásnak!

Pollenszórási életszakaszába kezd a legfőbb allergén növény, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal arra kéri a szatmári lakosokat, hogy csatlakozzanak az akcióhoz, és segítsék ennek az invazív gyomnövénynek a kiirtását.