A magyarországi parlamenti választást megelőző regisztrációs folyamat és a közelgő hazai népszámlálás témakörében tartott sajtótájékoztatót tegnap Szatmárnémetiben Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke, Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke és házigazdájuk, Veres-Kupán Enikő, az EMNT Szatmár megyei elnöke.
„Miként azt az ó- és újévi üzenetemben is megfogalmaztam, a fennálló országos vészhelyzet külön is kiterjeszthető az erdélyi, magyarországi és a teljes Kárpát-medencei magyarságra, hiszen — a koronavírus-járványon túl — súlyos veszélyhelyzetben élünk. Magyarország állandó támadások kereszttüzében áll az Európai Unióban, mi, külhoni magyarok ebben a helyzetben keressük a kiutat, a jövendőt” — fogalmazott Tőkés László, rámutatva: a közelgő magyarországi parlamenti választás és az azzal egy időben zajló népszavazás, valamint a romániai népszámlálás mind-mind olyan ügyek, melyek a veszélyhelyzetből való kiutat szegélyezik, s ezeket a veszélyeket hivatottak elhárítani.
„Büszkén mondhatjuk, hogy az EMNT és Demokrácia-központ hálózata, valamint stratégiai partnerünk, az Erdélyi Magyar Néppárt komoly szerepet vállal a magyarság életében, a nemzetegyesítésben, a honosításban; hogy az országgyűlés nemzetgyűléssé alakuljon át — ezt segíti elő a honosítás. Az erős Magyarország mellett erős nemzetrészekre is szükség van. Ne feledjük, hogy sorsunk alakulása függ a magyarországi választások kimenetelétől, hiszen nem mindegy, kik állnak Magyarország élén; nemzetben gondolkodnak-e vagy pártérdekek mentén, azok felelősséget vállalnak-e a határon túli magyarokért, megvédik-e érdekeinket, identitásunkat, vagy pedig feladják mindazt, ami számunkra oly drága, elvetnek bennünket. Rengeteg olyan probléma van, amelynek ügyében közös érdekünk a választásokon való részvétel — kezdve a demográfiai válságtól a gyermekvédelmen át a migrációig vagy épp a „deviáns ideológiai áramlatok befolyásáig”, melyek ügyében közös erdélyi magyar érdek a választásokon és a népszavazáson való részvétel, akárcsak az elért eredmények megvédése érdekében” — mondta. Hangsúlyozta azt is: hasonlóan fontos ügy a népszámlálás kérdése — annál is inkább, mert az erdélyi magyarság körében „vészes pusztulás és fogyatkozás” tapasztalható. „Itthonmaradás és hazajövetel tükrében számláljuk meg magunkat — erkölcsi vetülete van a kérdésnek, ugyanakkor fontos nemzetpolitikai kérdés is, hogy 'ne találtassunk híjával sem létszámban, sem erkölcsileg'” — nyomatékosította.
Regisztráljunk, frissítsük a regisztrációt!
Sándor Krisztina arra emlékeztetett: a magyarországi választásokat április 3-án tartják, így ennek megfelelően március 9-ig regisztrálhatnak az erdélyi magyar állampolgárok a választói névjegyzékbe, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy valaki kézhez kapja a levélszavazatot is tartalmazó választói csomagot, és leadhassa voksát. „Az EMNT Demokrácia-központok munkatársai, valamint az EMNP és az Erdélyi Magyar Szövetség területi képviselői már az év eleje óta intenzív tájékoztató munkába és regisztrációs kampányba kezdtek. Fontos, hogy aki nem kérte még felvételét a választói névjegyzékbe, az minél hamarabb tegye meg, aki pedig nem emlékszik, hogy az előző választások alkalmával hova kérte a választói levélcsomagot, vagy időközben módosultak adatai, az frissítse regisztrációját. Ezen ügyintézésekben munkatársaink készséggel állnak ügyfeleink rendelkezésére, valamint az általunk működtetett www.valasztas.info honlapon is minden hasznos tudnivalót és elérhetőséget megtalálhatnak az érdeklődők” — mondta az ügyvezető elnök.
A regisztrációs időszakot követően (várhatóan március utolsó két hetében) a levélszavazatok begyűjtésében szintén segít majd az EMNT irodahálózata. „Az elmúlt választások során is bizonyítottuk már, hogy felkészült munkatársainknak köszönhetően nemcsak a regisztrációban tudunk szakszerű segítséget nyújtani, hanem a levélszavazatok biztonságos célba juttatásában is, így arra kérünk mindenkit, hogy ne bízzák szavazataikat a román postára, hanem hozzák be azokat irodáinkba és a későbbiekben kiközlésre kerülő további gyűjtőhelyeinkre, s mi garantáljuk, hogy azok időben megérkeznek Magyarország kolozsvári és csíkszeredai főkonzulátusaira, ahonnan pedig továbbítják őket a Nemzeti Választási Irodának” — mondta, hozzátéve: március második felétől meghosszabbított nyitvatartással működnek majd az EMNT-s Demokrácia-központok, hogy a növekedő érdeklődés ellenére is minden ügyfélnek megfelelő segítséget nyújthassanak.
„Idén már a negyedik alkalom, hogy regisztrálás elé állunk, s kivesszük a részünket a munkából; 2018-ban az erdélyi szavazatok 45%-át mi juttattuk el a csíkszeredai, kolozsvári főkonzulátusokra, s ilyen százalékarányban tervezzük idén is. Éljenek választási jogukkal az elmúlt négy évben 18. életévüket betöltöttek, számítunk rájuk. Ez a választás különösen sorsdöntő, nem mindegy, milyen irányba változik a magyar állam vezetése, nemzetpolitikája” — tette hozzá.
Veres-Kupán Enikő rámutatott: miként a legtöbb EMNT Demokrácia-központban, úgy Szatmárnémetiben is immár tizenegy éve állnak az ügyfelek szolgálatában, s a bő évtized alatt több mint 26 000 embernek segítettek a magyar állampolgárság megszerzésében, a magyarországi országgyűlési választások, valamint a 2016-os népszavazás alkalmával pedig szintén eredményesen segítettek a regisztrációban és a szavazatbegyűjtésben.
„Irodánk ügyfélfogadási idejét már most meghosszabbítottuk, így 9 és 17 óra között várjuk ügyfeleinket minden munkanapon, azok pedig, akik szeretnék, hogy segítsünk nekik a regisztrációban, és személyesen is felkeresik irodánkat, kérjük, hozzák magukkal lakcímkártyájukat. Március 9-e után, a levélszavazatok gyűjtésekor még hosszabb ideig lesz nyitva irodánk, s ha szükséges, hétvégén is” — fogalmazott. Emlékeztetett arra is: nem szűnt meg az alapszolgáltatás, folytatódik a honosítás, február 8-án pedig ismét kihelyezett konzuli nap lesz a szatmárnémeti Demokrácia-központban.
Szabó Kinga Mária