A temesvári népfelkelés 35. évfordulóán a Temesvári Integratio Alapítvány, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, az Új Ezredév Református Egyházközség és a Temesvár-Belvárosi Református Egyházközség rendezvénysorozatot szervezett december 13-15. között Temesváron.
Sulyok Tamás: „A mai szabad Románia Temesváron fogant!”
A Temesvár – 35 elnevezésű rendezvénysorozaton felszólaló Tőkés László szerint a romániai kommunista rezsim megdöntéséhez vezető, 35 éve kirobbant temesvári népfelkelés a magyar-román szolidaritásból bontakozott ki, Temesvár szelleme pedig ma is a magyar-román megbékélés ügye melletti kiállásra kötelez.
Tőkés László az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke - a Ceausescu-diktatúrát nyíltan bíráló egykori temesvári lelkész - a református parókia elől indult forradalom egyik vezéralakja.
Az 1989-es, romániai antikommunista forradalom 35. évfordulóján rendezett háromnapos temesvári megemlékezésen többen is felidézték a református magyarok és a velük szolidaritást vállaló más vallásúak és nemzetiségűek egykori közös küzdelmét a kommunista önkényuralom ellen.
Sulyok Tamás magyar államfő, akit a Magyar Távirati Iroda idéz, úgy fogalmazott: „A mai szabad Románia Temesváron fogant”… és Tőkés Lászlónak elévülhetetlen érdemei vannak Románia szabadságának visszanyerésében, a népsanyargató diktatúra lebontásában. Sulyok Tamás szombaton, az 1989-es népfelkelés 35. évfordulóján a temesvári Új Ezredév Református Központban megrendezett gálaesten fogalmazott így.
A köztársasági elnök felidézte, a szabadság megélése ott kezdődött, hogy a temesváriak – magyarok és románok együtt –, megvédtek egy magyar családot, sorfalat alkottak, hogy együtt védjenek meg egy magyar lelkészt és ezzel egy olyan folyamatot indítottak el, amelynek hatására megdőlt Nicolae Ceauşescu terrorállama, megbukott az embertelen kommunista rendszer.
A 35 évvel ezelőtti forradalmi hangulat egész Erdélyt és Romániát behálózó gyújtózsinórja 1989 december 22-én, egy pénteki napon éri el a szatmárnémeti gyújtáspontot, a szatmári megyeszékhelyen ezen a napon vonulnak a pártszékházak elé az emberek.
Az akkor és közvetlenül utána történtekről Az 1989-es rendszerváltás krónikája Szatmárnémetiben címmel tartott előadást 2019 december 11-én Sárándi Tamás törénész. Az ott elhangzottak, a szatmári forradalmi események idővonala ITT olvasható el.
Hírszerkesztő
(Nyitókép: MTI)