Szatmárnémeti

Több mint 75 ezer segélyhívás hét hónap alatt a megyében

Csak akkor tárcsázzuk a segélyhívót, ha valóban segítségre szorulunk, ellenkező esetben borsos bírságot kockáztatunk
2022.08.24 - 12:00
Idén már több mint 6,2 millió alkalommal tárcsázták Romániában a 112-es segélyhívó számot, ám sokan most sem rendeltetésszerűen vették igénybe a vonalat.

 A Speciális Távközlési Szolgálat emlékeztet, hogy aki hamis adatokat közöl vagy tréfát űz, az 5000 lejes bírságra számíthat.
A 112-re beérkezett hívások 41,8 százaléka nem volt sürgős eset, 58,2 százalék viszont azonnali beavatkozást igényelt. A riasztások 52 százalékát a mentőszolgálatok vették át, 22,5 százalékát a rendőrség, 18,1 százalékát a tűzoltók és a SMURD-rohammentőegységek, 5,1 százalék esetében csendőri beavatkozásra volt szükség, míg a hívások több mint 2 százalékát egyéb ügynökségeknek kapcsolták tovább.

Szatmár megyéből januártól július végéig összesen 75 475 alkalommal tárcsázták a segélyhívót. Az esetek 59,1 százalékában azonnali beavatkozásra volt szükség, a hívások mintegy 40 százaléka azonban nem volt sürgős eset. A szatmáriaknak is a mentőszolgálat segítségére volt szükségük a legtöbbször, a hívások 55,5 százalékát irányították tovább az egészségügyi szakemberek felé. Országos szinten az indokolatlan esetek zömében az emberek véletlenül hívják fel az egységes számot a zsebükben tartott mobilkészülékről (pocket dialing). 

A szabályzat értelmében a diszpécsernek 15–20 másodpercen át kell tartania a vonalat, akkor is, ha senki nem szól bele a telefonba, majd kétszer vissza kell hívnia azt a számot, amelyről a hívás érkezett, ami rengeteg idő- és energiaveszteséget jelent. A STS munkatársai számtalanszor felhívták már a lakosság figyelmét arra, hogy akik szándékosan félrevezetik a hatóságokat, esetleg szórakozás vagy unaloműzés céljából tárcsázzák a 112-t, azok akár mások életét is veszélybe sodorhatják. Arra is figyelmeztettek, hogy aki nem a rendeltetésének megfelelően használja a 112-es számot, hamis adatokat közöl vagy tréfát űz, az 5000 lejes bírságra számíthat. Sz.K.

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A mentőkre van szükség a leggyakrabban

Múlt hónapban több mint 12 és fél ezerszer tárcsázták Szatmár megyében a 112-es segélyhívót.
Vidék

Kétméteres kígyó egy piskolti konyhában

A csendőrök fogták meg a hüllőt és elengedték egy mezőn.
Szatmárnémeti

65 ezernél is többször tárcsáztuk a segélyhívót

Sokak számára meglepőnek tűnhet, de havi rendszerességgel több, mint tízezer alkalommal hívják a szatmáriak a 112-es egységes segélyhívó számot. A legtöbbször a mentőszolgálat és katasztrófavédelem segítségét kérik.