Belföld

Színes karszalaggal tiltakoznak

2020.10.07 - 11:21

Japánsztrájkba léptek a Sanitas egészségügyi érdekvédelem tagjai szerdán. A munkát nem szüntették be az orvosok, asszisztensek és ápolók, ellenben karszalagot viseltek elégedetlenségük jeléül. Nem volt véletlen a nap megválasztása, hiszen október 7-e a tisztes munka világnapja. A tisztes munka magába foglalja a produktív munkavégzés lehetőségét, melynek révén tisztes jövedelmet lehet szerezni. Ezáltal biztonságot és szociális védelmet nyújt a munkavállalóknak és családjaiknak. Jobb kilátást biztosít a személyes fejlődésre, támogatja a társadalmi integrációt. Biztosítja a véleménynyilvánítás szabadságát, a szervezkedés alapjogát és hogy a munkavállalók részt vehessenek az őket érintő döntések meghozatalában. Egyúttal garantálja az egyenlő lehetőségeket és bánásmódot mindenki számára — ezt szeretné a legnagyobb romániai egészségügyi érdekvédelem is. „A tisztes munka világnapján a Sanitas tagjai arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy az egészségügyben dolgozók továbbra is tisztességesen teljesítik a kötelességüket, miközben a kormány maximális közönnyel kezeli őket!” — írta az érdekvédelem közösségi oldalán szerda reggel.

Tiltakozásukat egyébként már napokkal ezelőtt bejelentették: múlt pénteken közölték, hogy amennyiben nem egyeztethetnek a miniszterelnökkel az egészségügyben kialakult helyzetről, október 7-től japánsztrájkba lépnek, ha pedig továbbra is elmarad a párbeszéd, akkor további tiltakozásokat helyeznek kilátásba.

Tájékoztatásuk szerint a miniszterelnökkel való találkozót a szövetség október 1-jei tanácskozásán kérték, amelyen részt vettek a mintegy százezer alkalmazottat képviselő megyei vezetők is. Erre nem került sor, így megkezdődött a napokkal ezelőtt bejelentett tiltakozás.

Az érdekképviselet követeli többek között, hogy adják ki a szükségállapot alatt beígért kockázati pótlékot minden olyan alkalmazottnak, aki koronavírus-fertőzött betegekkel dolgozott, beleértve a szociális ellátást végző szervezetek munkatársait is, hogy adják ki az arra jogosultaknak a 30 százalékos, illetve 55–85 százalékos bérpótlékot, és hogy minden alkalmazott kapja meg a törvény szerint járó vakációs csekket.

Az anyagi jellegű követeléseken túl kérik egyebek mellett, hogy oldják fel az egészségügyben elrendelt alkalmazási tilalmat, és legyen megfelelő mennyiségű és minőségű védőfelszerelés.

Bumbuluț Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A Sanitas szerint indokolatlan kötelezővé tenni az oltást az egészségügyi dolgozók számára

Indokolatlannak tartja egészségügyi dolgozók koronavírus elleni oltásának kötelezővé tételét és a saját költségükön történő rendszeres tesztelésüket a Sanitas.
Belföld

Sanitas: Az egészségügyi dolgozók 60,14 százaléka vagy megkapta a koronavírus elleni oltást, vagy átesett a betegségen

Az egészségügyi dolgozók több mint 60 százaléka vagy megkapta a koronavírus elleni oltást, vagy átesett a betegségen, így szerezve védettséget - állítja a Sanitas szakszervezeti szövetség, hangsúlyozva, az utóbbi kategóriába tartozóknak jogukban áll halasztani az oltást, mert döntésükkel nem veszélyeztetnek senkit.
Belföld

Sztrájkőrséget tart a Sanitas a munkaügyi és az egészségügyi minisztérium előtt

Sztrájkőrséget tartanak péntek délben a Sanitas Szakszervezeti Szövetség képviselői a munkaügyi minisztérium előtt, hogy tiltakozzanak a kormány azon szándéka ellen, hogy befagyasszák azoknak a fizetését, akik a legkevesebbet keresnek az egészségügyben.