A hosszan tartó — és nem tudni, még meddig elhúzódó — kijárási tilalom megnehezíti az emberek életét, sokan türelmetlenek, és fárasztja őket a bezártság. Így van ez Vetés községben is, az itteni helyzetről kérdeztük Ilyés Gyula polgármestert.
Azok az emberek, akik mezőgazdasággal foglalkoznak, kijárnak a mezőre, de a legtöbben traktorral, nem csoportokban; ez törvényes és elkerülhetetlen — kezdi beszámolóját Ilyés Gyula. Csoportos munkát már rég nem végeznek, hiszen a mezőgazdászok már évekkel ezelőtt beszerezték a szükséges gépeket, nem igazán van szükségük több emberre a munkálatok elvégzéséhez. Sokan keresik fel az élelmiszerboltokat, ez is úgy történik, hogy nem tapasztalható csoportok kialakulása, ma már nem állnak meg beszélgetni az emberek. A gyerekek is bent ülnek, nagy dolog, hogy sikerül a házban tartani őket. A község területén van néhány nagyvállalat, a legtöbb a Károlyi úton, ami a község lakóinak életét nem befolyásolja. A lényeg az, hogy az emberek nagyobb része megértette, hogy óvatosnak kell lenni, még a szomszédok sem látogatják egymást.
Falun nem unalmas a karantén
A községben huszonkét személy van házi karanténban, ők külföldről jöttek haza; van olyan személy, aki a család mellett egy külön szobába van elzárva, míg egy másik személy, aki teherautóval jött haza, oda van berendezkedve, mert félti a családját, hiszen olyan helyről jött, ahol nagyon magas a vírusfertőzések száma.
Falun egyébként nem annyira unalmas a karantén, hiszen ott van a kert, dolgozhat az ember egész nap. Azt tudni kell, hogy az otthoni elkülönítésben lévő emberek nem betegek, hanem a fertőzés potenciális hordozói, velük nincs is gond, hiszen ők maguk jelentkeztek, és betartják a szabályokat.
Ilyés szerint a legnagyobb gondot a roma lakosság okozza, amely nem bírja a bezártságot. Pénteken és vasárnap például a csendőrség tett rendet a romák között Vetésen és Óváriban is, mert összeverekedtek. Olyan személyekről van szó, akiknek máskor is volt problémájuk a rendőrséggel.
Nem indokolt az utcák fertőtlenítése
Ilyés Gyula elmondta, hogy fölöslegesnek tartja a község utcáinak a fertőtlenítését abban a formában, ahogy azt nagyon sok helyen végzik. Nincs rá szabály, hogy mikor és milyen szerekkel kell fertőtleníteni. Az, hogy a tömbházakban fertőtlenítik a lépcsőházakat, érthető, hiszen sok ember jön-megy, megérinti a kezével a korlátot stb. Az viszont, hogy az utcákat fertőtlenítsék, nem igazán logikus. Senki nem mondja meg, hogy milyen szerrel kell fertőtleníteni, és annak milyen hatékonysága van. Azt sem szabályozzák, hogy milyen időközönként kell végezni a fertőtlenítést. Minden cég olyan fertőtlenítőszereket kínál, ami számára eladó, de ki garantálja annak a hatását? — vetette fel a polgármester, aki szemfényvesztésnek tartja az utcák fertőtlenítését. „Sokan fertőtlenítettek, hogy eleget tegyenek a lakosság elvárásainak. Ezért nem érdemes nagy összegeket elkölteni. Állandóan jelennek meg hírek, hogy milyen veszélyek fenyegetik az embereket. Valóban vannak veszélyek, de ha ráragad a cipő talpára egy vírus, a cipő pedig nem kerül be a házba, az egy óra múlva már nem jelent veszélyt” — magyarázta Ilyés.
Rövidített programmal történik az ügyintézés
Vetés községben is rövidített program szerint történik az ügyintézés. Elég sokan érdeklődnek a területalapú támogatás kérelmezésének lehetőségéről.
Ilyés elmondta, hogy a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) adott egy utasítást, ami alapján nagyon jól működik a kapcsolattartás. Vetés községért egy hölgy felel az APIA-tól, őt állandóan lehet keresni telefonon, és mindenben segít. A korábbi évekhez hasonlóan volt egy ütemterv, hogy melyik gazda mikor kell jelentkezzen az APIA-nál az ügyei rendezése végett. Most online vagy telefonon lehet rendezni az ügyintézést. A tavalyi lista alapján be kell jelenteni, hogy melyik parcellán mit termesztenek ebben az évben, s ehhez kell a polgármesteri hivataltól egy igazolás, hogy az illető személy rendelkezik azzal a földterülettel. Vetés községben ezeket az ügyeket intézik folyamatosan.
Hogy meddig tart még a kijárási tilalom, egyelőre nem lehet megjósolni, annyi tény, hogy az óvintézkedések betartása közös ügy, hiszen mindenki egészségét veszélyeztetik azok, akik erre nem hajlandók — hangsúlyozta a polgármester.
Elek György