Tízmillió lejes beruházás kezdődött el tavaly év végén a Lázári községhez tartozó Sándorhomokon: az évek óta ebek harmincadján lévő Kováts Miklós-féle „fehér” kúria megmentése, az évszázados műemléképület restaurálása.
Nincs késés
Béres Antal lázári polgármester a munkavégzés eddigi állásáról a kivitelezővel és az illetékes mérnökkel való egyeztetés követően összefoglalta a frissujsag,ro olvasói számára, hogy milyen munkák voltak elvégezve eddig és melyek a következő fázisai a felújításnak. Az egyik legfontosabb „részlet”, hangsúlyozta a polgármester, hogy a tervezett ütemben zajlanak a munkálatok, egyelőre nincs késés a kivitelezésben.
A munkálatok megkezdése után először az épület alsó szintjén lévő tönkrement vakolatokat távolították el , hogy minél hamarabb megkezdődhessen a nedves téglafalak száradása, hiszen a vízmentesítés az első és talán legfontosabb mozzanata a felújításnak. Később ezen részek speciális szárító-vakolattal lesznek visszavakolva.
Megtartva az eredeti
Ahogy a községvezetés és a műemlékvédelmi hatóság emberei is kérték, a kivitelező igyekszik megtartani ahol csak lehetséges az eredeti anyagokat, felületeket, ezért bizonyos helyiségekben, ahol a vakolat állapota megengedte, megtartották a korabelit. Az eredeti falfestés mindenütt restaurálva lesz és ha egy másik helyiség plafonja például teljes újrafestést is igényel, az eredeti mintázat alapján történik majd, visszaadva az eredeti hangulatát is a teremnek.
„A vakolatok leszedésekor előkerültek az eredeti, de utólag befalazott ajtónyílások, amelyeket újranyitottak, a kommunista időkben emelt válaszfalakat és egy utólag kialakított teraszt is lebontottak, hogy visszaállítsuk az épület eredeti beosztását és formáját, ahogy azt kell.” – részletezte az elöljáró.
Tetőszerkezetek
Maga a Kováts-tulajdon két részből áll, magyarázta Béres: a kúria tulajdonképpeni épülete és egy korábban magtárként szolgáló kisebb melléképület — amely egy konferenciateremnek ad majd helyet a felújítás után. A magtárépület nagyon leromlott állapotban volt, a tetőszerkezet teljes cserét igényelt, a falak sok helyen újrafalazásra szorultak, a szerkezeti repedéseket pedig injektálással kellett orvosolniuk a restaurátoroknak.
A kúria tetőszerkezete ezzel szemben javítható volt, több szerkezeti elem cseréje után mostanra előkészítették az új födém fogadására. Mivel műemléképület, a tetőszerkezetnél arra törekedtek, hogy minél több elemet a magtár tetőzetének bontásából származó, szerkezetileg még megfelelő, de korhű elemekkel cseréljenek ki. Az épületgépészeti munkálatokat is megkezdték, tette még hozzá Béres, megvan például az épület körüli csatornarendszer.
A kivitelezői jelentés szerint ezekben a napokban az esővízelvezető-rendszer szerelése zajlik és az ehhez tartozó bádogos munka, amit az új tetőcserép felhelyezése követ.
Princz Csaba