Magazin

Párkapcsolatok a vesztegzár idején

2020.04.15 - 15:30

A koronavírus terjedésének lassítása érdekében számos országban rendeltek el kijárási korlátozásokat. Ez a helyzet sokak számára új kihívásokat jelent, megváltozik a munkaviszonyuk, egyesek otthonról dolgoznak, a gyerekek otthon tanulnak; ennek eredménye, hogy a családok jelentősen több időt töltenek együtt a megszokottnál. Simon Emőke klinikai pszichológus, pszichoterapeuta az együtt töltött idő párkapcsolatokra gyakorolt hatásaival kapcsolatban osztotta meg nézőpontjait és tanácsait.

„Egy olyan időszakot élünk, ami szinte mindenki számára okoz valamilyen szintű szorongást. Egy új helyzettel állunk szemben, aminek a kimenetele ráadásul bizonytalan is, és természetesen ez hatással lehet a párkapcsolatokra is, mivel felnagyíthatja a már meglévő problémákat. Megtörténhet, hogy amit eddig a szőnyeg alá söpörtünk, az most elő fog kerülni, ami nem feltétlenül rossz. Sőt! Ha gond volt a kapcsolatunkban, és eddig menekültünk otthonról, előle, ezt most nem tehetjük meg, így megadatik az esély, hogy megoldjuk. Tehát lehet negatív, de akár pozitív hatása is a helyzetnek, ez csakis attól függ, mi hogyan viszonyulunk hozzá. Vehetjük úgy, hogy ez egy lehetőség, ami megadatott, illetve úgy is, hogy egy átok, ami csak megnehezíti az életünket. Szerencsés eset, ha mindkét fél nyitott arra, hogy megoldja a helyzetet, viszont egy ilyen kritikus helyzet talán segíthet abban is, hogy hajlandóbbak legyünk leülni a partnerünkkel és megoldani a problémákat. A feszültség jelentkezhet az olyan pároknál is, akiknél minden rendben van. Ilyenkor ingerültebbek lehetünk, hirtelen reagálhatunk, amit később megbánhatunk, ezért érdemes tudatosan odafigyelnünk a viselkedésünkre, a reakcióinkra, hogy ne okozzunk sérüléseket a másiknak. Nagyon sok kapcsolatban volt gond az, hogy nem volt idejük egymásra a feleknek. Ez a periódus az olyan párok számára, akik örülnek egymás társaságának, kifejezetten pozitív lehet, hiszen most egymás felé fordulhatnak, és kitölthetik az eddig keletkezett hiányosságokat. Több idő jut egymásra, a mély beszélgetésekre — ami elengedhetetlen egy kapcsolatban —, a közös programokra (például filmezés, játék, kertészkedés), és itt a remek alkalom, hogy javítsuk vagy ha már működik, akkor gyakoroljuk a szexuális életünket” — véli a szakember, rámutatva arra is, hogy vannak olyan esetek is, ahol az együtt töltött idő kritikus helyzeteket is szülhet.

„Ha jelen van az abúzus, legyen az testi, lelki vagy akár szexuális, mert kiszolgáltatottabbak vagyunk, és mivel feszültebbek is, valószínűleg ilyenkor több a bántalmazás is. Az ilyen kapcsolatokban lévő problémák sem most kezdődtek, talán ez a periódus segít abban, hogy amikor csak teheti, a bántalmazott hozzon végre egy döntést, és lépjen ki a kapcsolatból. Ha kell, kérjen segítséget!” — ajánlja a klinikai pszichológus.

A negatív hatások elkerülésére, illetve azok megoldására a szakember a következőket tanácsolja: „A legfontosabb, hogy beszélgessünk. Mondjuk el a párunknak, hogy mit érzünk, mi bánt, még akkor is, ha a másik viselkedésével van gondunk. Fontos, hogy csakis a saját érzéseinkről beszéljünk, így nem bántjuk a partnerünket. Például: 'nagyon egyedül érzem magam, amikor sokáig szamítógépezel'. A partner, aki ezt hallja, ne magyarázkodjon, csak validáljon, próbálja meg elképzelni, hogy partnere tényleg egyedül érzi magát, és próbáljanak kompromisszumot kötni! Fontos lehet még ilyen esetben is megőrizni az 'énidőt'. Töltsünk megfelelő mennyiségű időt a párunkkal, viszont önmagunkkal is foglalkozzunk, naponta vonuljunk vissza egy picit! Szenteljünk időt a hobbinknak, az olyan dolgoknak, amelyek örömet szereznek nekünk! Ügyeljünk a testápolásra ebben az időszakban is: minden reggel, amikor felkelünk, zuhanyozzunk le, öltözzünk fel kényelmes, de szép ruhába, igazítsuk meg a hajunkat, sportoljunk stb.! Ha semmiképpen nem sikerül megoldanunk a már meglévő helyzetet a párunkkal, akkor egy időre kössünk békét, halasszuk el a konfliktusainkat e periódus végéig, kössünk békeszerződést, és hozzuk ki önmagunkból a legkedvesebb énünket! Ez nekünk is jót tesz majd és a társunknak is. Talán könnyebb ilyenkor békét kötni, ha van egy másik közös ellenség, jelen esetben a koronavírus” — mutatott rá Simon Emőke.

Vannak olyanok is, akik a járvány miatt távkapcsolatra kényszerültek, melynek időtartamát egyelőre nem lehet tudni. Más városban élnek, a személyes találkozás lehetősége nélkül. A szakember ebben a helyzetben a következőket tanácsolja: „A legjobb, amit ebben a helyzetben tehetnek, az az, hogy úgy tekintsenek erre, hogy csak egy bizonyos ideig tart, ez csak egy átmeneti állapot. Beszélgessenek naponta többször kamerával, hogy minél jobban közelítsen a valós találkozáshoz, beszéljenek az érzéseikről, legyenek megértők egymással, mert nem mindenki viseli egyformán a helyzetet. Tervezzék meg a közös nyaralásukat vagy kirándulásukat nyárra! Amennyire csak lehet, támogassák, hallgassák meg egymást, ne ijedjenek meg attól, ha párjuk kétségbeesik! Elég hullámzó lehet ez a helyzet, főleg, ha szembesülünk az elhagyatottság érzésével.” Mivel ez a periódus felerősíti az érzéseinket, az új, eddig ismeretlen helyzet jelenthet egy új kezdetet, de akár egy kapcsolat végét is. Erről a következőket mondta Simon Emőke: „Sokaknak sikerül majd megoldaniuk rég megoldatlan problémákat, viszont jobban szembesülhetünk azzal a helyzettel is, ahol nincs már megoldás, mert vannak ilyen esetek is.”

Az egyedülállók helyzetét is megemlítette a szakember: „Az egyedülállóknál is erősödhet a magány érzése ebben az időszakban, ami arra ösztönözhet minket, hogy nyitottabbak legyünk. Beszélgetéseket kezdeményezhetünk online vagy akár telefonon, figyelve a biztonságunkra, amiből akár később kapcsolat is alakulhat. Természetesen jelentkezhet ennek az ellentéte is, amikor a magány miatt még jobban önmagába fordul valaki, és nem teremt kapcsolatot, sőt, teljesen elzárkózik a külvilágtól. Ez nagyon sokat árthat, ezt a legjobb elkerülni, amennyire csak lehet.”

Összegezésként a szakember elmondta, hogy nehéz időszak ez mindenki számára, de mint mindennek, ennek is van sok pozitív oldala. Amikor kétségbeesünk, próbáljuk végignézni, hogy jó dolgokat is kapunk ettől a helyzettől, soroljuk végig, kapaszkodjunk ezekbe a pozitívumokba, másrészt tudatosítsuk az érzéseinket, hagyjuk őket lenni, figyeljünk befelé! Remek önismereti periódus ez, mint mindegyik, amelyik kritikus, ezért ajánlott, hogy használjuk ki ezt az oldalát, ügyeljünk magunkra és szeretteinkre.

 

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Szatmárnémeti

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív

Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.