Szatmárnémeti

Ön tudja, hogy mikor kell mentőt hívnia?

Fotó: SZFÚ archív
2021.07.29 - 08:00
Fennállásának 115. évfordulóját ünnepelte tegnap a romániai mentőszolgálat, ebből az alkalomból minden állomáson megszólaltak a szirénák pontban délelőtt 10 órakor. Bemutatókat, ingyenes méréseket idén sem szervezhettek a koronavírus-járvány miatt.

Jó néhány éven keresztül ingyenes mérésekkel és elsősegély-bemutatókkal tarkított napon ünnepelt a Szatmár Megyei Mentőszolgálat a mentők napja alkalmából, azonban a koronavírus-járvány miatt sem tavaly, sem idén nem volt erre lehetősége. A mentőállomások országszerte szirénázással hívták fel a figyelmet arra, hogy már 115 éve készen állnak, arra várva, hogy beavatkozzanak, ha baj történik.

Az idei első fél évben Szatmár megyéből 61 045 alkalommal tárcsázták a lakosok a 112-es egységes segélyhívó számot, a legtöbbször pedig a mentőszolgálat segítségére volt szükségük: januártól júniusig 28 977 hívás nyomán kellett rohamtempóban indulnia, hogy a lakosság segítségére siessen.

A Szatmár Megyei Mentőszolgálat a járvány előtti időszakban évi mintegy 44–45 ezer riasztást kezelt, ami átlagosan napi 120 bevetést jelentett, a pandémia idején viszont napi több mint 200 kiszállása is volt. Bár azóta kicsit csillapodott a helyzet, még így is az átlagosnál több esetben riasztják, napi 150–160 alkalommal. A kérelmek nagy száma miatt a mentőszolgálat dolgozói folyamatosan úton vannak, fáradhatatlan munkájukra állandóan szükség van.

Hasznos tudnivalók

A mentőszolgálat napja alkalmából pedig következzen néhány igen hasznos információ arról, hogy ki hívhat mentőt, mikor kell hívni, és mit tegyünk, amíg a szakemberek a helyszínre érnek. Nem árt, ha már a gyermekeket is zsenge korban megtanítjuk ezekre, hiszen sosem lehet tudni, mikor lehet szükség erre. Elég csak arra a két esetre gondolni, amelyek ezen a nyáron történtek a szomszédos Magyarországon: mindkét esetben óvodások telefonáltak a mentőszolgálatnak, amikor édesanyjuk hirtelen rosszul lett. A médiában is hamar nagy figyelmet kapott mindkét eset, melyben a gyerkőcök felnőtteket is megszégyenítő módon, ügyesen és bátran kértek segítséget, pontos információkkal látva el a mentőszolgálatot.

Amikor szükség van a mentőkre, az általában egy felfokozott hangulat mind az érintett, mind a körülötte levők számára. A pánikba esés azonban a lehető legrosszabb reakció, amit ismeretekkel, összeszedettséggel előzhetünk meg a leghatékonyabban. Ilyenkor a 112-es egységes segélyhívó számot kell tárcsázni. Egy diszpécser fog jelentkezni, aki bizonyos kérdéseket fog feltenni. Mutatkozzunk be, legyünk higgadtak, a mentőszolgálat mentésirányítója kérdéseivel segíteni fog, hogy a lehető legpontosabb és fontos információkat megadhassunk. A bejelentő neve és telefonszáma fontos adat, hisz szükség lehet a bejelentő visszahívására. Adjuk meg a pontos címet, ha pedig nincs cím, akkor próbáljunk minél értékelhetőbb információt adni arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet megközelíteni a helyszínt! A diszpécsert pontosan tájékoztatni kell arról, hogy mi történt, foglaljuk össze az eseményt, hogy mit látunk — például baleset, áramütés, mérgezés, eszméletlen állapot, vérzés, hogy hány sérült, beteg van, s a sérültek között van-e gyermek.

Ne bontsuk a telefonvonalat addig, amíg a mentő diszpécsere azt nem teszi, hiszen rákérdezhet még olyanra adatra, információra is, amit mi elfelejtettünk volna közölni. Amennyiben szükséges, kezdjük el az elsősegélynyújtást és az újraélesztést! Ebben a mentésirányítók a telefonon keresztül instrukciókat, segítséget adnak. A mentésirányító a kérdéseivel és az azokra adott pontos válaszokkal tudja biztosítani az adott helyzetben a szükséges mértékű és formájú segítséget — fogadjuk el a segítséget, kövessük a javasoltakat!

Ha a beteg állapotában változás — javulás vagy rosszabbodás — áll be, értesítsük erről a mentőszolgálatot! Alapvetően fontos, hogy mindenki felismerje az azonnali mentőhívást indokoló helyzeteket, tüneteket. Életveszélyt jelentő állapotok bekövetkezhetnek az utcán, a munkahelyen vagy akár otthon is.

Fontos tudni azt is, hogy az alaptalan bejelentéseket és a valódi segélykérések bejelentését megakadályozó magatartást a törvény bünteti.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Ígéretet kaptak a megoldásra, befejezték a sztrájkot a mentősök

A tiltakozó akciók felfüggesztéséről döntött a mentőszolgálatok szakszervezeti szövetsége, az Ambulanţa. Tájékoztatásuk szerint azért szüntették be a tiltakozást, mert ígéretet kaptak Marcel Ciolacu kormányfőtől és Simona Bucura-Oprescu munkaügyi minisztertől helyzetük rendezésére.
Szatmárnémeti

Éhségsztrájkba kezdtek a mentősök, a székhelyeken is tiltakoznak

Éhségsztrájkba léptek a mentősök szakszervezeteinek vezetői és tiltakozási akciókba fogtak az összes megyei mentőszolgálatnál, mivel az új nyugdíjtörvényben a mentősök már nem szerepelnek a különleges munkafeltételek között dolgozók kategóriájában.
Szatmárnémeti

Ünnepelt romániai mentőszolgálat

„Mindig készen állunk mindenkinek segíteni” — 116. születésnapját ünnepelte tegnap a romániai mentőszolgálat, beleértve természetesen a szatmárit is, amelynek a segítségét idén már 31 ezren kérték.