Hét évnyi szakszervezeti küzdelem után, 2021-ben, a sürgősségi egészségügyi ellátást és szakképzett elsősegélynyújtást biztosító dolgozók statútumára vonatkozó rendelet elfogadása nyomán, a mentőszolgálatok dolgozói végre úgy érezték, hogy munkájukat elismerik, megbecsülik és megfizetik.
A jogszabályt viszont nem alkalmazták, hanem különféle okok miatt felfüggesztették, így újabb, évekig tartó várakozás következett. A nehéz időszakban, járvány idején a mentősök megértették és elfogadták a helyzetet, hiszen az állampolgároknak minden eddiginél nagyobb szükségük volt a segítségükre. Most viszont úgy gondolják, rajtuk a sor – hangsúlyozzák a Szatmár megyei mentőszolgálat dolgozói portálunkhoz küldött közleményükben.
"A képviselők úgy ítélték meg, hogy nem érdemeltük meg a különleges vagy speciális munkakörülmények elismerését, és egyetlen nap alatt lemondtak mindarról, amiért hosszú időn át sok erőfeszítést tettünk, elutasítva a különleges munkakörülmények elismerését előíró törvénycikkelyt" – emelik ki a mentősök.
Hozzáteszik, a harc egyetlen formája maradt meg számukra: a Romániai Mentősök Országos Szakszervezeti Szövetségének (FNSAR) elnöke, Gheorghe Chiș éhségsztrájkot tart, hozzá csatlakozott a Tulcea, a Brăila, a Vâlcea és az Olt megyei szakszervezet vezetője is, míg az összes romániai mentőszolgálatnál tiltakozási akciókat szerveznek a szabadnapos szakszervezeti tagok délelőtt 10 és 12 óra között.
Mint írják, a Szatmár Megyei Mentőszolgálat székhelyén kedden tartották az első tiltakozási akciót, elégedetlenségüknek pedig az elkövetkező időszakban is minden nap hangot adnak, mindaddig, míg a szakszervezet követeléseit meg nem oldják.
Bumbuluţ Krisztina