1906. július 28-án alakult a Bukaresti Mentőegyesület és ezzel együtt az első Mentőállomás Romániában, amelyet Nicolae Minovici professzor kezdeményezésére hoztak létre a „Mindig készen állunk mindenkinek segíteni” jelszó alatt.
Az idei első fél évben Szatmár megyéből 63 767 alkalommal tárcsázták a lakosok a 112-es egységes segélyhívó számot, a legtöbbször pedig a mentőszolgálat segítségére volt szükségük: januártól júniusig 31 165 hívás nyomán kellett rohamtempóban indulnia a mentőnek, hogy a lakosság segítségére siessen.
A Szatmár Megyei Mentőszolgálat a járvány előtti időszakban évi mintegy 44–45 ezer riasztást kezelt, ami átlagosan napi 120 bevetést jelentett, a pandémia idején viszont napi több mint 200 kiszállása is volt. Bár azóta kicsit csillapodott a helyzet, még így is az átlagosnál több esetben riasztják. A kérelmek nagy száma miatt a mentőszolgálat dolgozói folyamatosan úton vannak, fáradhatatlan munkájukra állandóan szükség van. A mentőszolgálat napját egyébként minden évben más-más városban ünnepelik, idén Iaşi-ban gyűltek össze a mentősök. A mentőszolgálatoknak több sürgősségi orvos foglalkoztatására, valamint megfelelő gépkocsiellátásra van szükségük. Ezáltal minőségi orvosi szolgáltatásokat tudnak nyújtani a lakosságnak, így pedig csökken a kórházakra nehezedő nyomás. A pandémiás időszakban, 2020–2021-ben a mentősök több mint 6,2 millió küldetésen vettek részt, s míg tombolt a világjárvány, ők voltak a leginkább veszélyeztetettek, akik még így sem hátráltak meg, az élvonalban harcoltak a vírus ellen az emberek egészségéért.
„116 év alatt kollégáink számtalan bevetésen részt vettek. Ők voltak azok, akik szállították a világháborúk, a bukaresti földrengés, a forradalom sebesültjeit, az utolsó kihívás pedig, amiben részt kellett vállalnunk, a Covid-19-világjárvány volt. A legnehezebb helyzetben, a legszörnyűbb pillanatokban is kiálltunk az ország polgárai mellett, amelyeket nemcsak egy emberként, de csapatként is át kellett vészelnünk és meg kellett oldanunk. Isten éltesse a mentőszolgálat minden munkatársát e jeles napon!” — nyilatkozta lapunknak dr. Nótárius Gabriella, a Szatmárnémeti Mentőszolgálat vezetője.
Nem árt tudni
Amikor szükség van a mentőkre, az általában egy felfokozott hangulat mind az érintett, mind a körülötte levők számára. A pánikba esés azonban a lehető legrosszabb reakció, amit ismeretekkel, összeszedettséggel előzhetünk meg a leghatékonyabban. Ilyenkor a 112-es egységes segélyhívó számot kell tárcsázni. Egy diszpécser fog jelentkezni, aki bizonyos kérdéseket fog feltenni. Mutatkozzunk be, legyünk higgadtak, a mentőszolgálat mentésirányítója kérdéseivel segíteni fog, hogy megadhassuk a lehető legpontosabb és fontos információkat. A bejelentő neve és telefonszáma fontos adat, hisz szükség lehet a visszahívására. Adjuk meg a pontos címet, ha pedig nincs cím, akkor próbáljunk minél értékelhetőbb információt adni arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet megközelíteni a helyszínt! A diszpécsert pontosan tájékoztatni kell arról, hogy mi történt, foglaljuk össze az eseményt, hogy mit látunk — például baleset, áramütés, mérgezés, eszméletlen állapot, vérzés, hogy hány sérült, beteg van, s a sérültek között van-e gyermek.
Ne bontsuk a telefonvonalat addig, amíg a mentő diszpécsere azt nem teszi, hiszen rákérdezhet még olyanra adatra, információra is, amit mi elfelejtettünk volna közölni. Amennyiben szükséges, kezdjük el az elsősegélynyújtást és az újraélesztést! Ebben a mentésirányítók a telefonon keresztül instrukciókat, segítséget adnak. A mentésirányító a kérdéseivel és az azokra adott pontos válaszokkal tudja biztosítani az adott helyzetben a szükséges mértékű és formájú segítséget — fogadjuk el a segítséget, kövessük a javasoltakat! Ha a beteg állapotában változás — javulás vagy rosszabbodás — áll be, értesítsük erről a mentőszolgálatot! Alapvetően fontos, hogy mindenki felismerje az azonnali mentőhívást indokoló helyzeteket, tüneteket. Életveszélyt jelentő állapotok bekövetkezhetnek az utcán, a munkahelyen vagy akár otthon is. Fontos tudni azt is, hogy az alaptalan bejelentéseket és a valódi segélykérések bejelentését megakadályozó magatartást a törvény bünteti.
Szilágyi Kinga