Nincs különösebb túlzás abban, hogy futótűzként terjed a koronavírus delta variánsa, annál is inkább, mert jóval fertőzőbb — ráadásul az általa okozott, módosult tünetek könnyen összetéveszthetők az allergiával, megbetegedés esetén pedig egy komolyabb náthával (amit a mostani hőmérséklet-változás számlájára is írhatnánk). Lappangási ideje átlagosan 4 nap — vagyis kevesebb, mint a klasszikus koronavírus átlagosan hat-hét napja —, és a fertőzött személyek vírusürítésének mértéke sokkal magasabb, ami azt eredményezi, hogy 60%-kal fertőzőképesebb, és sokkal gyorsabban terjed.
A delta variánsnál az ízlés- és szaglásvesztés viszonylag ritkább, inkább a légzőszervi, náthaszerű tünetek a jellemzők, s a megfertőződés leggyakrabban fejfájást, torokfájást, orrfolyást, tüsszögést, hőemelkedést, lázat, bágyadtságot és levertséget okoz. Jellemzők ugyanakkor a szemet érintő irritációk (kipirosodás, duzzanat, esetleg váladékozás), az emésztőszervi panaszok (hányinger, hányás, hasmenés is gyakran jelentkezhet), sőt, a hallással kapcsolatos (fülzúgás, fülcsengés, szédülés) panaszok is. Mivel a felsorolt tünetek ugyanúgy jellemzők az allergiára, náthára vagy gyomorrontásra, a szakemberek arra intenek: aki három vagy annál több tünetet észlel magán, biztos, ami biztos, végeztessen el egy koronavírustesztet! Akárcsak a klasszikus koronavírusnál, a delta variáns esetében is azoknál a fertőzötteknél alakul ki gyakrabban súlyos, akár életveszélyes állapot, akik valamilyen krónikus alapbetegségben (magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegség, cukorbetegség, májbetegség, légzőszervi betegség, daganatos betegség) szenvednek.
17 új fertőzött egy nap alatt
Szatmár megyében augusztus 25-én a megyei közegészségügyi igazgatóság adatai értelmében 13 214 igazoltan koronavírus-fertőzöttet tartottak nyilván hivatalosan, ami azt jelenti, hogy az előző adatközlés óta nagyon sok, 17 új esetet regisztráltak, míg az újratesztelt páciensek közül háromnak lett ismét pozitív a teszteredménye.
Értelemszerűen módosult a települések fertőzöttségi szintjének lajstroma is: háromnapnyi hiányzás után ismét visszakerült Szatmárpálfalva (0,32 ezrelék) s felkerült Szokond (0,32 ezrelék), és módosultak a számok is: Batarcs indexe 2,89-re emelkedett az előző napi 2,63-ról, Komorzáné 2,87-re, Tartolcé pedig 1,58-ra, míg Szatmárnémeti fertőzöttségi szintje 0,23 ezrelék lett.
Változatlanul emelkedik a gyógyultak száma is, elérve a 12 721-et, vagyis az előző összesítés óta hat páciensnek sikerült legyőznie a kórt, míg az elhunytak száma 389. Hajszálnyival csökkent az intézményes egészségügyi ellátást igénylő koronavírus-fertőzöttek száma: a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban 21 pácienst kezelnek, intenzív terápiás ellátásra pedig 3 beteg szorul, míg a szatmárnémeti tüdőkórházban 6, az Avasfelsőfalui Városi Kórházban pedig 2 koronavírusos pácienst kezelnek.
Az elvégzett tesztek száma 140 337, ami azt is jelenti, hogy az elmúlt 24 órában 569 mintát elemeztek, s ezek 3,5%-a lett pozitív (1 százalékkal több, mint egy nappal korábban).
Házi vagy intézményes karanténban 65-en vannak (a sárga és vörös zónás országokból hazaérkezettek), míg a házi elszigeteltségben lévők (kórházi kezelésre nem szoruló, teljesen tünetmentes vagy enyhe tüneteket produkáló, de igazoltan koronavírus-fertőzött személyek és családtagjaik) száma ismét nagyot ugrott, 74-re.
A közegészségügyi igazgatóság közleménye szerint az elmúlt 24 órában 300-an kapták meg a koronavírus elleni vakcinát, s ezzel az ő számításaik szerint az oltáskampány keretében már 91 584 személyt immunizáltak.
A Szatmár megyei határátkelőknél az elmúlt 24 órában 2026 utas lépett az ország és a megye területére, s közülük 58 személynek kellett karanténba vonulnia.
Szabó Kinga Mária