„Az mindenképp jó, ha az emberek a természetben kirándulnak, viszont egyáltalán nem mindegy, hogy hol, ugyanis nem minden terület alkalmas a kirándulásra. Mivel az ember jelenléte az erdőkben igencsak megnőtt, az állatok a sűrűbb, eldugottabb helyekre fognak visszahúzódni. Éppen ezért amennyiben lehetséges, el kell kerülni a kevésbé felmért területeket, mert több mint valószínű, hogy a vadak és kicsinyeik ott lapulnak, elrejtőzve az emberek elől” — mondta Balogh Sándor.
A vadásztól megtudtuk, hogy Szatmár megyében a legtöbb helyen kicsi a valószínűsége, hogy a túrázók nagyvaddal találkozzanak, ez inkább az Avasban fordulhat elő, ott viszont nem lehetetlen. „Minden vad védeni fogja a kicsinyét. Amennyiben a kirándulások során vaddisznófészekre vagy valami ehhez hasonlóra bukkanunk, akkor a legfontosabb szabály, hogy hagyjuk békén azt és a benne talált kisállatokat. Bár sokak számára a picinyek érdekesek lehetnek, de amennyiben érintkezünk velük, az anyjuk sorsukra hagyja őket az idegen szag miatt. Ez érvényes mind a vaddisznókra, mind az őzekre, nyulakra. A vad hamarabb megérzi az ember jelenlétét, mint hogy az ember meglássa őt. Ha a vad veszélyben érzi magát vagy a kicsinyeit, jeleket fog leadni fújtatás vagy morgás formájában. Támadni csakis akkor fog, ha azt az emberek kiprovokálják. Ha az ember figyelmes, és megtartja a tisztes távolságot, az állat békén fogja hagyni. Azonban van egy olyan mondás, hogy szégyen a futás, de hasznos. Ebben az időszakban a kicsinyek már abban a korban vannak, hogy követik az anyjukat. Tehát már nem tartózkodnak a fészkekben és az almokban. Vannak olyan egyedek, amelyek kicsinyei kissé le vannak maradva, az anyjuk azonban mindvégig mellettük van” — mutatott rá a teendőkre a vadász.
„A másik dolog, amit figyelembe kell venni, az az, hogy nagyon sok helyen már vannak kijelölt útvonalak a túrázóknak. Ezeket kell használni, hogy biztonságos körülmények között kirándulhassunk. Fontos tudni, hogy az erdészeti utak, amelyek figyelmeztető táblákkal vannak ellátva, nem publikusak, ezért ne is használjuk őket! Bár erdészeti munkálatok miatt a sorompók nyitva vannak, ezeket a részeket kerüljük el. A vadállományt egész évben etetjük, mindazon táplálék mellett, amit az erdőben talál. Az előkészített táplálékon keresztül a szervezetükbe juttathatók a szükséges gyógyszerek, vitaminok. Fontos, hogy a kirándulások során ezeket se bolygassuk, mert könnyen megzavarhatjuk az állatokat, és az ember jelenléte miatt nem fognak visszatérni az etetőhelyhez” — mondta összegzésképpen Balogh Sándor szakember.
Kallós András