Mezőpetri nagyon el van öregedve — meséli Karádi Csaba. A helyi adókból és illetékekből befolyó összeg alig elegendő a vízszámla és a közalkalmazottak bérének a kifizetésére. Ezért fontos, hogy minél több sikeres pályázat készüljön. A pályázatok eredménye az, hogy kiépült a víz-, a gáz- és a szennyvízhálózat, külön szennyvíztisztítóval rendelkeznek, és az utak is rendben vannak.
Ami nagyon fájó — emeli ki Karádi —, az az iskola V–VIII. osztályos tagozatának a megszűnése. Nem lehetett megengedni azt, hogy nyolc-kilenc gyerek járjon egy osztályba a négy évfolyamon. Ez is az elöregedés és az elvándorlás következménye. Kevés olyan jól felszerelt iskola van a megyében, mint amilyen a mezőpetri, de a gyerekhiány miatt sajnos nem lehet működtetni. Természetesen ez a tanári katedrák megszűnésével járt, ami szintén kellemetlen. A község azt sem engedheti meg magának, hogy a pontrendszer miatt (az iskola a diáklétszám alapján kap támogatást) a helyi tanács kellett kipótolja a pedagógusok bérét. A gyereklétszám csökkenését az is meghatározta, hogy a szülők közül sokan már az elemibe is Nagykárolyba vitték a gyerekeiket. A tanügyi költségeket az is növelte, hogy az iskolának volt két épülete, és egy harmadik helyen volt az óvoda, ezek fenntartása pedig nem volt olcsó. Az első lépés az volt, hogy egy épületbe csoportosították az óvodát és az iskolát, de hosszú távon ez sem jelentett megoldást.
Karádi Csaba szerint fontos lépés lenne Mezőpetriben a munkahelyteremtés. Az 1990-es években jöttek vállalkozók, de nem maradtak itt, mert nem volt bérbe adható épület, ezért elmentek Mezőfényre vagy más településre. Jöttek volna mezőgazdasági cégek is, de ezek sem kaphattak épületeket, mert a volt mtsz átalakult mezőgazdasági társulássá, az épületeket pedig megtartotta.
Később létrejött az ipari park, jöttek vállalkozók érdeklődni, amelyek száz-kétszáz személyt tudtak volna alkalmazni, de harmincat sem lehetett találni a településen, mert nem voltak munkaképes személyek. Az utóbbi időszakban jönnek befektetők, legutóbb egy magyarországi vállalkozó jelentkezett, aki mézet vásárol fel, és azt feldolgozza. Ezzel már meg van kötve a szerződés, bérel épületet és földet is.
Mezőpetriben csökkent azoknak a száma, akik szociális juttatásban részesülnek. Régebben huszonöt személy részesült szociális támogatásban, most öt-hat ilyen személy van. Húszra nőtt viszont a beteggondozók száma, ami elég sokba kerül, ugyanakkor támogatni kell valamilyen módon az idősotthont is.
Problémák lesznek a vízszolgáltatással és a szennyvízhálózat működésével. Eddig a polgármesteri hivatal működtette, de a szolgáltatásokért befolyó összeg nem fedezte a kiadásokat, ezt a helyi tanács egyenlítette ki. A törvény kötelezi az önkormányzatokat, hogy a szolgáltatással bízzanak meg cégeket — ilyen az Apaserv —, ez viszont azzal járna, hogy a vízdíj több mint a duplájára emelkedne, ha pedig bármilyen meghibásodás történik, nem garantált, hogy azonnal jönnek szakemberek a hiba elhárítására, most viszont a polgármesteri hivatalnak van két alkalmazottja, akik ezzel foglalkoznak.
Az utóbbi években egyre több fiatal marad itthon, és itt igyekszik életteret létrehozni magának. Németországból is többen hazajönnének, de az már nem egyszerű, hiszen sokan banki kölcsönt vettek fel, és oda vannak kötve. A gyerekszületést nem lehet egyensúlyba hozni az elhalálozással, ezen már nem lehet változtatni, legalábbis most úgy tűnik. Mezőpetrinek és Csárdának összesen ezerötszáz lakosa van, és a lakosság növekedésére nem sok esély van, az is eredmény, ha ez a szint megmarad — fogalmazott Karádi Csaba.
Elek György