Szatmárnémeti

Megugrott a fogyatékkal élők száma

2021.03.18 - 17:05

A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) tevékenységi köre igencsak szerteágazó, melybe a komplex értékelési szolgáltatás is beletartozik. A fogyatékkal élő személyeket a fogyatékosságuk besorolása alapján illetik meg a különböző jogok. Gyermekek esetében a fogyatékosság súlyosságát és típus szerinti besorolását a megyei gyermekvédelmi bizottság végzi a gyermekvédelmi igazgatóság keretében működő komplex felmérő osztály javaslatai alapján, míg a felnőttek fogyatékosságának mértékét és típus szerinti besorolását a fogyatékkal élő felnőtteket felmérő bizottság végzi. A fogyatékosság súlyossági besorolásának alapjául szolgáló pszicho-szocio-medikális kritériumokat a közegészségügyi miniszter és a munkaügyi, társadalmi szolidaritási és családügyi miniszter együttes rendeletével állapítják meg, a Fogyatékkal Élőket Segítő Országos Hatóság javaslatára. A fogyatékosság mértéke lehet: enyhe, mérsékelt, előrehaladott és súlyos.

A fogyatékosság típusai: testi, látószervi, hallószervi, hallás- és látássérültség, szomatikus, értelmi, pszichikai, HIV/AIDS, járulékos, ritka betegségek.

Felnőttek esetében a bizottság megállapítja a fogyatékosság besorolását, amit aztán időszakosan vagy a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság megkeresésére újraértékel, csakúgy, mint a törvény által megállapított védelmi intézkedéseket is: ezeket visszavonhatja, vagy a körülmények módosulása esetén további támogatásról rendelkezhet; elbírálja a hivatásos személyi gondozó megítélésére irányuló kéréseket; tájékoztatja a fogyatékkal élő felnőttet vagy törvényes képviselőjét a megállapított védelmi intézkedésekről; kidolgozza az egyéni rehabilitációs és szociális beilleszkedés programját, együttműködve a fogyatékkal élő személlyel vagy törvényes képviselőjével. A kiértékeléshez személyes jelenlét szükséges, a nagyon súlyos fogyatékossággal rendelkező személyek a családorvos szakvéleményezése és esetleírás alapján mentesülhetnek a személyes megjelenés alól.

Szatmár megyében az elmúlt évben a felnőtt fogyatékos személyek egészségi, szellemi és lelkiállapotát felmérő iroda munkatársai 5071 személy dossziéját tanulmányozták át, elkészítettek 4923 komplex kiértékelési beszámolót, 59 személyt pedig saját otthonában mértek fel. A fogyatékkal élő személyeknek időszakosan, évente vagy kétévente kell a bizottság elé járulniuk egy felmérésre, mely során megállapítják, hogy állapotuk alapján milyen támogatás illeti meg őket. A tavaly kiértékelt esetek közül 442-t nem lehetett besorolni semmilyen típusú fogyatékosságba, 13-an enyhe, 509-en mérsékelt, 2084-en előrehaladott, 364-en súlyos, ám személyi gondozót nem igénylő, míg 1576-an súlyos, személyi gondozót igénylő besorolást kaptak. A közzétett adatokból kiderül, hogy 2020-ban sokkal több fogyatékkal élő dossziéját kellett kiértékeljék, mint egy évvel korábban: 4968 fogyatékkal élő személy esetében hoztak döntést, míg 2019-ben 3377 fogyatékkal élő személy sorsáról döntöttek. Az adatok rávilágítanak arra is, hogy a személyi gondozóra szoruló, súlyos fogyatékkal élő személyek száma szinte a duplájára emelkedett egy év alatt, 840-ről (2019) 1576-ra (2020). Megyénkben a fogyatékkal élő személyek elenyésző része HIV-fertőzött vagy ritka betegségben szenvedő, a legtöbben szomatikus (27%), járulékos (24%), testi (17%), pszichikai (16%), értelmi (12%) betegségben szenvedtek, illetve látás- (3%) és hallássérültek (1%). Az elmúlt év során a bizottság munkatársai 99 munkagyűlésen vettek részt, kibocsátottak 4939 fogyatékossági besorolásra vonatkozó igazolást, 16 esetben hagyták jóvá felnőtt elhelyezési központba való beutalási kérelmét, két esetet utasították el, hat esetben hagyták jóvá a felnőtt, fogyatékkal élő személy áthelyezését egyik elhelyezési központból egy másikba, és öt esetben vonták vissza az elhelyezési központba való beutalást.

A gyerekek esetében a megyei bizottság az elmúlt évben nem ragaszkodott a személyes jelenléthez, a megfelelő programok, applikációk segítségével minden gyerek értékelését online is el tudták végezni a szakemberek. 2020-ban megyei viszonylatban 674 fogyatékkal élő gyerek dossziéját értékelték, s ugyanennyi komplex kiértékelési beszámolót állítottak ki. A fogyatékosság típusai szerint a gyerekek pszichikai (238), értelmi (147), szomatikus (105), ritka betegségekben szenvednek (82), de a testi fogyatékosság (35), látás- (24) és hallássérülés (21), a járulékos betegségek (21), valamint HIV/AIDS-fertőzés (1) okán szerepelnek a nyilvántartásban. A tavaly kiértékelt esetek közül négyet nem lehetett besorolni semmilyen típusú fogyatékosságba, négyen enyhe, 144-en mérsékelt, 77-en előrehaladott, 27-en súlyos, ám személyi gondozót nem igénylő, míg 418-an súlyos, személyi gondozót igénylő besorolásba kerültek.

A fogyatékkal élő gyerekek rehabilitációjával foglalkozó központ 2014. június 6-a óta a komplex felmérő osztály alárendeltségében működik. 2020-ban a központ szolgáltatását 114 gyerek vehette igénybe, közülük 81-en családjaikkal élnek, 17-et nevelőszülők gondoznak, míg 16-an családi típusú otthonokban nevelkednek. A DGASPC beszámolójából kiderül, hogy a világjárvány okozta megszorítások miatt novemberben és decemberben online rendszerben zajlottak a terápiák. Működik egy mobil akciócsoport is, melynek tagjai tizenkilenc, 4 és 14 év közötti gyerek számára biztosítanak terápiás lehetőséget. A csapat tagjai hetente háromszor végeztek terepmunkát a Szatmárnémeti–Erdőd, Szatmárnémeti–Lázári–Mikola–Egri, Szatmárnémeti–Kökényesd–Kisbábony–Dabolc–Halmi útvonalakon.

A szociális juttatások odaítélésével, nyilvántartásával és a közönségszolgálattal foglalkozó részleg munkatársai tavaly 1961 új esetben határozták meg a jogosultságot és a támogatás összegét, ugyanakkor 3723 esetben döntöttek a korábbi határozatok meghosszabbításáról. 2020-ban 1552 fogyatékkal élő személy hunyt el Szatmár megyében, ők kikerültek a DGASPC nyilvántartásából.

Sógor Beáta

Fotó: pixabay.com

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Rabló-pandúrt játszottak a csendőrök

Gyerekek látogattak el a rendfenntartó erőkhöz.
Szatmárnémeti

Nem könnyű döntés az örökbefogadás

Szatmárban is több olyan család él, akiknek valamilyen oknál fogva nem születhet gyermekük. Többen közülük az örökbefogadás mellett döntenek. A folyamat hosszadalmas, de a gyerekre vágyakozókat ez nem riasztja el. Tavaly 47 gyereket fogadtak örökbe.
Szatmárnémeti

Eljárás indult a gyermekét bántalmazó nő ellen

Futótűzként terjedt a közösségi oldalakon az a videó, melyben egy nő élő adásban többször megütötte hatéves gyerekét, amiért „rosszaságot” követett el. Az esetre a gyermekvédelmi igazgatóság és a rendőr-felügyelőség is felfigyelt, bűnvádi eljárás is indult.