A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) munkatársai tavaly közel 800 olyan esetet regisztráltak a megye területén és léptek közbe, amelyekben fizikailag, szexuálisan vagy érzelmileg bántalmaztak gyermekeket.
Az esetek száma egyébként folyamatosan nőtt az elmúlt években: 2020-ban még 505 esetről tudott az igazgatóság, 2021-ben 558-ról, 2022-ben 634-ről, 2023-ban már 786, tavaly pedig 765 gyermekbántalmazási esetet jelentettek – derül ki az intézmény évértékelőjéből.
2024-ben Szatmár megyében 106 gyermeket ért szexuális erőszak: ebből 14 esetben terhes kiskorúról volt szó, 35 esetben kiskorú anyáról és 57 esetben szexuális bántalmazásról. A hatóságok tudomására jutott esetek száma jelentősen nőtt az egy évvel ezelőttihez képest, hiszen 2023-ban 39 esetet vizsgáltak. Négy olyan gyermek helyeztével is foglalkozott ugyanakkor a hatóság, akikről pornográf tartalmakat készítettek, valamint két esetben gyerekkereskedelemről volt szó.
2024-ben ugyanakkor hivatalosan 58 Szatmár megyei gyermeket bántalmaztak fizikailag, 56 gyermeket és fiatalt pedig érzelmileg, 419-et elhanyagoltak, egy esetben koldulásra kényszerítettek gyermeket, 11 drogfogyasztó kiskorúról is tudomást szereztek.
A fizikai, pszichikai, szexuális bántalmazás, elhanyagolás vagy kizsákmányolás áldozatává vált nők és gyermekek jogi tanácsadásban, pszichológiai tanácsadásban, valamint szociális tanácsadásban részesültek, amelyet az abúzusos helyzetek, családon belüli erőszak, emberkereskedelem és más szociális sürgősségi helyzetek kezelésére szakosodott szakemberek biztosítottak.
A rendőrségi vagy ügyészségi szervek kérésére a gyermekvédelem pszichológus szakemberei részt vettek az áldozatként, tanúként, gyanúsítottként vagy vádlottként meghallgatott gyermekek kihallgatási folyamatában is. Összesen 157 kihallgatásra került sor (áldozatként meghallgatott gyermekek; különböző bűncselekmények tanúiként meghallgatott gyermekek; különböző bűncselekmények gyanúsítottjaiként/vádlottjaiként meghallgatott gyermekek).
Hírszerkesztő