A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) munkatársai tavaly közel 800 olyan esetet regisztráltak a megye területén és léptek közbe, amelyekben fizikailag, szexuálisan vagy érzelmileg bántalmaztak gyermekeket. Az esetek száma egyébként folyamatosan nő: 2020-ban még 505 esetről tudott az igazgatóság, 2021-ben 558-ról, 2022-ben 634-ről, tavaly pedig mág 786 gyermekbántalmazási esetet jelentettek – derül ki az intézmény honlapján közzétett évértékelő összefoglalóból.
2023-ban Szatmár megyében 39 gyermeket szexuális erőszak ért, 58 gyermeket fizikailag bántalmaztak, 34 gyermeket és fiatalt pedig érzelmileg, 379-et pedig elhanyagoltak.
A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság segítséget nyújtott ugyanakkor kilenc 18 éven aluli személynek tiltott szerek fogyasztása miatt, és három fiatalkorú bűnözőnek. Öt esetben öngyilkossági kísérlet miatt kellett közbelépjenek, öt esetben a kiskorú dolgoztatása miatt, de 43 családon belüli erőszak ügyében is beavatkoztak és négy gyermekpornográfiás ügyben is segítséget nyújtottak.
A családon belüli erőszakkal és emberkereskedelemmel foglalkozó osztály munkatársai 36 kiskorú édesanyának nyújtottak tanácsadást. Az igazgatóság ugyanakkor 43 esetben vett részt a kiskorú gyermekek kihallgatásán/szembesítésén a rendőrségen, bíróságon, törvényszéken.
Tavaly tizenegy 13 és 14 év közötti szatmári gyermeknek született gyermeke, ugyanakkor huszonöt 15 és 18 év közötti lány vált anyává.
A 119-es egységes segélyhívó számon lehet a leggyorsabban jelenteni a gyermekek ellen elkövetett abúzusokat. Szatmár megyében a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság munkatársai fogadják a hívásokat. A bejelentést követően — amennyiben a helyzet úgy kívánja — az igazgatóság mobil egysége kimegy a helyszínre, és azonnali támogatást nyújt a sértettnek, súlyos esetekben pedig más, sürgősségi struktúrákat is bevonhatnak a mentésbe, hogy biztosítsák a gyermek számára a szükséges védelmet abban az esetben, ha az élete közvetlen veszélyben forog, vagy fennáll a veszélye annak, hogy a fenyegetés súlyos következményekkel járhat a gyermek egészségére és épségére nézve. A 119-es egységes segélyhívó bármilyen hálózatból ingyenesen hívható.
Bumbuluț Krisztina