Belföld

Gyermekbántalmazás: 11 hónap, több mint 90 ezer hívás

A bejelentett bántalmazás, elhanyagolás vagy kizsákmányolás zöme (több mint 50%) a családban fordul elő
2022.10.11 - 15:30
Ötpercenként hívja valaki — a létrehozása óta eltelt 11 hónapban több mint 90 ezer hívás érkezett a 119-es egységes hívószámra, amelyen a gyerekekkel szembeni visszaéléseket, bántalmazást, elhanyagolást lehet jelenteni; a hívások nyomán több ezer gyermeket mentettek ki válsághelyzetekből.

Mădălina Turza államtanácsos, a Gyermekek iránti gondoskodásból elnevezésű, két évesre tervezett program koordinátora számolt be a január 5-i indítás óta eltelt közel egy év eredményeiről.
Elmondása szerint a 119-es hívószám létrehozásának jelentős eredményei vannak, és a számok önmagukért beszélnek: alig 11 hónap alatt több mint 90 ezren hívták, s ezen hívások, bejelentések, segítségkérések nyomán  több ezer gyermeket mentettek ki válsághelyzetekből, illetve több mint 1500 esetben szállt ki vegyes szakértői csoport a terepre, és mentett meg gyermekeket rendkívül bonyolult helyzetekből. 

A 119-es számot felhívó gyermekek és felnőttek által jelzett problémák főleg fizikai és érzelmi bántalmazásra, szexuális bántalmazásra, elhanyagolásra és koldulásra vonatkoztak. Emellett sokan gyermekjogi kérdésekkel, gyámsággal, személyazonosító okmányok kibocsátásával, gyermektartásdíjjal, gyermeknevelési támogatással stb. kapcsolatban tettek bejelentést vagy kértek tájékoztatást. A bejelentett bántalmazás, elhanyagolás vagy kizsákmányolás zöme (több mint 50%) a családban fordul elő,  jelentős számban történik  közterületen, az iskolában, tömegközlekedési eszközökön stb., de érkeztek bejelentések magából a gyermekvédelmi rendszerből is.

RoALERT – Eltűnt gyermek

hirek/2022/oktober/gyerm-2.jpg

A program egy másik sikeres kezdeményezése a RoALERT- Eltűnt gyermek rendszer üzembe helyezése, amelyen keresztül a gyermekeltűnésekről tájékoztatják a lakosságot, a keresett kiskorú személyleírásával együtt.
„Bő egy hete, október 1-jén adták ki az első eltűnt gyermekre vonatkozó riasztást, és a kiskorút később meg is találták”  - mondta Turza.
A program révén a rendőrséget felszerelték egy fejlett és átfogó kriminalisztikai számítógépes rendszerrel a pedofilok és a szexuális zaklatók azonosítására. „A rendőrség munkatársai valós időben azonosíthatják az online térben a pedofilokat, bántalmazókat és szexuális ragadozókat, akik gyermekeket zsákmányolnak ki. (...) 111 rendőrt képeztek ki ennek a rendkívül összetett számítógépes rendszernek a használatára, illetve arra, hogy hogyan kell kezelni a digitális bizonyítékokat egy büntetőeljárás és nyomozás során.” —  magyarázta az államtanácsos.
Tájékoztatása szerint az ország 19 megyei rendőr-felügyelőségén (Konstanca, Hunyad, Călăraşi, Botoşani, Máramaros, Argeş, Brassó, Iaşi, Maros, Szeben, Szatmár, Teleorman, Vrancea, Fehér, Arad, Bihar, Hargita, Bákó és Olt) alakítottak már ki külön helyiséget a bűncselekmények kiskorú áldozatainak kihallgatására, és év végéig minden megyében legalább egy ilyen szoba fog működni. Ami ennél is fontosabb, hogy a kiskorúak ki- és meghallgatásánál pszichológus és szociális gondozó is jelen van mindig a nyomozó mellett - hangsúlyozta.
A program keretében ugyanakkor több mint 1000 rendőrt képeztek ki arra, hogy az iskolai bűnözés ellen vagy annak megelőzése érdekében a hatásos eszközökkel lépjenek fel, illetve, hogy a gyermekekkel megfelelően tudjanak kommunikálni a kiskorúak elleni erőszak és visszaélés témakörében.
Turza emlékeztetett, beüzemelték a dingrijapentrucopii.gov.ro online platformot, amely a szülőket, a gyermekeket és a szakembereket hasznos információkkal és forrásokkal látja el az érzelemkezelés és a gyermekbiztonság területén.

Hírszerkesztő

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Egyre több gyermeket bántalmaznak Szatmár megyében

Folyamatosan nő a bántalmazott gyermekek száma Szatmár megyében, egyre több kiskorút hanyagolnak el vagy bántalmaznak a szülei, nő a kiskorú anyák száma, és azon gyermekeké is, akik szexuális erőszak áldozatai.
Nagykároly

FRISSÍTVE! Gyermekbántalmazás miatt őrizetbe vett szülők

FRISSÍTVE: A szülőket előzetes letartóztatásba helyezték. Őrizetbe vették vasárnap egy kétéves Szatmár megyei gyermek Németországban élő szüleit, miután – a rendőrség szerint –, németországi tartózkodásuk alatt bántalmazták a kisgyermeket.
Szatmárnémeti

119: gyermekbántalmazási egységes segélyhívó

Üzembe helyezte a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán az 119-es egységes hívószámot, amelyen ezentúl jelenteni lehet a gyerekekkel szembeni visszaéléseket, bántalmazásokat vagy hanyagságot.