Az érettségi véget értével megnőtt a munkaerőpiaci jelentkezések száma: a frissen végzett, tapasztalattal nem rendelkező fiatalok szó szerint megrohamozzák a vendéglátásban, turizmusban, call centerben és a kiskereskedelemben meghirdetett szabad állásokat. A munkáltatók ezeken a területeken egyébként nettó 3000 lejes havi fizetést ajánlanak a kezdő munkakeresőknek.
Közel két héttel az érettségi vizsga véget érte után egyre több fiatal keres állást, az előző hónapokhoz viszonyítva mintegy 20%-kal nőtt a pályakezdő és a „tapasztalatlan” kategóriában szereplő állásokra jelentkezők száma. Ugyanakkor a munkaadók is jelentős számú állást hirdettek meg a pályakezdők számára — jelenleg több mint 25 000 állás érhető el a tapasztalattal nem rendelkezők vagy a kezdő szegmensbe tartozók számára az eJobs.ro oldalon. A legtöbb szabad állást a kiskereskedelem, a szolgáltatás, az élelmiszeripar, a turizmus, a szállítás és a call center/BPO területén hirdették meg. „A fiatalok mindig is keresettek voltak a munkaerőpiacon, de sok olyan év volt, amikor a munkáltatóknak nehéz volt bevonzani és hosszú távon megtartani őket a vállalatokon belül. Ha volt valami jó ebben a világjárványban, az a fiatalok munkaerőpiachoz való viszonyának megváltozása volt. Megértették, hogy az ideális az, ha nem halogatják túlságosan a karrierjük elkezdésének pillanatát, felelősségteljesebben kezelik a munkával járó szigorokat, jobban felkészülnek az interjúkra, és általában véve komolyabbak a professzionális életükkel kapcsolatban. Ezért is egyáltalán nem meglepő, hogy az érettségi vizsga után azonnal a munkaerőpiacon próbálnak szerencsét a friss végzősök, még akkor is, ha néhányan csak nyáron akarnak dolgozni, egészen őszig, amikor is kezdetét veszi az egyetem” — mondja Roxana Drăghici, az eJobs értékesítési vezetője. A legtöbb jelentkezőt a kiskereskedelem, a call center/BPO, a szolgáltatások, az informatika/telekommunikáció és a turizmus/vendéglátás területein regisztrálták. Hagyományosan ezek azok a területek, amelyeket a fiatalok a legkönnyebben elérnek, mert lehetővé teszik a gyors szakosodást a munkahelyen, és egyes ágazatok, mint például a turizmus, a vendéglátás vagy a call centerek is szezonális projektekkel rendelkeznek, és vannak olyan helyek is, ahol csak nyáron dolgoznak, a cégeknek csak ilyenkor van szükségük plusz munkaerőre. „Az a tény azonban, hogy a munkaerőpiacon átlag feletti arányt látunk a távoli állásokra jelentkezők körében, arra enged következtetni, hogy elég sok fiatal szeretne tartós, hosszú távú munkahelyet találni, hogy folytatni tudja a munkát ősszel is, a tanulmányaival párhuzamosan, miután elkezdődik az egyetem. Ha általánosságban 12%-os arányról beszélünk a távoli állásokra pályázók körében, akkor a tapasztalattal nem rendelkezők esetében ez az arány 20%-ra nő” — teszi hozzá Drăghici.
Az eJobs fizetés-összehasonlító adatai szerint egy romániai kezdő alkalmazott átlagos nettó fizetése havi 3000 lej. A fiatalok által preferált területek közül a legmagasabb nettó átlagkeresetet az informatika (4000 lej), a távközlés (3500 lej), a call center/BPO (2700 lej), a turizmus/vendéglátás (2500 lej) és a szolgáltatások területén tevékenykedők (2200 lej) kínálják.
Szilágyi Kinga