2019-ben 922 Lyme-kór-gyanús esetet regisztráltak Romániában, ami 23 százalékkal kevesebb 2018-hoz képest, amikor 1190 gyanús esetet vettek nyilvántartásba. A regisztrált páciensek 44 százalékánál, 487 esetben azonban be is igazolódott a gyanú, Lyme-kórral fertőződtek meg, ez 6 százalékkal alacsonyabb arány, mint 2018-ban — derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet ezen a héten közzétett adatsorából. A Lyme-kór 2019-ben ezer lakosból 2,5-öt érintett — közli az intézmény. Az ország megyéi közül tavaly mindössze négyből — Vâlcea, Dolj, Giurgiu és Ialomiţa — nem jegyeztek egyetlen gyanús esetet sem.
A Lyme-kórral megfertőződött páciensek számát tekintve messze a szomszédos Máramaros megye volt a listavezető, ahol a 60 eset közül 54-ben be is igazolódott a fertőzés, a második a sorban Fehér megye, ahol a 117 esetből 38 alkalommal igazolódott be a gyanú, majd Argeş megye következett, ahol a 62 gyanús eset közül 32 páciensnél igazolódott be a Lyme-kór.
Ami Szatmár megyét illeti, 2019-ben összesen kilenc gyanús esetet vettek nyilvántartásba a közegészségügyiek, eggyel többet, mint tavalyelőtt, hat páciens pedig valóban Lyme-kórral fertőződött meg a 2018-ban regisztrált két megbetegedéshez képest.
A betegség csak olyan kullancsok csípésével terjed, amelyek maguk is fertőzöttek az úgynevezett Borrelia burgdorferi nevű baktériummal — ez a kórokozó felelős a Lyme-kór tüneteinek kialakulásáért. Ez a kullancs által terjesztett bakteriális fertőzés először bőrtüneteket, majd gyakran idegrendszeri elváltozásokat okoz, később, kezeletlen esetekben pedig ízületi és izomfájdalmakkal jár.
A fertőzés okozta tünetek néha spontán gyógyulnak, a szervezetnek sikerül legyőznie a kórokozót, valószínűbb azonban, hogy a betegség kezelés nélkül kifejlődne. Az egyre súlyosbodó tüneteket okozó kórt csak idejében elkezdett antibiotikumos kezeléssel lehet megállítani és gyógyítani.
A Lyme-kór legelső tünete általában a csípés körül megjelenő, legalább 5 cm-esre megnövő, többnyire ovális alakú bőrpír (Lyme-folt). Lappangási ideje egy naptól 3 hónapig terjed, leggyakrabban azonban egy hét. Többnyire alig viszket, nem fájdalmas, de a folt legalább egy hétig, néha azonban egy évig is látható. Előbb-utóbb elmúlik magától is. A folt megszűnése nem okvetlenül jelenti a kórokozó pusztulását. Többnyire ovális alakú, a térdhajlatban, nyakon, hónaljban, lágyékhajlatban jelenik meg, kezdetben csíkszerű. A folt szinte mindig a csípés helyén alakul ki, de előfordul többszörös elváltozás. Ilyenkor többnyire 2–5 cm-es, jellegtelen, de azért ovális foltok jelennek meg. Számuk akár 50 is lehet. Előfordul, hogy ilyenkor is nagy méretű (10–20 cm-es) foltok keletkeznek, de ezek száma 10 alatt marad. A többszörös Lyme-folt úgy keletkezik, hogy a kórokozó a vérárammal szóródik, majd a bőrben több gócban indul szaporodásnak. A folt felismerése tapasztalt szakember számára nem okoz gondot.
Csak elővigyázatosan!
Az egyetlen megelőzési lehetőség a kullancscsípés elkerülése. Azon személyeknek, akik munkájuk során gazdag növényzetű helyeken fordulnak meg, illetve akik természetjárással töltik szabadidejüket, a következő óvintézkedések betartását javasolja évről évre a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság a kullancscsípések kivédése érdekében:
— kerüljék az ismerten kullancsfertőzött környékeket (bokros-erdős térségek, vagy ahol juh- és kecskenyájak haladnak át);
— viseljenek világos színű ruházatot (hogy könnyebben észre lehessen venni a kullancsokat), hosszú ujjú inget, hosszú szárú nadrágot, csukott cipőt, gondoskodjanak a fejük és a nyakuk megfelelő védelméről is;
— akik bozótoson, erdőségen vágnak át, húzzák rá zoknijukat a nadrágszárukra, hogy a kullancsok ne mászhassanak be a ruhájuk alá;
— jó lenne, ha nem engedélyeznék a birkanyájak beterelését még a települések szélére sem;
— a kutyák-macskák gazdái jól teszik, ha állataik bundáját repellens anyaggal kezelik (az állat bőrére kell tenni, a nyak és hát találkozásánál), állatorvos útmutatása alapján.
Mindezen óvintézkedések betartása mellett sem lehet százszázalékosan kivédeni a kullancscsípéseket. Az elmúlt években már a városokban is fordultak elő ilyen esetek, még a legvédettebb helyeken is.
A kullancs eltávolítása: a bőrhöz minél közelebb, csipesszel kell megfogni, óvatosan és folyamatosan húzni, különösen vigyázva, hogy teljesen eltávolítódjék a bőrből. Nem szabad közben összeroppantani, a kezet pedig kesztyűvel kell védeni; ne érjen hozzá az eltávolítást végző személy sem, a legjobb az orvosra bízni ezt. Ne használjanak más módszereket (különféle anyagokkal, kenőcsökkel bekenést stb.), mert elősegítik a kórokozók behatolását.
Ha valakinél betegségre utaló tünetek jelentkeznek kullancscsípés után, vagy miután állatokkal került érintkezésbe, feltétlenül forduljon orvoshoz.
Bumbuluţ Krisztina