2023-ban 1295 gyanús, Lyme-kóros esetet regisztráltak Romániában, ami 1,1-szer több eset 2022-höz képest. A regisztrált páciensek 51 százalékánál be is igazolódott a gyanú, Lyme-kórral fertőződtek meg, ez 8 százalékkal alacsonyabb arány, mint 2022-ben.
A Lyme-kór 2023-ban ezer lakosból 3,9-et érintett – közli az intézmény. A regisztrált esetek száma egyébként 83 százalékkal haladta meg a pandémia előtt öt év (2015–2019) átlagát.
A Lyme-kórral megfertőződött páciensek számát tekintve Szeben megye volt a listavezető, ahol a 310 eset közül 136-ban be is igazolódott a fertőzés, a második a sorban a szomszédos Máramaros megye, ahol 72 esetből 69 alkalommal igazolódott be a gyanú, majd Kolozs megye következett, ahol a 85 gyanús eset közül 65 páciensnél igazolódott be a Lyme-kór.
Ami Szatmár megyét illeti, 2023-ban mindössze hét gyanús esetet vettek nyilvántartásba a közegészségügyiek, négy páciens viszont valóban Lyme-kórral fertőződött meg.
Kullancs hordozza
A betegség csak olyan kullancsok csípésével terjed, amelyek maguk is fertőzöttek az úgynevezett Borrelia burgdorferi nevű baktériummal – ez a kórokozó felelős ugyanis a Lyme-kór tüneteinek kialakulásáért. Ez a kullancs által terjesztett bakteriális fertőzés, amely először bőrtüneteket, majd gyakran idegrendszeri elváltozásokat okoz, később, kezeletlen esetekben pedig ízületi és izomfájdalmakkal jár.
A fertőzés okozta tünetek néha spontán gyógyulnak, a szervezetnek sikerül legyőznie a kórokozót. Valószínűbb azonban, hogy a betegség kezelés nélkül kifejlődne. Az egyre súlyosbodó tüneteket okozó kórt csak idejében megkezdett antibiotikumos kezeléssel lehet megállítani és gyógyítani.
Nagy, ovális bőrpír
A legelső tünet általában a csípés körül megjelenő, legalább 5 cm-esre megnövő, többnyire ovális alakú bőrpír (Lyme-folt). Lappangási ideje egy naptól 3 hónapig terjed, leggyakrabban azonban egy hét. Többnyire alig viszket, nem fájdalmas, de a folt legalább egy hétig, néha azonban egy évig is látható. Előbb-utóbb elmúlik magától is. A folt megszűnése nem okvetlenül jelenti a kórokozó pusztulását. Többnyire ovális alakú, a térdhajlatban, nyakon, hónaljban, lágyékhajlatban kezdetben csíkszerű.
A folt szinte mindig a csípés helyén alakul ki, de előfordul többszörös elváltozás. Ilyenkor a többnyire 2-5 cm-es, jellegtelen, de azért ovális foltok jelennek meg. Számuk akár 50 is lehet. Előfordul, hogy ilyenkor is nagyméretű (10-20 cm-es) foltok keletkeznek, de ezek száma 10 alatt marad. A többszörös Lyme-folt úgy keletkezik, hogy a kórokozó a vérárammal szóródik, majd a bőrben több gócban indul szaporodásnak. A folt felismerése tapasztalt szakember számára nem okoz gondot.
Ha valakinél betegségre utaló tünetek jelentkeznek kullancscsípés után, vagy miután állatokkal került érintkezésbe, feltétlenül forduljon orvoshoz.
Bumbuluț Krisztina